15 49.0138 8.38624 none both 0 4000 1 0 horizontal https://justnature.pl 300 1
sticky-logo

Nadwrażliwość elektromagnetyczna – czym jest, jakie są objawy i jak wpływa na zdrowie

5 lipca, 2022
763 VIEWS
nadwrażliwość elektromagnetyczna

Większość ludzi nie zdaje sobie z tego sprawy i nie przywiązuje do tego najmniejszej wagi, ale są otoczeni różnymi polami elektromagnetycznymi, tak jak w przypadku sieci wifi czy anten telefonicznych. Według niektórych, pola te mogą oddziaływać na samopoczucie i zdrowie osób cierpiących na tzw. nadwrażliwość elektromagnetyczną. Osoby nietolerujące tych pól elektromagnetycznych nazywa się potocznie osobami z alergią na elektryczność. Czym jest nadwrażliwość elektromagnetyczna i jak się objawia?

Nadwrażliwość elektromagnetyczna – objawy

Ludzie cierpiący na ten problem wskazują na pewien zbiór objawów, które u nich występują: 

  • nadmierne zmęczenie i znużenie połączone z silnymi bólami głowy.
  • problemy z koncentracją i lekkie zaniki pamięci.
  • drażliwość.
  • tachykardia i kołatanie serca.
  • silne zawroty głowy i wymioty,
  • utrata chęci do jedzenia,
  • choroby skóry, takie jak zaczerwienienie lub wysypka.

Dużym problemem w przypadku nadwrażliwości elektromagnetycznej jest to, że jest ona bardzo trudna do zdiagnozowania. Dodatkowo jej objawy są podobne do objawów niektórych bardziej powszechnych chorób. Dlatego osoby, które zdiagnozowały u siebie tę chorobę, wskazują na to, że ważne jest, aby obserwować, czy po oddaleniu się od danego pola elektromagnetycznego u danej osoby następuje poprawa. 

Pole elektromagnetyczne a zdrowie

Część osób uznaje nadwrażliwość elektromagnetyczną za niepełnosprawność ze względu na okoliczności występujące w środowisku. W takim przypadku dla wszystkich krajów ważne jest, aby istniały miejsca lub strefy, w których promieniowanie nie występuje w ogóle. W ten sposób u osoby niepełnosprawnej zmniejszyłyby się wszystkie objawy, co przyniosłoby dużą poprawę stanu zdrowia. Niestety nadwrażliwość elektromagnetyczna nie jest diagnozowana jako niepełnosprawność i nie istnieją wspomniane wcześniej białe strefy wolne od zanieczyszczeń elektromagnetycznych. W niektórych krajach, np. w Stanach Zjednoczonych, problem ten jest uznawany za rodzaj niepełnosprawności. Pozwala to na dostosowanie niektórych miejsc do tego, by osoby cierpiące na nadwrażliwość mogły prowadzić możliwie normalne życie. 

Dużym problemem związanym z tą niepełnosprawnością jest fakt, że osoba na nią cierpiąca żyje w otoczeniu wielu pól elektromagnetycznych, które powodują poważne problemy zdrowotne. Już sam fakt, że mieszkają w swoim mieszkaniu, stanowi duży problem ze względu na narażenie na działanie fal elektromagnetycznych pochodzących z sieci wifi sąsiadów. Nie są oni również chronione przed falami emitowanymi przez telefony komórkowe. Niestety, obecnie jest to problem trudny do rozwiązania i nic nie wskazuje na to, by miał być kiedykolwiek rozwiązany. 

Nadwrażliwość elektromagnetyczna a 5G

Jest grupa osób, która jest zdania, że sytuacja się pogarsza. Zbliżający się sukces sieci 5G oznacza, że trzeba będzie zainstalować tysiące anten telefonicznych. Oznacza to istnienie dużej liczby pól elektromagnetycznych, które powodują nasilenie objawów nadwrażliwości elektromagnetycznej. Dlatego też część osób nalega na utworzenie białych stref, w których nie występują żadne zanieczyszczenia elektromagnetyczne. Oprócz tego uważają oni, że należałoby wyeliminować sieci bezprzewodowe i zastąpić je światłowodami. 

Czy fale elektromagnetyczne są szkodliwe?

Tutaj należy spojrzeć na badania. Polscy naukowcy, prof. dr hab. Eugeniusz Rokita i dr hab. Grzegorz Rachoń opublikowali swoją pracę na portalu NBCI (National Center for Biotechnology Information), w której wskazują, że „aktualnie dowody na przyczynowy związek między RF EMF (pola elektromagnetyczne o częstotliwości radiowej) i zdrowiem ludzkim są mało przekonujące”. 

Z kolei WHO odnosi się do szkodliwości następująco: „Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) odnotowała w ciągu ostatnich 30 lat 25 tysięcy artykułów naukowych poświęconych efektom biologicznym i medycznym. Badacze jednak nie znaleźli wystarczających dowodów na związek pola elektromagnetycznego o natężeniu wykorzystywanym w telekomunikacji, a negatywnymi konsekwencjami zdrowotnymi”. Podsumowując, nie znaleziono ostatecznym dowodów na negatywny wpływ pola magnetycznego na człowieka, choć badania w tym kierunku wciąż są prowadzone.

Pole elektromagnetyczne w medycynie

Nie należy demonizować pola elektromagnetycznego. Okazuje się bowiem, że odpowiednio dobrane częstotliwości i moc pola elektromagnetycznego mogą znaleźć zastosowanie w medycynie. Wykorzystuje się je przy wspomaganiu regeneracji tkanki kostnej. Tak naprawdę cała diagnostyka obrazowa bazuje na polu magnetycznym (obrazowanie mikrofalowe, rezonans magnetyczny).

ZOBACZ RÓWNIEŻ Dieta fleksitariańska (fleksitarianizm), czyli dietetyczny kompromis

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x