15 49.0138 8.38624 none both 0 4000 1 0 horizontal https://justnature.pl 300 1
sticky-logo

Jak prawidłowo korzystać z worków na odpady medyczne?

24 maja, 2023
217 VIEWS

Wszelkie niepotrzebne resztki, jakie pozostają po wykonywaniu przez nas różnych czynności, wymagają właściwej utylizacji oraz składowania. Jednak niektóre rodzaje, niepotrzebnych już, pozostałości wymagają specjalnego gromadzenia i przechowywania. Jest tak w przypadku czerwonych worków na odpady medyczne. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć na temat organizacji niepotrzebnych resztek pozabiegowych, opakowań czy fiolek, aby miejsce pracy było bezpieczne i zgodne z obowiązującymi procedurami.

Co zalicza się do resztek medycznych?  

Pozostałości, które należy gromadzić ze szczególną ostrożnością i w specjalnie oznaczonych rodzajach worków foliowych to m.in. części ciała i organy po zabiegach przeprowadzanych w szpitalach i jednostkach medycznych. To również pojemniki na krew, a także nieczystości z żywymi drobnoustrojami, toksynami i wydzielinami ludzi oraz zwierząt. Do takich resztek zalicza się również zużyte peloidy oraz pozostałości z żywienia pacjentów na szpitalnych oddziałach zakaźnych. Są to także żyletki, strzykawki, igły, wzierniki, opatrunki, opakowania po lekach itp. przedmioty.

Tego typu pozostałości muszą być składowane w workach foliowych, dla których zarezerwowany jest charakterystyczny kolor. Muszą to być specjalne czerwone worki na odpady medyczne. Składowanie pozostałości po zabiegach czy rzeczy niepotrzebnych po wykonywaniu zabiegów, w których dochodzi do ingerencji w tkanki, w produktach w innym kolorze jest niedozwolone.

O czym pamiętać podczas korzystania z czerwonych opakowań foliowych?

Produkty służące do składowania resztek w szpitalach, gabinetach zabiegowych, zakładach weterynaryjnych i podobnych placówkach zawsze powinny być zapełniane maksymalnie do 2/3 objętości i wymieniane maksymalnie po 72 godzinach użytkowania. Niezależnie czy są to worki na śmieci 60 litrów, czy też produkty o innych pojemnościach, raz zawiązanych nie należy ponownie rozwiązywać, a wymienić na nowe. Przestrzeganie tych zasad jest kluczowe dla zachowania bezpieczeństwa zarówno pacjentów, jak i personelu pracującego w danej jednostce.

Jednocześnie podczas zakupu i wyposażania danego obiektu we właściwe artykuły higieniczne warto zadbać o rozeznanie w potrzebach, co do ilości resztek, jakie generuje dana placówka. Czerwone worki na odpady medyczne o właściwej pojemności umożliwią wygenerowanie oszczędności i jednocześnie ułatwią segregowanie, jak i przechowywanie pozostałości.

Jednocześnie akcesoria do przechowywania resztek muszą być wytrzymałe, odporne na rozdarcia i uszkodzenia mechaniczne. Niestety nie wszystkie produkty dostępne w sprzedaży wykazują takie cechy. Solidne worki na śmieci w różnych pojemnościach i kolorach, które doskonale sprawdzą się w placówkach medycznych weterynaryjnych i innych gałęziach przemysłu, jak i gospodarstwach domowych i biurach, oferuje firma e-pack. To gwarancja skutecznego przechowywania i składowania różnego rodzaju odpadów bez nieprzyjemnych niespodzianek i potrzeby dodatkowego sprzątania odpadów.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Babka płesznik w walce z otyłością i cukrzycą

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x