Ostropest plamisty znany był już w starożytności. Stosowany jest w medycynie naturalnej. Dostrzegany przez coraz większe grono ludzi, szukających naturalnych skutecznych metod radzenia się z różnymi dolegliwościami. Jakimi właściwościami może Cię zaskoczyć? Sprawdź sam/a.
Co to jest ostropest?
Jest to dziko rosnąca roślina, którą można spotkać na łąkach, ale nie tylko, gdyż niektórzy ludzi decydują się na jej uprawianie. Ostropest plamisty słynie z drogocennych właściwości, które zawdzięcza substancji zwanej sylimaryną. W jego składzie można znaleźć witaminę E, olejki eteryczne, związki goryczowe, sterole roślinne, olej oraz histaminę i aminę.
Jak wygląda ostropest plamisty?
Niektórzy mylą go z ostem. Jednak nie ma się co dziwić, gdyż obie rośliny należą do tej samej rodziny – astrowatych. Ostropest ma kłujące liście oraz fioletowe kwiaty oraz charakterystyczne białe plamki na liściach, dzięki czemu można go łatwo rozpoznać. Warto też wspomnieć, że nie jest to ziele, którego nie da się nie zauważyć, ponieważ rośnie średnio na wysokość metra, a czasem nawet 2 metrów.
Ostropest plamisty – właściwości i działanie
Warto zaznaczyć, że surowcem zielarskim ostropestu są jego owoce, a poniżej przedstawione jest ich prozdrowotne działanie na organizm.
Ostropest – przede wszystkim na wątrobę
Szukając naturalnego sposobu na regenerację wątroby, nie może nie pojawić się na liście polecanych roślin. Zawarta w nasionach ostropestu sylimaryna wspiera wątrobę w procesie usuwania toksyn oraz chroni ją przed napływem nowych szkodliwych substancji. I właśnie dlatego zaleca się spożywanie tej rośliny osobom borykającym się z cholesterolem lub mają stłuszczoną wątrobę. Korzystne działanie tego zioła na wątrobę sprawia, że jest ono również przydatne w przypadku zatruć alkoholowych.
Ostropest plamisty – świetnie wpływa na trzustkę
Podobnie jak na wątrobę, na trzustkę także działa oczyszczająco i odtruwa ją z niebezpiecznych dla zdrowia związków. Ostropest plamisty hamuje namnażanie wolnych rodników. Stosując go regularnie, można po kilku tygodniach pozbyć się bólu i kłucia trzustki.
Świetny na jelita
Dzięki wysokiej zawartości błonnika pokarmowego, ostropest plamisty dobroczynnie wpływa na pracę jelit. Znajduje zastosowanie przy dolegliwościach związanych z trawieniem, np. ze wzdęciami, odbijaniem. Wyciągi z owoców ostropestu pomocne są w przypadku krwawień z jelita grubego.
Ostropest plamisty na odchudzanie
Działanie tej rośliny jest widoczne na wielu płaszczyznach, jeśli chodzi o zrzucenie nadmiernych kilogramów. Nie dość, że przyspiesza trawienie pokarmu i spalanie kalorii to dodatkowo działa moczopędnie, dzięki czemu oczyszcza organizm z toksyn oraz nadmiaru wody. Warto jednak pamiętać, że samo stosowanie ostropestu plamistego nie może zastąpić odpowiedniej diety oraz ruchu i jest on jedynie dodatkiem wspomagającym odchudzanie.
Na lepsze krążenie krwi
Usprawnia przepływ krwi w organizmie, dzięki czemu pozytywnie wpływa na pracę serca. Ostropest może uchronić nas przed chorobami układu krążenia.
Zadba o skórę i cerę
Ale to nie koniec jego cudownych właściwości. Ostropest pomoże w pozbyciu się niedoskonałości cery a to za sprawą jego zdolności do dogłębnego nawilżenia skóry. Dzięki temu skóra dłużej pozostanie jędrna i sprężysta.
Jak spożywać ostropest plamisty?
Jak pić olej?
Dzienne spożycie oleju z ostropestu to 1-3 łyżeczki, najlepiej po posiłku ze względu na jego działanie wspomagające wytwarzanie soku żołądkowego i żółci.
Jak spożywać ostropest plamisty mielony?
W przypadku gdy mamy same ziarna, należy najpierw je zmielić np. w młynku do kawy. Tak sporządzony lub wcześniej zakupiony proszek można śmiało dodać do jogurtów, sosów sałatkowych. Jeśli lubimy herbatki ziołowe, można do niej dodać ⅓ łyżeczki nasion tej rośliny lub stworzyć własny napar. Zaleca się spożycie 2-3 łyżeczek ostropestu w proszku dziennie jako dodatek do potraw, herbaty lub bezpośrednio.
Jak spożywać ostropest w tabletkach?
Spożycie zależy od rodzaju tabletek i producenta i należy się stosować do dawkowania wskazanego w ulotce lub na opakowaniu. Jednak najczęściej można się spotkać z przyjmowaniem 1 tabletki 2-3 razy dziennie.
Ostropest plamisty – skutki uboczne
Nawet przy długotrwałym stosowaniu, rzadko można doświadczyć skutków ubocznych. Skutkiem spożycia zbyt dużej ilości ostropestu czy to mielonego, czy jako oleju czy w tabletkach jest działanie przeczyszczające, biegunka, bóle podbrzusza lub inne dolegliwości żołądkowo-jelitowe. A w przypadku alergii na tą roślinę, może się pojawić wysypka, czy kłopoty z oddychaniem.
bardzo dobre na wątrobę!