Często kojarzy się to z przykrą koniecznością, jednak warto pamiętać o korzyściach z tym związanych. Wywołanie porodu może pomóc Ci uniknąć niektórych komplikacji związanych z przedłużającą się ciążą. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że czas potrzebny do wywołania porodu w sposób naturalny różni się w zależności od osoby. Dlatego też najlepiej w pierwszej kolejności skorzystać z porad lekarza prowadzącego ciążę.
Domowe wywołanie porodu
Istnieje wiele sposobów na naturalne wywołanie porodu w domu. Metody te są bezpieczne i skuteczne w przypadku kobiet, które już minęły termin porodu. Niektóre z tych sposobów obejmują:
- olej rycynowy – wiele osób jest zdania, że wypicie olejku rycynowego jest w stanie przyspieszyć poród a to za sprawą swojego działania przeczyszczającego. Powoduje skurcze jelit, co prowadzi do podrażnienia macicy i sprowokowania skurczy. Jednak przed jego zastosowaniem lepiej skonsultować tą metodę z lekarzem,
- stymulacja sutków – wykonując tę czynność przez co najmniej 1,5h godziny dziennie możesz także przyspieszyć poród. A wszystko za sprawą oksytocyny, która może przyspieszyć skurcze porodowe,
- masaż szyjki macicy – odpowiednio wykonywany jest bezpieczny zarówno dla matki jak i dla dziecka,
- herbatka z liści malin – choć może nie wpłynie w dużym stopniu na szybszy poród, zaleca się jej picie przez ostatni miesiąc przed porodem. Napar ten wzmocni mięśnie macicy, co wpłynie pozytywnie szybsze rozwiązanie porodu,
- chodzenie/chodzenie po schodach – ta czynność może pomóc, lecz wszystko z umiarem. Chodzenie sprawia, że siła grawitacji ciągnie dziecko w dół, co może wpłynąć na akcję porodową,
- uprawianie seksu – metoda ta może być skuteczna dzięki hormonowi o nazwie prostaglandyna, który może pomóc w rozszerzeniu szyjki macicy.
Ćwiczenia na wywołanie porodu
Wszystkie poniższe są bezpiecznymi i skutecznymi metodami wywoływania porodu w domu. Jedną z metod jest pchanie brzucha lub kładzenie się w dół. Spróbuj pochylić się do przodu, a potem z powrotem. Czasami pomaga położyć rękę na dolnej części pleców lub obrócić się na boki. Pomocne może być również umieszczenie poduszki pod biodrami. Kolejnym dobrym sposobem jest delikatne skakanie na piłce gimnastycznej.
Jakie są przyczyny indukcji porodu?
Indukcja porodu to zabieg medyczny wykonywany w celu rozpoczęcia porodu. Wskazaniem do indukcji porodu jest wyłącznie sytuacja, gdy przyniesie ona większe korzyści zdrowotne dla maluszka i jego mamy niż czekanie na samoistne rozpoczęcie. WHO wskazuje, że indukcja porodu u kobiet w prawidłowej ciąży i wieku ciążowym mniejszym niż 41 tygodni nie jest zalecana. Można rozważyć wywoływanie porodu w szpitalu w sytuacji gdy:
- nastąpi przedwczesne odpływanie płynu owodniowego,
- matka wykazuje stan przedrzucawkowy,
- ciężarna posiana przewlekłe schorzenia,
- nastąpiło przedwczesne pękniecie pęcherza płodowego,
- występuje zakażenie wewnątrzmaciczne,
- istnieją przesłanki sugerujące niedotlenienie wewnątrzmaciczne,
- mogą wystąpić wady rozwojowe płodu.
Metody indukcji porodu w szpitalu
Jeśli termin porodu mocno się opóźnia nie pozostaje nic innego jak zgłoszenie się do lekarza. Szpitalne sposoby wywoływania porodu obejmują m.in. stymulowanie skurczów poprzez masaż. Celem jest spowodowanie skurczu macicy i wypchnięcia dziecka. Metody indukcji porodu obejmują także kroplówkę na przyspieszenie porodu zawierająca oksytocynę, cewnik Foleya lub żel z prostaglandynami. Ostatecznie lekarz lub położna mogą zdecydować o przebiciu pęcherza płodowego lub o cesarskim cięciu.
Niektóre ciężarne kobiety mogą potrzebować tylko jednej metody indukcji, podczas gdy inne mogą potrzebować większej ilości lub po prostu w zależności od stanu zdrowotnego, zaleca się im inne sposoby na wywołanie porodu. Najpopularniejszą metodą wywoływania porodu jest podawanie leku lub leków wywołujących skurcze macicy, które są naturalnym sposobem wypychania dziecka z wnętrza macicy przez organizm. Stosuje się m.in. syntetyczną oksytocynę (Pitocin) i syntetyczny mizoprostol (Cytotec).
Domowe sposoby na wywołanie porodu a bezpieczeństwo
Trzeba zdawać sobie sprawę, że są to domowe metody na wywołanie porodu i często wiele z nich nie ma potwierdzenia naukowego. W związku z tym zanim skorzystasz z któregoś sposobu na przyspieszenie porodu, najlepiej abyś najpierw zasięgnęła opinii lekarza. Bycie ostrożnym przede wszystkim, a specjalista powinien najlepiej doradzić dopasowaną do Ciebie i Twojej sytuacji metodę. Poród po terminie nie musi być czymś niepokojącym i niewłaściwym. Przede wszystkim trzeba zachować ostrożność i mieć na uwadze zdrowie maluszka.