15 49.0138 8.38624 none both 0 4000 1 0 horizontal https://justnature.pl 300 1
sticky-logo

Uchyłki jelita grubego – co warto wiedzieć o tej przypadłości

7 marca, 2022
1792 VIEWS
uchylki-jelita-grubego

Te małe, bardzo dyskretne przepukliny zagnieżdżone wzdłuż jelita grubego pojawiają się w przypadku zapalenia lub infekcji. W poniższym artykule dowiesz się, czym są uchyłki jelita grubego, jak je rozpoznać oraz jaką dietę stosować w razie tej dolegliwości.

Co to są uchyłki jelita grubego?

Są to niedużej wielkości uwypuklenia błony śluzowej i podśluzowej. Przepukliny te, wielkości winogrona, mogą osadzać się w całym przewodzie pokarmowym. Najczęściej jednak występują one po lewej stronie okrężnicy, a dokładnie w esicy – obszarze w kształcie litery S, tuż przed odbytnicą. Są one zupełnie niezauważalne i często wykrywane są dopiero przypadkowo, np. podczas badania (kolonoskopia, tomografia komputerowa) lub gdy dojdzie do zapalenia jednego z nich. 

Kogo dotyka ta przypadłość?

Uchyłki najczęściej powstają po czterdziestym roku życia. W ten sposób 30% osób po 60. roku życia i połowa osób po 70. roku życia, w równych częściach kobiety i mężczyźni, „ukrywa” je w zewnętrznej ścianie jelita grubego. Mają nawet tendencję do zwiększania liczby (można ich znaleźć kilkadziesiąt) i wielkości (od 0,5 do 1 centymetra) na przestrzeni lat.

Uchyłki jelita grubego – objawy

Uchyłki jelita grubego mogą przypominać zapalenie wyrostka robaczkowego. W przypadku zapalenia uchyłka jelita grubego (diverticulitis) występują skurcze i silne bóle brzucha po lewej stronie, którym towarzyszy gorączka (38,5°C), zaburzenia tranzytu, takie jak biegunka lub zaparcia. Uzupełnieniem objawów mogą być nudności i wymioty. Wówczas konieczna jest konsultacja w ciągu dnia, szczególnie jeśli żołądek jest twardy, ponieważ możliwe jest, że miejscowy stan zapalny przekształcił się w infekcję.

Uchyłki jelita grubego – dieta

Pochodzenie uchyłków jest wciąż niepewne. Tworzą się one, gdy słabe obszary ściany okrężnicy rozciągają się pod wpływem nacisku. Proces ten może być wspierany przez powolne wypróżnienia i przewlekłe zaparcia. Dodatkowy błonnik w diecie, zawarty w warzywach, owocach i roślinach strączkowych, może zmniejszyć ryzyko.

W przypadku uchyłkowatości jelita grubego nie trzeba pozbawiać się malin, kiwi czy migdałów. Nie musisz nawet usuwać skórki i pestek z pomidorów. Pokarmy te nie są zalecane jedynie w przypadku stanów zapalnych. Dzieje się tak, ponieważ ich pozostałości, które są trudniejsze do strawienia przez żołądek, mogą znaleźć się w jelicie grubym w stanie nienaruszonym i zwiększyć dolegliwości bólowe. Jednakże, dieta bez błonnika jest wysoce zalecane w przypadku ataku, aby umieścić jelita grubego w spokoju w tym okresie.

Co zatem najlepiej jeść?

Dobrze dobrana dieta powinna zawierać pełnoziarniste produkty takie jak brązowy ryż, kasze, płatki owsiane, pieczywo żytnie i makarony pełnoziarniste. Do diety można włączyć także ostropest plamisty, który reguluje funkcjonowanie układu pokarmowego. Ponadto zaleca się spożywanie siemienia lnianego, który wspomaga trawienie, ułatwia wypróżnianie oraz wspomaga pasaż jelitowy w wyniku pochłaniania wody.

Czego nie jeść?

Bardzo ważne jest ograniczenie spożywania tłustego czerwonego mięsa takiego jak baranina, gęsina, wieprzowina, mięso z kaczki. Unikać należy także tłustych ryb, np. węgorza, karpia, makreli, halibuta. Przeciwwskazane są także nasiona i orzechy.

Uchyłki jelita grubego – leczenie

Nie ma sensu usuwać uchyłków, o ile są one bezobjawowe i łagodne. W przypadku wystąpienia stanu zapalnego przepisuje się antybiotyki (amoksycylinę i kwas klawulanowy) doustnie przez siedem dni. W przypadku ropnia, oprócz dożylnej antybiotykoterapii, chirurg drenuje ropę pod kontrolą radiologiczną w celu zatrzymania infekcji. Zaleca się operację tylko wtedy, gdy infekcja dotyka otrzewnej (błony, która otacza wszystkie narządy jamy brzusznej), lub gdy wystąpią inne komplikacje (przetoka, zwężenie).

Ciekawostką jest, że niesteroidowe leki przeciwzapalne, kortyzon i aspiryna zwiększają ryzyko nawrotu zapalenia uchyłków, ponieważ osłabiają nabłonek (wewnętrzną warstwę błony śluzowej) w okrężnicy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Co powoduje zespół suchego oka?

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
klaudyna
klaudyna
2 lat temu

moja mama niestety na to cierpi 🙁

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x