15 49.0138 8.38624 none both 0 4000 1 0 horizontal https://justnature.pl 300 1
sticky-logo

Puszcza Solska i jej bogactwa

23 lipca, 2021
1752 VIEWS
puszcza solska

Ten wspaniały kompleks leśny przyciąga nie tylko miłośników przyrody, ale i tych, którzy chcą odpocząć z dala od zgiełku. Piękna sceneria Równiny Biłgorajskiej, bogactwo fauny i flory – oto czynniki, którymi przyciąga Puszcza Solska. Co warto o niej wiedzieć? Dlaczego wycieczki po jej terenie mogą się dla każdego z nas stać wspaniałą przygodą?

Puszcza solska – najważniejsze informacje

Puszcza Solska zajmuje powierzchnię 124 tysięcy hektarów i  tym samym, jest jednym  największych kompleksów leśnych na terenie Polski. Najpiękniejszy fragment tego kompleksu leśnego obejmuje  ochroną jako Park Krajobrazowy Puszczy Solskiej. Został on utworzony w 1988 roku, a jego powierzchnia wynosi prawie 30 tysięcy ha. Aż 85% powierzchni tego parku zajmują lasy, będące idealnym miejscem dla miłośników relaksu na łonie natury oraz dla amatorów pieszych wycieczek. W dominujących tu borach spotkać można sosny, dęby, jodły, buki i brzozy.  Na terenach podmokłych zaś licznie występuje olsza.

W rejonie Suśca można ujrzeć cenne drzewostany jodłowe. Do dziś zachwycają swym naturalnym charakterem. A jakie atrakcje czekają na miłośników zwierząt?

puszcza solska

Puszcza solska – atrakcje

Puszcza Solska może się okazać niezwykle atrakcyjnym celem wycieczki dla ornitologów. Bączki, perkozy oraz bociany czarne i orliki krzykliwe – oto wybrane gatunki, z jakimi można się spotkać w trakcie wędrówek po tutejszych lasach. Wyjątkową przygodą mogą się okazać wyprawy w rejon torfowisk, znanych z obecności pięknych żurawi. Puszcza Solska oczaruje też miłośników pięknych widoków, dla których idealnymi celami wycieczki będą tutejsze rezerwaty krajobrazowe. Zostały stworzone w celu ochrony roztoczańskich szumów – małych wodospadów, mających ogromny wpływ na pejzaż współczesnego Roztocza. Te najpiękniejsze podziwiać można w rezerwacie nad Tanwią, w okolicy Rebizantów.

W rejonie Harmerni zachwyca rezerwat Czartowe Pole, z kolei w rejonie Górecka na wyróżnienie zasługuje rezerwat Szum. W trakcie wędrówki po Puszczy Solskiej warto też odwiedzić rezerwat torfowiskowy Obary oraz rezerwat Wielkie Bagno, będący jedną z ważniejszych atrakcji przyrodniczych w rejonie Biłgoraja. A jakimi szlakami można wędrować po tym pięknym kompleksie leśnym?

puszcza solska

Jakie szlaki?

Puszcza solska ma wiele do zaoferowania – trasą, która cieszy się największym zainteresowaniem turystów, jest tu czarny Szlak Walk Partyzanckich. Szlak Szumów, Szlak Ziemi Józefowskiej oraz szlaki: Krawędziowy i Południowy – oto kolejne propozycje dla tych, którzy chcą na własnych nogach przemierzać najpiękniejsze zakątki Puszczy Solskiej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Ustroń – noclegi i apartamenty w górach Beskidu Śląskiego. Poznaj największe atrakcje miejscowości

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x