15 49.0138 8.38624 none both 0 4000 1 0 horizontal https://justnature.pl 300 1
sticky-logo

Kreatywna pedagogika – co warto wiedzieć?

23 czerwca, 2022
453 VIEWS
kreatywna pedagogika a emocje i życzliwość

Kreatywna pedagogika to połączenie doświadczeń, uczuć, refleksji i wiedzy merytorycznej w sposób prowadzący do pogłębienia nauki i większego włączenia społecznego. Ponieważ nauka staje się przyjemniejsza, jest większa szansa, że nauczymy się więcej. 

Czym jest kreatywność? 

Jest to zdolność do tworzenia, a więc jest związana z improwizacją. Improwizowanie jest dobrym momentem na ćwiczenie spontaniczności oraz rozwijanie interakcji i współtworzenia. Wszyscy ludzie posiadają zdolność do bycia twórczym, a aby uzyskać dostęp do tej zdolności, trzeba ją ćwiczyć, aby odkryć, do czego jest zdolna. Jednym ze sposobów pobudzania kreatywności jest spontaniczność, czyli zdolność do swobodnego korzystania z wyobraźni. Choć niesie to ze sobą pewne trudności, takie jak postrzeganie jako dziwnego, dewiacyjnego lub nudnego. Ponadto, jeśli ma się możliwość potwierdzenia i uzasadnienia własnych i cudzych spontanicznych impulsów, pojawia się możliwość tworzenia fantazji, kolejny podstawowy element rozwoju twórczości. 

Kreatywna pedagogika a emocje

Kreatywna pedagogika opiera się na nauczaniu metodą dramy, a wpływ na nią ma praca nadzorcza. Mogą to być gry, ćwiczenia grupowe, improwizacje, działania oceniające, lub teatr, ale także metody rozmowy krytyczno-refleksyjnej. To, co sprawia, że kreatywna pedagogika jest skuteczna i rozwija się, to fakt, że opiera się na doświadczeniu, odczuciu i osobistych przeżyciach. Metody twórcze stają się katalizatorem rozwoju, uczenia się i komunikacji. Doświadczenia wywołują emocje i osobiste zaangażowanie, co sprawia, że nauka staje się ważna, istotna i przyjemna. Pedagogika ta demokratyzuje pracę w grupach. Metody te pozwalają ludziom komunikować się ze sobą na nowe sposoby i z nowych perspektyw. Oznacza to, że wiele osób przychodzi na rozmowy na różne sposoby, co sprzyja tworzeniu klimatu sprzyjającego rozwojowi grupy. 

Kreatywna pedagogika – co ją wyróżnia?

Ważne aspekty tworzenia środowiska przyjaznego kreatywnej pedagogice:

  1. Elastyczność struktury, metody i postawy. Należy być przygotowanym na renegocjowanie zasad. Pracownicy i kadra kierownicza muszą być gotowi do dostosowania np. metod pracy do osobistych okoliczności i życzeń. 
  2. Docenianie kreatywności. Kreatywność wzrasta, gdy chwalisz oryginalność. Dla nauczyciela ważne jest, aby powiedzieć uczniowi: „Zrobiłeś coś, czego nigdy wcześniej nie widziałem!” Chwalić tych, którzy wpadają na nowe pomysły i robią coś innego. Warto więc obudzić w sobie życzliwość do ucznia.
  3. Umiejętność podejmowania wyzwań. Nauczyciel powinien zachęcać do podejmowania ryzyka, a dzieci powinny mieć odwagę do podejmowania wyzwań. 
  4. Dobra współpraca. Osiągnięcie dobrego klimatu współpracy. W przeciwieństwie do konkurencji i rywalizacji. 
  5. Otwarta atmosfera. Nauczyciel pracuje tak, aby każdy miał odwagę powiedzieć coś bez narażania się na śmieszność. Ważny jest humor i żartobliwość. 
  6. Samodzielność w uczeniu się. Nauczyciel musi być gotowy do wycofania się i odważyć się, by dać uczniom możliwość planowania. Uczniowie mogą uczestniczyć w określaniu metod uczenia się. Uczniowie prowadzą się wzajemnie. Możliwość samodzielnego decydowania o tym, co jest dobre, a co złe, może być sposobem na akceptację dobrych i złych uczuć. 
  7. Wpływ ucznia: część niezależności. Nauczyciel powinien zadawać uczniom pytania zarówno w klasie, jak i indywidualnie. Chodzi o demokrację. 
  8. Dobra wiedza podstawowa. Aby być kreatywnym, trzeba coś mieć szeroką wiedzę bazową. Te osiem aspektów odnosi się nie tylko do środowiska szkolnego, ale do każdej przestrzeni, w której znajdują się ludzie chcący pobudzać swoją kreatywność.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Jak kobiety chronią piersi w trakcie walk bokserskich?

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x