15 49.0138 8.38624 none both 0 4000 1 0 horizontal https://justnature.pl 300 1
sticky-logo

Tenczyński Park Krajobrazowy – Czarująca Jura

19 lipca, 2021
889 VIEWS
tenczyński park krajobrazowy

Tenczyński Park Krajobrazowy to jeden z ciekawszych zakątków, jakimi może nas oczarować Jura Krakowsko-Częstochowska. Jego poznawanie ułatwia nam gęsta sieć szlaków turystycznych. Co warto zobaczyć w czasie wycieczki po tym terenie? Jest obszarem, który przyciąga miłośników aktywnego wypoczynku i pięknych widoków. Jest też rajem dla tych turystów, którzy lubią wypoczywać na łonie natury.

Tenczyński park krajobrazowy – niesamowite kompleksy leśne

Tenczyński Park Krajobrazowy to obszar niezwykle malowniczy, którego największym walorem są przepiękne pejzaże. Tu, na powierzchni 13658, 1 ha, czekają na turystów najpiękniejsze fragmenty Garbu Tenczyńskiego. Jest to jednocześnie obszar, który przyciąga turystów – przyrodników. Dla tych ostatnich najcenniejszym skarbem tego obszaru są tak wspaniałe kompleksy leśne, jak Las Zwierzyniecki oraz Puszcza Dulowska.

Inne atrakcje przyrodnicze, z jakimi można się spotkać na terenie tego parku, mają ścisły związek z ochroną przyrody. Są to rezerwaty przyrody, w gronie których na szczególne wyróżnienie zasługują takie rezerwaty, jak Skała Kmity, Zimny Dół oraz Dolina Mnikowska.

Wielką atrakcją jest tu również odsłonięcie „Na Czerwieńcu” w Tenczynku. Odsłonięcie to prezentuje skały wapienne, wapienno-piaszczyste oraz wapienie piaszczyste z bogatą fauną małży, ślimaków i amonitów. Inna atrakcja to osuwisko znajdujące się w kamieniołomie „Nowa Krystyna” w Tenczynku. To kolejne miejsce, w którym doskonale widoczne są piaskowce wapniste oraz wapienie piaszczyste z niezwykle bogata fauną małży.

…nie tylko dla przyrodników

Takie atrakcje sprawiają, że Tenczyński Park Krajobrazowy staje się ciekawym kierunkiem wycieczki. Nie tylko dla przyrodników i wielbicieli pięknych widoków, ale i dla tych, których fascynuje geologia. A co z historykami? Na nich czekają ciekawe zabytki, z którymi można się tu spotkać w niemal każdej wsi. Obiektem najważniejszym pozostaje tu jednak zamek Tenczyn we wsi Rudno, który – ze względu na swą potęgę i ciekawą historię – już dawno stał się symbolem całego Garbu Tenczyńskiego.

Tenczyński Park Krajobrazowy to wyjątkowe atrakcje, które swym bogactwem i różnorodnością mogą zachwycić każdego. Efekt? Wycieczki po tej części Jury każdemu z nas sprawią wiele radości. Jednocześnie staną się wyjątkową lekcją historii i przyrody w terenie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Wypad na Maltę ze znajomymi. Jak go zaplanować i co zobaczyć?

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x