15 49.0138 8.38624 none both 0 4000 1 0 horizontal https://justnature.pl 300 1
sticky-logo

Hodowla żółwi lądowych i wodnych

2 grudnia, 2021
1965 VIEWS
hodowla-zolwi

Wszechświat zwierząt domowych rozszerza się coraz bardziej, obejmując nie tylko psy i koty (najczęstsze okazy zwierząt domowych), ale także rzadsze i bardziej specyficzne gatunki, takie jak gady. Wśród nich żółwie są dość popularne również dlatego, że wydaje nam się, że nie wymagają specjalnej opieki. W rzeczywistości decydując się na trzymanie zwierzęcia tego typu w niewoli, dobrze jest mieć na uwadze jego cechy i potrzeby, ponieważ jest to żywa istota, która potrzebuje własnego specyficznego siedliska, aby żyć w odpowiednim klimacie. Dwie główne odmiany żółwi to żółwie lądowe i wodne. Na czym polega hodowla żółwi? Co musisz zrobić, aby trzymać je w domu (jeśli to możliwe) i w ogrodzie?

Hodowla żółwi lądowych

Istnieją różne gatunki żółwi lądowych. Najpowszechniejsze są hermann, grecki i sardyński. Spośród tych trzech żółw testudo marginata (tj. żółw sardyński) jest największym, podczas gdy grecki (lub mauretański) jest rasą chronioną i nie można go schwytać na wolności. Co jeszcze trzeba wiedzieć i jak wygląda hodowla żółwi lądowych, o tym w dalszej części.

Odpowiednie miejsce dla żółwia

Żółwie nie mogą być trzymane ani w domu, ani w terrarium, ponieważ potrzebują przebywać na świeżym powietrzu, aby cieszyć się naturalnym światłem słonecznym. Dodatkowo potrzebują przestrzeni z odpowiednim podłożem, w którym będzie zarówno cieplejsza przestrzeń wystawiona na działanie promieni słonecznych oraz taka bardziej osłonięta. Ta ostatnia pozwala zwierzęciu cieszyć się zacienionymi przestrzeniami, aby chronić się przed nadmiernym ciepłem.

Zagroda w ogrodzie dla żółwia lądowego

Ogólnie rzecz biorąc, żółwie lądowe kopią dół, aby schronić się przed zimnem zimą. Jeśli jednak temperatura znacznie wzrośnie, nawet w sezonie letnim mogą zrobić to samo, aby znaleźć orzeźwienie przed upałem. Cały teren przeznaczony dla osobnika, którym chcemy się zaopiekować musi być ogrodzony. Uniemożliwi mu to ucieczkę, ale także ochroni przed drapieżnikami z zewnątrz, a w szczególności przed atakiem myszy. Jednak sama metalowa siatka(kojec) nie wystarczy. Najwyższą część należy zamknąć rzędem drewnianych listew, aby zwierzę nie wspinało się na górę i nie wychodziło z zagrody. Jeśli okazy są bardzo małe, można odgrodzić bardziej ograniczony obszar lub zakryć go całkowicie, aby chronić żółwie nawet przed atakami ptaków drapieżnych.

Powierzchnia w zagrodzie dla żółwia musi być nasłoneczniona przynajmniej w połowie i musi być wyposażona w niską miskę, z której zwierzę może pić i jeśli to konieczne, kąpać się. Bardziej „scenograficzną” alternatywą jest dysponowanie małą strużką wody, którą żółw mógłby wykorzystać zarówno do picia, jak i oddawania moczu.

Co je żółw lądowy?

Jeśli chodzi o odżywianie, dieta żółwia obejmuje świeże zioła. Wśród nich znajdują się: jak rzeżucha, mniszek lekarski, koniczyna i babka lancetowata, które możne zastąpić endywią, cykorią i radicchio. Spożywają także owoce np. figi, morele, truskawki, jeżyny i maliny. Te ostatnie należy podawać w małych ilościach, ponieważ nie są łatwe do strawienia.

Aby dieta była kompletna, warto podawać kość mątw, która daje żółwiowi możliwość uzupełnienia zapotrzebowania na wapń.

Żółw lądowy – cena

Zastanawiasz się, ile kosztuje żółw lądowy? Niestety trzeba liczyć się ze sporym wydatkiem. Cena za żółwia stepowego to wydatek ok. 300 – 400 zł. Żółw grecki jest nieco droższy – zapłacimy za niego od 400 do 600 zł. Natomiast żółw pustynny ceni się najbardziej – jest średnio o 200 – 300 zł droższy.

hodowla-zolwi-ladowych

Hodowla żółwi wodnych

Utrzymanie żółwia wodnego jest – stosunkowo – prostsze niż trzymanie osobnika lądowego, gdyż można go trzymać w terrarium. Hodowla żółwi wodnych jest zatem bardziej polecana osobom mniej doświadczonym. Powinno być ono podzielone na dwa obszary: obszar wodny, w której żółw może pływać, i drugi – miejsce odpoczynku. Strefa relaksu powinna być wyposażona w lampy z promieniami UV (zwykła cegła lub duży kamień w terrarium są wystarczające).

Terrarium dla żółwia wodnego

Minimalne wymiary terrarium to 60x40x40 cm. Jeśli kupisz terrarium z wyposażeniem, będzie już posiadał w składzie filtr i lampy UVA i UVB. Te ostatnie lampy są niezbędne do syntezy witaminy B3. Jeśli wybierzesz tańsze rozwiązanie (np. zaadaptowanie dużego przezroczystego plastikowego pojemnika) konieczne będzie osobne dokupienie oświetlenia i urządzeń filtrujących wodę. Filtry powinno się często wymieniać ponieważ żółwie te mają zwyczaj wciągania jedzenia do wody i zjadania go tam.

Co je żółw wodny?

Jeśli chodzi o dietę, żółwie wodne są łakome na krewetki, ale nie mogą jeść tylko tych zwierząt, więc żywienie powinno być zbilansowane, aby uniknąć niedoborów witamin. W tym celu należy zakupić karmę zawierającą wszystkie składniki odżywcze, których potrzebuje zwierzę. Akcesoria i karmę dla żółwi i gadów można znaleźć w sklepach sprzedających wszelkiego rodzaju artykuły do ​​pielęgnacji zwierząt domowych.

Żółw wodny – cena

Zakup żółwia wodno-lądowe zdecydowanie najmniej dotknie nas po kieszeni. Malutki żółw chiński kosztuje ok. 100zł. Jeśli chodzi o żółwie żółtolice i czerwonolice to najtaniej można je dostać za 50 zł. Jednak ich ceny dochodzą nawet do 300 zł. Natomiast niewielkich rozmiarów żółwie żółtobrzuche można kupić już za 40 – 60 zł.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Żywienie koni – to musisz wiedzieć.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ola
Ola
2 lat temu

miałam kiedyś żółwia ;D dożył kilkunastu lat ;O

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x