15 49.0138 8.38624 none both 0 4000 1 0 horizontal https://justnature.pl 300 1
sticky-logo

Wiśnicko-Lipnicki Park Krajobrazowy – co warto zobaczyć?

20 lipca, 2021
710 VIEWS
Wiśnicko-Lipnicki Park Krajobrazowy

Małopolska zachwyca pięknymi miastami i cennymi zabytkami. Nie brak też na jej terenie atrakcji o przyrodniczym charakterze. Jednym z tych zakątków, którym miłośnicy natury chętnie poświęcają swój czas, jest Wiśnicko-Lipnicki Park Krajobrazowy.

Wspaniałe krajobrazy i bliskość takich zabytków, jak drewniany kościół w Lipnicy Murowanej czy zamek Kmitów w Nowym Wiśniczu, to czynniki mające istotny wpływ na rozwój turystyki w tym miejscu. Wycieczki po tym parku są jednocześnie wspaniałą przygodą dla turystów – przyrodników, na których czekają tu nie lada atrakcje. Co warto zobaczyć w trakcie wędrówek po terenie tego parku?

Wiśnicko-Lipnicki Park Krajobrazowy 3

Wiśnicko-Lipnicki Park Krajobrazowy – co zobaczyć?

Wiśnicko-Lipnicki Park Krajobrazowy leży na terenie Pogórza Wiśnickiego. Utworzony w 1997 roku, zajmuje powierzchnię ponad 140 kilometrów kwadratowych. Głównym celem utworzenia tego parku była chęć zachowania tutejszego krajobrazu przyrodniczego i kulturowego. Najcenniejsze pod względem przyrodniczym fragmenty parku zostały z kolei objęte ochroną rezerwatową.

Kusi zatem rezerwat Kamień Grzyb w miejscowości Połom Duży, intryguje też rezerwat Kamień Brodzińskiego na wzgórzu Paprotna. Ciekawym celem przyrodniczej wycieczki są tu również Skałki Chronowskie, będące pomnikiem przyrody nieożywionej. W trakcie wędrówek po parku można się cieszyć widokiem pięknych zespołów leśnym, przy czym większość roślinności, jaka tu występuje, to roślinność typowa dla pogórza.

Wiśnicko-Lipnicki Park Krajobrazowy

Ważne miejsce zajmuje tutaj kwaśna buczyna niżowa oraz buczyna karpacka, nie brak tu również grądów oraz borów mieszanych. Dumą parku są mszaki, reprezentowane tu przez ponad 120 gatunków, oraz paprocie. Park jest też domem dla wielu gatunków płazów, takich jak ropucha szara czy salamandra plamista. Gronostaje, łasice, orzesznice, jelenie – oto wybrane ssaki, z którymi można się spotkać w trakcie wędrówek po parku. Wiśnicko-Lipnicki Park Krajobrazowy będzie też kuszącym celem wycieczki dla ornitologów. Na jego terenie występuje około 100 gatunków ptaków, a wśród nich bocian czarny, sikora czarnogłowa, raniuszek oraz pełzacz leśny. Tym przyrodniczym skarbom towarzyszą wspaniałe widoki, dzięki którym przyrodnicze wycieczki po tym parku stają się wyjątkową przygodą dla każdego turysty.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Wczasy w Pobierowie, Mistrzostwa Polski w Przeciąganiu Liny Nocą i inne atrakcje

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x