Jeśli zastanawiasz się, czym jest mBMI i jak się ma to BMI to dobrze trafiłeś/aś! Zapraszamy do lektury.
Wskaźnik BMI – czym jest?
BMI to skrót od Body Mass Index, czyli po polsku – wskaźnika masy ciała. Jest to miara, która uwzględnia wzrost i wagę i na tej podstawie określa, czy Twoja waga jest zdrowa. Aby obliczyć BMI stosuje się prosty wzór. Wystarczy podzielić wagę osoby dorosłej w kilogramach przez jej wzrost w metrach do kwadratu. Przykładowo BMI 20 oznacza 20 kg/m2.
Zakresy BMI
Przyjmuje się, że dla większości dorosłych idealny BMI powinien znajdować się w zakresie od 18,5 do 24,9. Jeśli chodzi o dzieci i młodzież to sprawa nieco bardziej się komplikuje. W przypadku dzieci i młodzieży w wieku od 2 do 18 lat, aby obliczyć BMI niezbędne jest uwzględnienie dodatkowo wieku i płci.
Jeśli chcesz się dowiedzieć, czy twoja waga jest prawidłowa i w jakim zakresie się znajduje, znajdź swoją wartość BMI poniżej:
- mniej niż 18,5 – niedowaga
- 18,5 – 24,9 – zdrowa waga (mBMI)
- 25 – 29,9 – nadwaga
- 30 a 39,9 – otyłość
MBMI – czym jest?
MBMI to skrót od Median Body Mass Index, czyli średniej BMI. Jest to przedział BMI między 18,5 a 24,9. Jeśli znajdziesz się w tym zakresie, masz szczęście! Twoja waga jest odpowiednia w stosunku do twojego wzrostu. Naukowcy są zdania, że mBMi to najlepszy zakres i powinno się dążyć do posiadania BMi właśnie o takiej wartości, aby cieszyć się dobrym zdrowiem.
MBI a dokładność
BMI uwzględnia naturalne różnice w kształcie ciała, zapewniając zdrowy zakres wagi dla określonego wzrostu. Jednak BMI jest pewnym uproszczeniem i nie jest idealną miarą. W związku z tym oprócz pomiaru BMI, pracownicy służby zdrowia określając idealną wagę, powinni wziąć pod uwagę również inne czynniki podczas oceny, czy Twoja waga jest zdrowa.
Dobrym przykładem jest fakt, że mięśnie są znacznie gęstsze niż tłuszcz. Dlatego bardzo muskularni ludzie, tacy jak sportowcy, bokserzy wagi ciężkiej, trenerzy wagi, mogą mieć zdrową wagę, mimo że ich BMI jest klasyfikowane jako otyłe. W takich przypadkach klasyczne mBMI nie zdaje u nich egzaminu.
MBMI a ciąża
Dodatkowo BMI, a konkretnie dążenie do uzyskania median BMI nie jest wskazane u kobiet w ciąży. Ten pomiar jest miarą dość uproszczoną i nie uwzględnia w swoich zakresach tego typu zmian w ciele. W związku z tym, jeśli jesteś przy nadziei i okazuje się, że obliczając swoje BMI wyszło, że masz nadwagę, nie ma powodu do obaw! Twoje ciało zmienia się. A jeśli niepokoi Cię szybki i duży przyrost wagi, najlepiej udać się z tymi wątpliwościami do lekarza prowadzącego. Aby uzyskać informacje, jaka powinna być prawidłowa waga w ciąży, można zgłosić się do swojej położnej lub udać się do lekarza pierwszego kontaktu.
MBMI – jak go uzyskać?
Na początku należy odpowiedzieć sobie na pytanie, ile wynosi Twoje BMI i jaki powinien być idealny przedział wagi dla Twojego wzrostu. Gdy już uzyskamy takie informacje, kolejnym krokiem będzie odpowiednio dostosowana dieta oraz ćwiczenia. W tym celu najlepiej udać się do odpowiedniego dietetyka lub trenera personalnego, którzy będąc specjalistami w swojej dziedzinie, powinni dobrać odpowiedni jadłospis lub ćwiczenia w zależności od potrzeb indywidualnych. Pamiętaj, że wszystko przychodzi z czasem i uzyskanie mBMI może trochę potrwać, ale nie zniechęcaj się. Regularny trening i dobrana dieta z pewnością wyjdą Ci na zdrowie.