Mycie okien na wysokości to praca zakwalifikowana do grupy niebezpiecznych. Tego typu czynności mają na celu zapewnienie czystości szybom biurowców i obiektów publicznych. Dotyczy to również wielu innych wysokich budynków. Dzięki temu możliwe jest utrzymanie ich estetycznego wyglądu, co bezpośrednio przekłada się na wizerunek firmy. Takie zadania są wykonywane przez wykwalifikowanych specjalistów, których określa się mianem alpinistów przemysłowych. Jak wygląda ich praca?
Metody mycia na wysokości
Jedną z najczęściej wykorzystywanych metod mycia jest technika dostępu linowego. Pozwala ona na dotarcie nawet do najtrudniejszych miejsc i pozbycie się zanieczyszczeń. W ten sposób myje się zarówno okna, jak i elewacje oraz inne przeszklenia. Wszystkie elementy niezbędne do wykonywania czynności są przygotowane na dachu. Następnie alpiniści przemysłowi przemieszczają się w dół za pomocą lin i uprzęży. Dzięki temu mycie okien jest bardzo komfortowe, gdyż pracownicy mogą swobodnie manewrować sprzętem i korzystać z obu rąk jednocześnie.
W niektórych przypadkach wykorzystuje się rusztowania lub podnośniki koszowe, jednak dotyczy to raczej niższych budynków. Czasami możliwe jest też mycie z gruntu, przy wykorzystaniu kija teleskopowego. Dotyczy to jednak okien do wysokości 13 m.
Jakie narzędzia są potrzebne podczas mycia okien na wysokościach?
Mycie okien na wysokości wymaga zaopatrzenia się w środki ochrony indywidualnej. Do tej grupy należą uprzęże, czyli szelki bezpieczeństwa składające się z klamer i taśm regulacyjnych, a także podsystemy łącząco-amortyzujące oraz punkty zakotwienia. Konieczne jest posiadanie szelek zgodnych z normą PN-EN-361. Do grupy podsystemów łącząco-amortyzujących zaliczają się zatrzaśniki, linki bezpieczeństwa, amortyzatory, liny z urządzeniami samozaciskowymi oraz urządzenia samohamowne. Z kolei punkty zakotwienia służą do zamocowania podsystemów, zapewniając asekurację.
Dowiedz się więcej: mycie okien Poznań