15 49.0138 8.38624 none both 0 4000 1 0 horizontal https://justnature.pl 300 1
sticky-logo

Puszcza Augustowska: co warto o niej wiedzieć

19 lipca, 2021
586 VIEWS
puszcza augustowska

Puszcza Augustowska będzie ciekawym celem wycieczki dla wszystkich tych osób, które wolny czas chcą aktywnie spędzić na łonie natury. Malowniczych zakątków, którym warto poświęcić tu swój czas, jest sporo. Gdzie warto się wybrać? Na jakie atrakcje warto tutaj zwrócić szczególną uwagę?

Puszcza Augustowska – malownicze Podlasie

Puszcza Augustowska jest jednym z największych kompleksów leśnych w Polsce. Znaczna część tego lasu znajduje się w granicach Polski. Puszcza Augustowska wkracza też na teren Litwy i na obszar Białorusi. Las ten może oczarować każdego miłośnika przyrody, a ciekawych gatunków roślin oraz zwierząt jest tu sporo. Nie brak tu drzew liczących sobie po 120 lat, nie brak i takich, które zaczęły rosnąć dwa wieki temu. Dziś są one naturalnymi atrakcjami, którym tak wielu miłośników natury poświęca swą uwagę. By zapewnić dobrą ochronę tym skrawkom puszczy, które mają wyjątkową wartość przyrodniczą, utworzono tu wiele rezerwatów przyrody. Jednym z takich miejsc, jak Wigierski Park Narodowy.

Co można zobaczyć w trakcie wycieczki po tym lesie?

Wiadomo, że na gości czeka tu około 1000 ciekawych gatunków roślin naczyniowych, wśród których nie brak tak cennych pamiątek z epoki lodowcowej, jak borówka bagienna oraz bażyna czarna.

A co ze zwierzętami? Wiadomo, że bardzo dobrze maja się tu bezkręgowce. Wielką rolę odgrywają tu również takie zwierzęta leśne, takie jak sarny, jelenie, borsuki oraz jenoty. W trakcie wycieczki po Puszczy Augustowskiej, przy odrobinie szczęścia, można też dostrzec wilka lub rysia. Puszcza Augustowska będzie też idealnym miejscem na urlop dla tych, którzy wolny czas lubią spędzać na obserwacji ptaków. Pod względem ornitologicznym jest to wyjątkowo ciekawy skrawek Polski. Wśród pojawiających się tu ptaków nie brak przedstawicieli tak wspaniałych gatunków, jak kania czarna czy orlik krzykliwy.

Puszcza Augustowska to nie tylko wiekowe drzewa, ale i takie atrakcje, jak malownicze jeziora. Największym zainteresowaniem cieszy się tu jezioro Wigry, nie lada gratką może się też okazać wypoczynek nad wodami jeziora Sajno oraz Białego Augustowskiego. Tereny Puszczy Augustowskiej można podziwiać też w trakcie spływów kajakowych oraz wycieczkowych rejsów po Kanale Augustowskim. Ta droga wodna cieszy się wielkim zainteresowaniem wśród turystów. Możliwość pokonania zabytkowych śluz każdemu z nas może dostarczyć niezapomnianych wrażeń.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Filipiny – kiedy jechać, by jak najlepiej wykorzystać czas?

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x