15 49.0138 8.38624 none both 0 4000 1 0 horizontal https://justnature.pl 300 1
sticky-logo

Jak poradzić sobie z insektami w mieszkaniu?

24 maja, 2023
106 VIEWS

Nasze domy są bezpiecznymi, przytulnymi zakątkami nie tylko dla nas samych, lecz również dla niektórych insektów, które znajdują w nich pożywienie i ciepły kąt. Które z nich są najpopularniejsze i jak się ich pozbyć?

Jakie są najpopularniejsze insekty w domu?

Tak naprawdę pluskwy czy mole ubraniowe w domu wcale nie świadczą o braku higieny gospodarzy. Możemy je otrzymać „w prezencie” od gości, których domy są nimi zainfekowane, albo przynieść razem ze starymi tapicerowanymi meblami. Mole ubraniowe czy spożywcze mogą też po prostu wlecieć przez otwarte okno – na przykład od sąsiadów. Rybiki cukrowe nie są niebezpieczne i nie przenoszą chorób, ale mogą wyjadać cukrowe resztki z kątów naszych kuchni czy łazienek. Jedynie karaluchy przyciąga brud i zalegająca w kątach żywność – dbając o czystość, nie musisz się ich obawiać.

Czy warto stosować pułapki na pluskwy i inne insekty?

Jeśli tylko zaobserwujesz w swoim mieszkaniu niepożądanych gości, nie czekaj aż założą u Ciebie wielopokoleniową rodzinę. Stosuj rozmaite środki na mole ubraniowe oraz pułapki feromonowe, gdy tylko się pojawią. Dzięki temu oszczędzisz sobie kłopotów w przyszłości. W dobrze zaopatrzonym sklepie znajdziesz różne sposoby na każdego intruza w mieszkaniu. Należy je zatem stosować bardzo indywidualnie, ponieważ każdy z owadów wabi się w inny sposób. Stosowane atraktanty zachęcają je do zbliżenia się do lepu i unieruchamiają insekta, zapobiegając jego rozmnażaniu się.

Jak skutecznie wytępić pluskwy z domu?

Z kolei pluskwy gnieżdżą się w szwach materacy i tapicerowanych mebli. Gryzą do krwi i są trudne to wytępienia. Należy być bezlitosnym – zastosować wabiące pułapki na pluskwy, ale nie czekać bezczynnie. Wyrzucić zainfekowane meble, gdyż prawdopodobnie znajdują się na nich jajeczka czekające na wyklucie, dokładnie wyczyścić pomieszczenie, zaglądając do każdego kąta.

pulapki_na_pluskwy.jpg

Jaki są skuteczne środki na mole ubraniowe?

Mole ubraniowe potrafią narobić szkód w szafach, ponieważ wygryzają dziury w ubraniach i tekstyliach. Co gorsze – wybierają najlepsze gatunkowo materiały! Gdy już wytępisz dorosłe owady przy pomocy odpowiednich środków, musisz założyć pułapkę feromonową o charakterze kontrolnym i znów odczekać kilka dni. Jajeczka przeobrażą się wtedy w postaci dorosłe, które przykleją się do lepu jeszcze zanim zdążą się rozmnożyć – w ten sposób pozbędziesz się całej populacji. Załóż w szafach intensywne zapachy – lawendę, trawę cytrynową czy cytrusy, których mole nie znoszą – będą omijały Twoje drogie swetry i wełniane płaszcze z daleka!

Jak zapobiegać powrotowi pluskiew i moli ubraniowych?

Zapachy do szafy to dobry sposób na profilaktykę, ale również na odświeżenie swoich ubrań. Warto jednak zastosować też specjalne środki na mole ubraniowe w postaci naklejek z atraktantem, które pomagają sprawdzić, czy problem nie powrócił. Jeśli chodzi o pluskwy, oprócz założenia pułapek warto też pamiętać o zapobieganiu. Nie przynoś do domu mebli tapicerowanych nieznanego pochodzenia – na przykład znalezionych na śmietniku foteli, unikaj też kupowania ich z drugiej ręki.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zaskroniec a żmija – jak je odróżnić?

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x