Wiele osób cierpi na refluks żołądkowo-przełykowy od czasu do czasu. Choroba refluksowa żołądkowo-przełykowa to łagodny refluks kwasu, który występuje co najmniej raz lub dwa razy w tygodniu, inni ludzie mają go bardziej umiarkowanie, raz w tygodniu. Ale czym dokładnie jest refluks żołądkowo-przełykowy i dlaczego występuje?
Co to jest refluks żołądkowo-przełykowy?
Refluks żołądkowo-przełykowy występuje, gdy wewnętrzny zwieracz przełyku, zawór, który kontroluje przepływ kwasu z przełyku do żołądka, jest zaburzony lub rozluźnia się w niewłaściwy sposób, powodując cofanie się kwasu żołądkowego do przewodu łączącego jamę ustną z żołądkiem, przełyku. To cofanie się kwasu może podrażniać błonę śluzową przełyku, powodując objawy. Może to powodować uczucie pieczenia w gardle lub klatce piersiowej, co jest uważane za zgagę.
W refluksie żołądkowo-przełykowym diagnostyka i leczenie są ze sobą powiązane, ponieważ odpowiedź na terapię antysekrecyjną jest uznawana za diagnostyczną. W każdym przypadku dostosowuje się środki dietetyczne i higieniczne, aby spróbować zmniejszyć ciśnienie w jamie brzusznej. Oprócz niektórych suplementów, aby pomóc w terapii.
Objawy refluksu żołądkowo-przełykowego
Wielu osobom udaje się kontrolować dyskomfort związany z chorobą refluksową żołądkowo-przełykową za pomocą zmiany stylu życia lub leków dostępnych bez recepty. Aby pomóc Ci zrozumieć objawy refluksu żołądkowo-przełykowego, poniżej znajduje się lista głównych objawów.
Zgaga i/lub cofanie się kwasu
Jest to główny objaw, kiedy masz refluks. Zgaga jest uczuciem pieczenia odczuwanym za mostkiem. Pojawia się, gdy treść żołądkowa przedostaje się do przełyku, powodując podrażnienie błony śluzowej. Kiedy płyny żołądkowe unoszą się do góry i mogą dostać się do ust, nazywamy to kwaśną regurgitacją. Ma to związek z konsumpcją kwaśnych lub gorzkich pokarmów. Często nasila się podczas posiłków, szczególnie przy pokarmach rozluźniających zwieracze lub przy nadmiarze pokarmów w diecie. Czasami może się również nasilać podczas nocnego odpoczynku lub przy zginaniu tułowia.
Inne objawy są również związane z refluksem żołądkowo-przełykowym
Objawy te są mniej powszechne i również wydają się mieć niewiele wspólnego z chorobą. Niektóre z nich związane są z problemami układu oddechowego, takimi jak: ból w klatce piersiowej, świszczący oddech, ból gardła, chrypka (spowodowana podrażnieniem w wyniku refluksu), kaszel, astma lub trudności w oddychaniu spowodowane m.in. aspiracją kwasu przez drogi oddechowe.
Refluks żołądkowo-przełykowy – jak leczyć?
Jeśli masz krótkotrwały refluks żołądkowo-przełykowy, skorzystaj z naszych wskazówek, które pomogą Ci radzić sobie z nim na co dzień, poprawić objawy lub nawet sprawić, że znikną. Dodatkowo można wprowadzić do swojej diety suplementy. Przykładowo naturalne składniki Fulvicherb zapewniają skuteczne wsparcie dla organizmu.
- Jedz zróżnicowaną i zrównoważoną dietę. Z dużą zawartością owoców, warzyw, roślin strączkowych i błonnika. Dodatkowo, podziel swoje posiłki na 5 posiłków dziennie zamiast 3.
- Unikaj kawy. Zwiększa kwasowość żołądka i jest ekscytującym pokarmem.
- Unikaj dużych posiłków i pokarmów wysokotłuszczowych.
- Zjedz kolację 2-3 godziny przed snem. Dodatkowo uniesienie głowy o ok. 10 cm, aby uzyskać minimalne pochylenie całego tułowia, pomaga zapobiegać nocnej zgadze.
- Nie należy nosić obcisłych ubrań, zwłaszcza po posiłkach.
- Jeśli jedną z przyczyn jest zdenerwowanie, spróbuj się zrelaksować i wykonuj ćwiczenia, które Cię uspokajają.
bardzo ciekawy art!