15 49.0138 8.38624 none both 0 4000 1 0 horizontal https://justnature.pl 300 1
sticky-logo

Energooszczędny dom – 7 powodów, dla których warto go zbudować

22 lipca, 2021
1715 VIEWS
dom-energooszczedny-tani

Budowa domu jednorodzinnego to naprawdę dobry pomysł, bo choć koszty są spore, zysk jest zdecydowanie większy. Nie tylko za te same pieniądze, które wydalibyśmy, aby kupić mieszkanie w bloku, dostajemy zdecydowanie większy metraż, to jeszcze zyskujemy własny ogród. Wiele osób przed podjęciem decyzji powstrzymuje tylko myśl o kosztach utrzymania, a zwłaszcza ogrzewania. Nie ma się czego bać, jeśli zdecydujemy się na dom energooszczędny. Co zyskujemy?

Dom energooszczędny – większy wydatek, mniejsze koszty

To prawda, cena budowy domu energooszczędnego jest wyższa o około 15% niż w sytuacji, gdy wybralibyśmy dom w technologii tradycyjnej. Wynika to z zastosowania materiałów dociepleniowych i izolacyjnych o zdecydowanie lepszych parametrach, zainwestowania w dobrej jakości drzwi i okna, a przede wszystkim zastosowania nowych technologii: fotowoltaiki, pomp ciepła czy rekuperatorów. Tylko te koszty zwracają się najpóźniej w siódmym roku eksploatacji, a domu nie budujemy przecież tylko na siedem lat, a na zdecydowanie dłuższy okres. Jednak decydując się na mały dom energooszczędny (np. 35m2), z pewnością można obniżyć koszty budowy.

dom-energooszczedny-budowa-cena-koszty

Budowa domu energooszczędnego to krótszy czas wykonania

Domy tego typu to proste i zwarte bryły, bez żadnych komplikacji architektonicznych, a więc i budowlanych. Decyzja o budowie domu energooszczędnego bardzo często oznacza budowanie domu z gotowych prefabrykatów. To nic innego, jak składanie klocków na naszej działce. Co nam to daje? Znacznie krótszy i łatwiejszy okres budowy. Nie tylko szybciej znajdziemy fachowca, ale też wcześniej wprowadzimy się do domu.

Zdrowie rodziny a dom energooszczędny

To chyba podstawowa zaleta tego rozwiązania. Mieszkając w takim domu, dzięki idealnej wentylacji nie jesteśmy narażeni na rozwój grzybów i pleśni. Co więcej, dzięki zastosowaniu systemów rekuperacji możemy praktycznie całkowicie pozbyć się pyłków i zanieczyszczeń. To sprawia, że to dom idealny dla alergików.

Dom energooszczędny nie traci na wartości

Wprawdzie domu nie budujemy na krótko, a raczej na lata, ale może się przecież zdarzyć, że będziemy go chcieli sprzedać. Jedno jest pewne, im lepszych i nowocześniejszych technologii użyjemy do budowy, tym większy będzie nasz zysk. Nowoczesny dom energooszczędny po prostu sprzeda się lepiej, bo jest atrakcyjniejszy dla nabywcy od tych, budowanych w tradycyjnej technologii.

Dom energooszczędny to więcej słońca

maly-nowoczesny-dom-energooszczedny

Sama idea domu energooszczędnego opiera się na stałym dostępie do maksymalnej ilości promieni słonecznych. W naszym klimacie, gdy dostęp do słońca bywa ograniczony, każdy przebłysk jest na wagę złota. Nic tak nie poprawia naszego samopoczucia jak dostęp do dziennego światła i jasne wnętrze domu. A jeśli słońce świeci zbyt intensywnie, warto zainwestować w markizy, które nie dość, że zapewnią cień to jeszcze pięknie się prezentują. Innym pomysłem jest dobre oświetlenie. Plafoniera idealnie podkreśli wystrój wnętrz. Dopasuj taką, która będzie pasowała do Twojego stylu i ciesz się przyjemnym oświetleniem w domu.

Dom energooszczędny a optymalna temperatura

Klimat się zmienia i mamy coraz gorętsze lata i mroźne zimy. W domu energooszczędnym nie tylko bez trudu utrzymujemy optymalną dla naszego zdrowia temperaturę, ale też w naturalny sposób, dzięki użytym materiałom jest on chłodny latem, a ciepły zimą.

Dodatkowo – troska o planetę

To bezdyskusyjnie najważniejszy argument. Musimy zdawać sobie sprawę, jak wiele złego zrobiła ludzkość naszej planecie. Musimy też pamiętać, że wszyscy będziemy mieć dzieci i wnuki i dobrze by było, żebyśmy zostawili im trochę powietrza do oddychania. Budując dom energooszczędny, trafiasz do grupy ludzi świadomych ekologicznie, którzy myślą zdecydowanie mniej egoistycznie od innych obywateli.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ Uprawa słonecznika na ziarno – o czym należy pamiętać? 

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
tomek
tomek
1 rok temu

taki dom to inwestycja na przyszłość !

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x