15 49.0138 8.38624 none both 0 4000 1 0 horizontal https://justnature.pl 300 1
sticky-logo

Leki psychotropowe – czy warto po nie sięgać?

1 października, 2021
516 VIEWS
leki-psychotropowe

Pytanie zadane w tytule artykułu nie jest takie proste. A właściwie odpowiedź na nie. Wszystko zależy od stanu, w jakim się znajduje chora osoba. Jeśli depresja, nerwica, nadmierne łaknienie czy jakiekolwiek inne zaburzenie psychiczne torpeduje i paraliżuje życie, odpowiedź jest prosta – tak, należy udać się do psychiatry i sięgnąć po leki psychotropowe.

Leki psychotropowe

Jak to ocenić? Kiedy boli Cię noga i czujesz, że coś z nią poważnego, idziesz do specjalisty. Podobnie jest z głową i naszym samopoczuciem. Kiedy Twoje życie zaczyna wywracać się do góry nogami, należy udać się do specjalisty. Leki psychotropowe mogą mocno zaburzyć początkowo naszą percepcje i samopoczucie.

Tak, zamiast leczyć, w większości przypadków w początkowej fazie (2 tygodnie – do miesiąca) nasilają objawy Twojej choroby. To dlatego tak mocno się ich obawiamy. Dlatego wahamy się przed pójściem do lekarza. Leki na zaburzenia psychiczne, nawet te najsłabsze, mogą początkowo wprowadzić pewną rewolucję. Ostatecznie jednak zaczynają działać i sprawiają, że chora osoba z czasem czuje się lepiej. Należy o tym pamiętać. Często nasze zaburzenie jest tak daleko posunięte, że nie obejdzie się bez farmakologii.

Jakie błędy popełnia się podczas terapii?

Po gorszym okresie zażywania leków, samopoczucie może się poprawiać, a po kilku tygodniach nawet całkowicie leki powinny wyeliminować objawy choroby. Pacjent często dochodzi wówczas do wniosku, że po sprawie. Leki psychotropowe można wyrzucić do kosza, przerwać leczenie. Przecież czujemy się już dobrze. To bardzo powszechny, ale jednocześnie wielki błąd. Należy pozostać pod opieką swojego lekarza.

Leki psychotropowe na depresje a samopoczucie

Kontroluj swoje samopoczucie. Zażywaj nadal leki. To Twój psychiatra musi zmniejszać sukcesywnie dawki, a w pewnym momencie całkowicie odrzucić farmakologię. Nie rób niczego sam. Nawet, jeśli czujesz się świetnie. Nawet, jeśli czujesz w sobie moc i bunt. Złość, że musiałeś sięgnąć po psychotropy. To też typowe. Nie rezygnuj jednak nagle z leków. Ich wydłużone zażywanie może pomóc w przyszłości.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Plamka żółta – jak wygląda jej zwyrodnienie?

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
klaudia
klaudia
1 rok temu

cięzky dylemat i ciężki temat

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x