Filipiny są archipelagiem składającym się z ponad 7000 wysp, otoczonych wodami Morza Południowochińskiego, Celebes, Sulu oraz otwartymi wodami Oceanu Spokojnego od wschodniej strony. Żadne miejsce na Filipinach nie jest oddalone od morza o więcej niż 100 kilometrów, a większość z nich leży zdecydowanie bliżej. Monsuny oraz bliskość wody to główne czynniki kształtujące pogodę w tym kraju.
Pory roku na Filipinach
Większość podróżników i przewodników skupia się na odróżnieniu pory suchej i pory deszczowej na Filipinach. Przede wszystkim na tym archipelagu panuje klimat równikowy monsunowy, który charakteryzuje się stosunkowo wysoką temperaturą, wilgotnością powietrza i dużą ilością opadów. Na próżno szukać w tym kraju pór roku podobnie, jak w Polsce czy całej Europie. Wpływ na pogodę Filipin mają przede wszystkim opady deszczu i temperatura. Tak więc można wymienić dwie pory roku:
pora deszczowa – trwa od czerwca do listopada
pora sucha – trwa od grudnia do maja i podzielić ją można dodatkowo na:
– chłodną porę suchą – od grudnia do lutego temperatura średnio wynosi tam 25 stopni Celsjusza, więc Filipińczycy twierdzą, że jest chłodno,
– gorącą porę suchą – od marca temperatury zaczynają rosnąć, aby w maju osiągnąć nawet 38 stopni Celsjusza.
Niektórzy twierdzą, że na Filipinach są trzy pory roku. Poza suchą i deszczową wymieniają jeszcze tropikalne lato, ale odnośni się to właśnie do okresu od marca do maja.
Typy klimatu na Filipinach
Poza porami roku na Filipinach wyróżnia się cztery typy klimatu. Pierwszy z nich obejmuje zachodnią część wyspy Luzon południowo-zachodnie obszary Mindoro, Panay i Negros oraz północny-wschód Palawanu. Ta strefa klimatyczna charakteryzuje się dwiema wyraźnymi porami roku – suchą i deszczową.
Drugi typ klimatu obejmuje wschodnie wybrzeże Półwyspu Bicol, wyspę Samar i północno-wschodnie obszary wyspy Mindanao wraz z północno-wschodnią częścią Półwyspu Zamboanga. Co ciekawe, nie wyróżnia się w nim pory suchej, ponieważ przez cały rok jest wilgotno, a szczególnie intensywne opady występują od listoapda do stycznia.
Trzeci typ klimatu obejmuje swoim zasięgiem mniej więcej środek Filipin: centralną część wyspy Luzon, północno-wschodni skrawek Mindoro, północną część Panay, większą część wysp Negros i Cebu, środkową część Mindanao południowo-zachodnią część Półwyspu Zamboanga oraz południe Palawanu. W tym przypadku pory roku nie zaznaczają się zbyt wyraźnie. Jest w miarę sucho od listopada do kwietnia, a przez resztę roku raczej pada deszcz.
Czwarty typ klimatu obejmuje wschód wyspy Luzon i środkową część Półwyspu Bicol, północny kraniec Cebu oraz wyspy Leyte i Bohol, centralną i południową część Mindanao oraz środek Półwyspu Zamboanga. Charakteryzuje się on strefą o mniej więcej równomiernie rozłożonych opadach deszczu w ciągu całego roku.
Co warto zobaczyć na Filipinach?
Filipiny to archipelag przepięknych tropikalnych wysp, który urzeka swoimi krajobrazami zarówno na lądzie, jak i pod wodą. Wycieczka w ten region świata to z pewnością typ podróży oferujący aktywny wypoczynek. Warto spróbować, jeśli nigdy się tego nie robiło, nurkowania i trekkingu po wulkanach. Świetnym sposobem na spędzanie wczasów na Filipinach jest zwiedzanie kolonialnych miasteczek, a także rajski relaks na plaży pod palmami.
Więcej o Filipinach przeczytasz na https://dreamgo.pl/gdzie/filipiny.