15 49.0138 8.38624 none both 0 4000 1 0 horizontal https://justnature.pl 300 1
sticky-logo

Kaszak na powiece – czym jest i jak go usunąć?

21 października, 2021
1386 VIEWS
kaszak-na-powiece

Kaszak to nic innego jak gromadząca się wydzielina w zamkniętej przestrzeni, bez możliwości ujścia. Przyczyną powstania tej torbieli skórnej jest zatkanie gruczołu łojowego lub ujścia mieszka włosowego. Najczęściej pojawiają się na górnej powiece ze względu na występującą w niej większą ilość gruczołów łojowych. Kaszak na powiece może się ukazać zarówno u dorosłego jak i u dziecka.

Jak rozpoznać kaszaka?

Oczywiście najtrafniejszą diagnozę dostaniemy u lekarza okulisty. Można jednak zasugerować się kilkoma charakterystycznymi cechami, aby wiedzieć z czym się ma do czynienia. Otóż powiększający się kaszak na powiece ma barwę jasnożółtą lub zbliżoną do bieli. Posiada gładką, owalną, lekko wypukłą, ale jednak miękką powierzchnię i przesuwa się wraz ze skórą. W zablokowanym punkcie na skórze można dopatrzeć się czarnej kropki. Zazwyczaj nie sprawia bólu, chyba że wda się w niego stan zapalny.

Kaszak na powiece – jak usunąć?

Gdy pojawi się zmiana skórna na powiece, w pierwszej kolejności należy udać się do okulisty. Jest on odpowiedzialny za diagnostykę całego aparatu ochronnego oka i to on powinien zbadać, czy grudka jest rzeczywiście kaszakiem. Jeśli okaże się, że masa patologiczna na powiece to rzeczywiście kaszak, lekarz najczęściej może zaproponować jedną z dwóch metod jego usunięcia: wycięcie lub wyłuszczenie zmiany.

Ogromnie ważne jest to, żeby nie rozdrapywać, przekłuwać ani tym bardziej nie usuwać kaszaka na powiece lub pod powieką samodzielnie. Taki zabieg musi być przeprowadzony przez specjalistę, w sterylnych warunkach, z jak największą precyzją i starannością. Użyte narzędzia powinny być wysterylizowane, a przy końcu procedury może się okazać, że niezbędne będzie założenie szwów. W związku z tym usunięcie kaszaka w warunkach domowych wiąże się z większym ryzykiem wdania się zakażenia w ranę.

Kaszak na powiece – domowe sposoby

Kaszaki mogą pojawić się zarówno na dolnej jak i na górnej powiece lub czasem nawet pod powieką. Bywają uciążliwe i niepokojące. Jeśli jednak chcemy się z nimi rozprawić samemu, można wypróbować kilku sposobów. Trzeba zaznaczyć, że niedozwolone jest ich rozdrapywanie lub ściskanie. Jedną ze skuteczniejszych metod jest stosowanie okładów z zielonej herbaty. Wystarczy nasączyć gazik lub wacik w zielonej herbacie i przyłożyć do zmiany skórnej. Aby ten sposób zadziałał, trzeba pamiętać o regularności i robić okłady kilka razy dziennie.

Pomocne może okazać się także smarowanie grudki maścią rozgrzewającą lub nagrzewanie kaszaka na powiece. Podane metody mają zapobiec infekcjom oraz mają na celu poprawę przepływu krwi w okolicy powieki, co spowoduje lepsze wchłonięcie kaszaka.

kaszaki-na-powiekach-jak-usunac

Kaszak na powiece – czy zawsze usunięcie jest konieczne?

Może się okazać, że leczenie nie będzie potrzebne. Duża część mniejszych kaszaków samoistnie się wchłania, a z kolei te duże mogą niekiedy same z siebie pęknąć pod wpływem nadmiaru gromadzącego się w środku sebum. Warto jednak zasięgnąć opinii lekarza, który najlepiej doradzi w zależności od indywidualnego przypadku. Zwlekanie z usunięciem zbyt dużego kaszaka na powiece może skutkować infekcją.

Kaszaki na powiekach – najważniejsza jest prawidłowa diagnoza

Przede wszystkim należy skonsultować swój problem z odpowiednim specjalistą, który dokona rozpoznania i wskaże dalszy przebieg leczenia. Może się okazać, że rzekomy kaszak na powiece jest tak naprawdę innym tworem i nie będzie wymagany zabieg. Warto więc dopytać się o dalsze kroki i ewentualne powikłania.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Makijaż na wieczór panieński

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
jula
jula
2 lat temu

kiedys moja babcia miala ale sam zniknol

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x