15 49.0138 8.38624 none both 0 4000 1 0 horizontal https://justnature.pl 300 1
sticky-logo

Meksyk – ciekawostki

24 listopada, 2021
1151 VIEWS
meksyk-ciekawostki

Meksyk, położony po drugiej stronie globu, jedno z trzech państw Ameryki Północnej, jest wyborem wielu Polaków na czas letnich wakacji. Kusi swoimi plażami, smacznym jedzeniem i latynoskimi rytmami, do których ciężko nie podrygiwać. Ale Meksyk ma również i inne strony, także tę ciemną – jest kolebką kartelu narkotykowego. Co takiego jeszcze skrywa ten kraj? Wiele interesujących faktów, które mogą wpłynąć na jego wybór przy planowaniu kolejnej wakacyjnej podróży. Sprawdź ciekawostki, jakie Meksyk ma do zaoferowania.

Meksyk – ciekawostki urzędowe

Meksyk kojarzony jest ze słońcem, kukurydzą i ostrością jedzenia, ale to fakty, które znają prawie wszyscy. Jednak skrywa on w sobie o wiele więcej, o czym warto się przekonać.

1) Oficjalna nazwa kraju brzmi: Meksykańskie Stany Zjednoczone. Kraj jest federacją 31 stanów oraz Dystryktu Federalnego, w którego skład wchodzi jego stolica – Meksyk (Mexico City).

2) Kolejną ciekawostką o Meksyku jest to, że ten kraj nie posiada języka urzędowego na poziomie federalnym. Jednak de facto jest nim hiszpański. Lokalnie mieszkańcy kraju posługują się 68 językami.

3) 16 września 1810 r. Meksyk ogłosił się krajem niepodległym od Hiszpanii, jednak nie od razu zostało to zaakceptowane przez inne kraje. Dopiero 11 lat później na arenie międzynarodowej uznano Meksyk za niezależne państwo.

meksyk-ciekawostki-kultura

Meksyk – ciekawostki kulturowe

3) Ponad 95,3% powyżej 15 roku życia potrafi czytać i pisać.

4) Dzięki kolonizacji Nowego Świata przez Hiszpanów, reszta świata obecnie może cieszyć się

 wieloma wcześniej nieznanymi produktami spożywczymi. Wśród tych niesamowitych wkładów do światowej gastronomii, jakie zawdzięcza się Meksykowi, są pomidory, orzeszki ziemne, awokado, kukurydza, wanilia i ostra papryka.

5) Po kolonizacji Meksyku przez Hiszpanów, język hiszpański przeszedł ewolucję, która polegała na pozbyciu się arabskich wpływów, na które Hiszpanie patrzyli wówczas z góry. Ale język hiszpański używany w Meksyku zachował ten wpływ i można go dziś dostrzec to w słowach takich jak alberca (basen), almohada (poduszka) i Ojalá (co można z grubsza przetłumaczyć na „mam nadzieję” lub „jeśli Bóg tego zechce”).

meksyk-ciekawostki-dla-dzieci6) Bez Meksyku świat byłby o wiele bardziej czarno-biały. Guillermo González Camarena był wynalazcą, który stworzył adapter chromoskopowy do sprzętu telewizyjnego, który był wczesnym systemem transmisji telewizji kolorowej. Był rok 1942, a on miał tylko 17 lat. Jego pierwsza transmisja kolorów pochodziła z Mexico City w 1946 roku.

7) Frida Kahlo, niesamowita malarka znana na całym świecie jest ogromną chlubą Meksykanów. Uwielbiają ją do tego stopnia, że w wielu sklepach z pamiątkami można dostać kubek, koszulkę, breloczek, czy inny drobiazg z jej wizerunkiem.

Ciekawostki geograficzne o Meksyku

8) Dolina Meksyku od dawna była żyznym i nadającym się do zamieszkania regionem, ze względu na pomysłowy system rolniczy rozwinięty przez wczesne grupy tubylcze i wzmocniony przez Azteków, gdy doszli do władzy. System kanałów i „pływających ogrodów” obecnie znajduje  się tylko na południu miasta. Opracowano go jako sposób na wyżywienie jego mas, kontrolowanie powodzi i transport towarów na całym obszarze. Chinampy, jak się je nazywa, zostały porównane do doliny Nilu i pól ryżowych w Chinach pod względem wyjątkowości i znaczenia w historii globalnego rolnictwa.

9) Meksyk to także pierwotna ojczyzna jednej z podstawowych upraw na świecie – kukurydzy (z 59 odmianami). Meksykanie uprawiają tę ważną roślinę od wieków. Pomimo zagrożeń wynikających z międzynarodowych porozumień handlowych i importu genetycznie zmodyfikowanych odmian, rolnicy kontynuują tradycję uprawy kukurydzy, zbierania nasion i zachowywania odmian dla przyszłych pokoleń.

10) Pico de Orizaba znajduje się na granicy meksykańskich stanów Veracruz i Puebla. Jest  to trzeci najwyższy szczyt w Ameryce Północnej, po Mount McKinley w Stanach Zjednoczonych i Mount Logan w Kanadzie. Ten obecnie uśpiony, ale nie wygasły wulkan wznosi się na wysokość 5636 metrów nad poziomem morza. Jest on także popularnym celem wycieczek pieszych i wspinaczy w Meksyku i poza nim.

11) Pacyficzny Pierścień Ognia, na którym położony jest Meksyk, to strefa uskoków biegnących wzdłuż płyty tektonicznej Pacyfiku i kilku mniejszych płyt na Morzu Filipińskim i Pacyfiku. Jest to jeden z najgorszych obszarów świata pod kątem trzęsień ziemi i wybuchów wulkanów. Meksyk ma również „drżące dno” z powodu dna jezior. Oznacza to, że kiedy wstrząsy uderzają w Dolinę Meksyku, trzęsie się jak miska galaretki.

12) Pewnie niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale kraj ten jest największym producentem soli na świecie.

meksyk-ciekawostki-geograficzne

Meksyk – ciekawostki dla dzieci

13) Najmniejsza rasa psów na świecie (przez niektórych nazywana szczurkami, a wśród innych znana szerzej jako Chihuahua) wzięła swoją nazwę od meksykańskiego stanu o tym samym tytule.

14) Kolejną ciekawostką, zwłaszcza dla dzieci będzie to, że największym dzikim kotem na tym obszarze jest jaguar. Można go spotkać na polowaniu w dżungli w południowej części Meksyku.

15) Wszystkie smakołyki takie jak czekoladki i batoniki zawdzięczamy Meksykowi. To tam odkryto czekoladę.

16) Miasto Meksyk jest najstarszym i mającym najwyższą wysokość miastem w Ameryce Północnej.

17) Na północy tego kraju znajduje się pustynia. Swój dom tam mają skorpiony, pustynne króliki, węże, kojoty, a także czerwone rysie.

18) Na pustyni można znaleźć wiele odmian różnej wielkości kaktusów.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Pachnotka – jak o nią dbać? Jakie ma właściwości?

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kate
Kate
2 lat temu

meksyk to mój ulubiony kierunek podróży 😀

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x