Mniszek lekarski, popularnie nazywany mleczem(choć błędnie), to roślina, którą powinien poznać każdy. Cała roślina, włącznie z korzeniem, jest jadalna, a ponadto korzystnie wpływa na organizm. Dlaczego warto spożywać mniszek? Kiedy i jak go zbierać? Poznaj naturalne lekarstwo, które rośnie wszędzie.
Charakterystyka
Mniszek lekarski, to roślina, która w pełni jest jadalna. Charakterystyczne dla niej, są duże, żółte kwiaty, bogate w nektar. Można użyć go do produkcji domowego miodu, lub syropu, który pomaga wzmocnić organizm, oraz łagodzi między innymi kaszel. Kwiaty, choć nie są zbyt smaczne, są jadalne, i można używać je między innymi do domowych naparów czy herbat. Należy zbierać je w suchy, słoneczny dzień, by znajdował się na nich, cenny pyłek.
Mniszek lekarski – liście
Liście mniszka lekarskiego, też są jadalne. Poleca się konsumowanie młodych listków gdyż są delikatniejsze, bardziej aromatyczne, i nie mają w sobie goryczki. Najlepiej zbierać je latem, gdy są młode i smaczne.
Mniszek lekarski – korzeń
Kolejną, jadalną częścią tej rośliny, jest korzeń. Zbiera się go jesienią, by przygotować z niego napar i nalewki, które mają właściwości zdrowotne.
Czy mniszek lekarski uczula?
Może on wywołać uczulenie. Osoby uczulone na to ziele niestety będą się męczyć z alergią przez kilka miesięcy – od kwietnia do września, bo wtedy właśnie pyli. Zarówno pyłki tej rośliny unoszące się w powietrzu mogą wywołać reakcję alergiczną jak i sok obecny w łodydze. W takim przypadku po zerwaniu mniszka, wypływający płyn może powodować wysypkę skórną w danym miejscu.
Jak suszyć mniszek lekarski?
Zaraz po zerwaniu tej rośliny powinno się poddać ją osuszeniu, tak aby zasuszyła się w prawidłowy sposób. W tym celu trzeba rozłożyć mniszek lekarski na papierze tak aby rośliny nie zasłaniały siebie nawzajem. Proces powinien przebiegać w przewiewnym, zacienionym miejscu. Można do tego użyć suszarni naturalnych, o ile pogoda jest sprzyjająca – temperatura wysoka oraz niska wilgotność powietrza. Mniszek lekarski można również suszyć w zamkniętym pomieszczeniu w temp. do 30 stopni C. Właściwie zasuszone ziele powinno zachować swoją naturalną barwę.
Właściwości mniszka lekarskiego
Choć mniszek lekarski nie cieszy się dobrą passą, wiele osób zbiera go, ze względu na cenne właściwości. Działa moczopędnie, poprawia odporność, ułatwia trawienie, łagodzi podrażnienia skórne, wywołane między innymi alergią, wykazuje działanie przeciwcukrzycowe, a nawet zapobiega nowotworom, choć nie ma żadnych badań, które potwierdziły by tą tezę. Jest źródłem licznych witamin, w tym A, B, C, D, oraz składników mineralnych, jak żelazo, magnez, potas, krzem, inulinę czy flawonoidy. Na co jeszcze pomaga mniszek lekarski? Otóż wpływa na regulację cyklu menstruacyjnego oraz działa przeciwbakteryjne.
Dla kogo jest przeznaczony?
Zastanawiasz się, kto może spożywać to ziele? Jest on bezpieczny dla dzieci, osób dorosłych, oraz starszych. Napar, choć lekki, mogą pić zarówno kobiety w ciąży, jak i te karmiące piersią, dlatego warto o nim pamiętać, zwłaszcza jesienią, gdzie nie trudno o infekcję.
Mniszek rośnie wszędzie. Na polanach, w parkach czy ogrodach. Jest cenną rośliną, którą warto zbierać, by poprawić kondycję skóry, oraz ogólne samopoczucie. Nie zapomnij o niej, podczas spaceru, by mieć pod ręką, cenne, naturalne lekarstwo.
super wpis 😉