Olsza czarna jest niezwykle popularnym drzewem w całej europie. Z czego to wynika? Fakty i ciekawostki o Alnus glutinosa!
Olsza czarna – dlaczego czarna?
To całkiem proste – kora drzewa rośliny jest ciemnoszara lub prawie czarna z tendencją do pękania. Czasami, nazywa się ją olszą czerwoną z uwagi na… jej nietypowe zachowanie zaraz po ścięciu.
Na samym początku, ma barwę jasno-czerwoną, by – gdy dłużej leży na słońcu – nabrać głębokiej, czerwono-pomarańczowej barwy. Oczywiście, wpływało to na to, jak ludność podchodziła do olszy!
Według Irlandzkich i Szkockich legend, Olsza czarna miała raczej kiepski PR. Podczas podróży, wolano unikać tras gdzie rośnie, bo miała by przynosić nieszczęścia podróżującym. W Szkocji kojarzyła się nawet z porwaniami!
Otóż złe wróżki miały by porywać biedne kobiety, a na ich miejscu miała by rosnąć….. tak – Olsza czarna.
Z czego mogły wynikać te drzewne uprzedzenia?
Według wielu tradycji, olsza czarna, miała bezpośredni związek ze śmiercią – i tak właśnie się kojarzyła. W przeszłości, z jej drewna wytwarzano tarcze, co bezpośrednio kojarzyło się ludziom, że to te 'wojenne drzewo’! A jak do tego dodamy, krwistoczerwoną barwę drzewa, zaraz po ścięciu i jej nietypowe zachowanie, to niechęć i strach murowany.
Czasami, wśród innych drzew, znana jest też pod przydomkiem ’ Czarnej Owcy’ – co trochę oddaje niechęć do drzewa, nawet ukrytą w tradycji językowej.
Olsza czarna – drzewo z super mocami
Zalesia głównie tereny podmokłe – dobrze rośnie na glebach wilgotnych, żyznych. Lubi tereny nadrzeczne – zalewowe. Żyje około 120 lat – głównie znana z niewielkich szyszeczkowatych owocostanów. Rośnie szybko – co w połączeniu z raczej niskimi wymaganiami – uczyniło z niej drzewo szczególnie popularne w całej Europie, choć występuje również w Azji i Afryce.
Wynikało to też z tego, że jej drewno jest szczególnie odporne na podtopienia. Ba – pod wpływem wody, nabiera prawdziwych super mocy! Jej drewno, gdy jest zamoczone, jeszcze bardziej twardnieje co sprawia, że olsza czarna jest świetnym materiałem na budulec dla konstrukcji częściowo zanurzonych pod wodą ( np. w domów w Wenecji).
Z innych supermocy , którą – co prawda ciężko udowodnić naukowo. Otóż, dawniej wierzono, że jej gałązki odstraszają…. wędrujące jesienią do ludzkich domów myszy. 🙂
Co ciekawe – ma też swoje zastosowanie w medycynie i wspomaga leczenie problemów z układem pokarmowym, wrzodami żołądka, czy zapaleniami stawów.
Czarna olcha – charakterystyka
Liście drzewa są owalne, ich krawędź jest falista, a unerwienie wyraźnie zaznaczone. Wierzchnia strona liścia jest błyszcząca, natomiast na spodzie występują włoski. Olsza czarna posiada charakterystyczne kwiatostany zebrane w kotki, a po przekwitnieniu przekształcają się w owoce – drobne zdrewniałe szyszeczki osadzone na szypułkach. Gatunek wykorzystywany jest najczęściej do zadrzewień krajobrazowych. Czasami pojawia się w ogrodach i parkach ze względu na duże rozmiary.
Najlepszą porą na sadzenie olszy czarnej jest wczesna wiosna/ przedwiośnie, niedługo po ostatnich zimowych przymrozkach. Dzięki temu drzewo ma odpowiednio dużo czasu na rozbudowanie systemu korzeniowego, który jest niezbędny do przetrwania letnich upałów i suszy, które w ostatnich latach są częste w naszej strefie klimatycznej.
duzo ciekawych info