15 49.0138 8.38624 none both 0 4000 1 0 horizontal https://justnature.pl 300 1
sticky-logo

Babka lancetowata i jej właściwości lecznicze

22 lipca, 2021
645 VIEWS
babka lancetowata

W książkach poświęconych polskiej przyrodzie, babka lancetowata się pod różnymi nazwami. Babka wąskolistna , języczek polny, kopiczka – oto wybrane określenia, z jakimi można się spotkać. Czym charakteryzuje się jednak sama roślina i jakie są jej właściwości?

Co wiemy na temat babki lancetowatej?

Całkiem sporo, bo jako gatunek zakochaliśmy się w niej już kilka tysięcy lat temu. Nasi przodkowie chętnie z niej korzystali – na przykład, by zmniejszyć stany zapalne i przyspieszyć gojenie ran.  Mądrość ludową potwierdziło wiele współczesnych badań –  to nie efekt placebo, ta roślina naprawdę działa!

Sama babka lancetowata to  bylina – roślina trwała, która wyróżnia się długimi i wąskimi liśćmi. Mają one ciemnozieloną barwę, są gładkie, a nerwy są tu wyraźnie zaznaczone. Górna część tych liści jest wyraźnie zaostrzona, dolna zwęża się w charakterystyczny ogonek. Babka lancetowata kwitnie od maja do września, a jej kwiaty są małe, ozdobione białymi pylnikami oraz pręcikami.

Co ciekawe, roślina ta może się bardzo szybko rozmnażać. Wiadomo, że jedna babka wąskolistna jest w stanie w ciągu roku wydać ponad tysiąc nasion, przy czym każde nasionko zdolne jest do kiełkowania. Ma to swe konsekwencje, przy czym tą najważniejszą jest ogromna popularność babki wąskolistnej na całym świecie. Roślina ta pojawia się zarówno na nizinach, jak i w wysokich górach. Z babką można się spotkać głównie na pastwiskach i łąkach, przy czym najbardziej sprzyjają jej gleby gliniaste oraz piaszczyste.

babka lancetowata

 

Babka lancetowata a medycyna naturalna

Jak wspomnieliśmy, roślina jest szczególnie popularna w medycynie naturalnej, co ma swoje podłoże naukowe.  Osoby, które stawiają na ziołolecznictwo, doskonale znają lecznicze właściwości babki. Roślina ta zawiera sporo garbników, flawonoidów, glikozydów. Jest też doskonałym źródłem takich substancji, jak sód, potas oraz magnez. Znaleźć można w niej również spore ilości cynku oraz krzemionki.

Współcześnie stosuje się ją na zaparcia oraz –  podobnie jak u naszych przodków – w celu przyspieszenia gojenia ran i zmniejszenia stanów zapalnych. Babka lancetowata ma też działania przeciwgorączkowe  i świetnie działa na kaszel – zarówno ten suchy, jak i mokry.

Z babki lancetowatej korzysta się też przy odmrożeniach  i oparzeniach oraz, gdy chce się wspomóc swoje górne drogi oddechowe. Taki syrop z babki ( choć w aptece, znajdziecie te zioło w naprawdę wielu formach) zadziała kojąco dla tych, którzy – na przykład – pracują głosem. Albo mają regularne problemy z gardłem. Środek pomaga oczyścić górne drugi oddechowe i zmniejszy przekrwienie błon śluzowych. Podsumowując,  zastosowanie rośliny jest naprawdę szerokie!

W aptekach znajdziemy dziesiątki preparatów, powstałych na bazie tego zioła – warto poradzić się farmaceuty o konkretny środek, na konkretne schorzenie. 

Sama babka lancetowata, z uwagi na znikome działania niepożądane i wielką trudność, w ewentualnym jej przedawkowaniu, jest środkiem dostępnym bez recepty, dostępnym  w większości aptek.

Roślina stałą się jedną z najbardziej znanych roślin leczniczych na całym świecie. Doskonale sprawdza się też  w walce z chorobami przewlekłymi, takimi jak astma. Napar, przygotowany z suchych liści tej rośliny, jest z kolei cenionym lekiem na przewlekłe nieżyty jelit oraz wrzody żołądka i jelit.

Podsumowując,  ta wszechstronna roślina,  w ziołolecznictwie zajmuje bardzo ważne miejsce i warto znaleźć je dla niej, w swojej domowej apteczce.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Refluks żołądkowo-przełykowy – czym jest, jakie są objawy i jak leczyć?

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x