Rachunki 4-osobowej rodziny za wodę, prąd i gaz wynoszą w skali miesiąca średnio kilkaset złotych. Trudno się dziwić, że szukamy sposobów na to, aby je obniżyć. Już nawet niewielkie zmiany nawyków mogą pozwolić na comiesięczne oszczędności. Oto kilka podpowiedzi jak to robić.
Jak najłatwiej obniżyć rachunki?
Dzięki wieloletniej edukacji o pewnych rzeczach, takich jak np. zakręcanie wody podczas mycia zębów czy golenia, nie trzeba już w zasadzie nikomu przypominać. Szybki prysznic to średnio 5-krotnie mniejsze zużycie wody niż długa, relaksująca kąpiel. Ale z pomocą w oszczędzaniu przychodzi nam także technika. Spłuczki w toaletach z dwoma przyciskami, różniącymi się ilością zużywanej wody, krany bezdotykowe na fotokomórkę, krótki program prania czy korzystanie ze zmywarki pozwoli na znaczące zmniejszenie stanów licznika.
Rachunki za wodę a korzystanie z urządzeń
Dla oszczędzania znaczenie ma nie tylko wybór programu prania czy korzystanie ze zmywarki, ale także to, w jaki sposób z tych sprzętów korzystamy. Uruchamiajmy je dopiero wtedy, gdy uzbiera nam się większa ilość naczyń lub ubrań, a urządzenia są zapełnione. Przy wyborze sprzętu AGD warto zwrócić uwagę na klasę energetyczną, eco programy oraz rozwiązania zmniejszające zużycie wody.
Rachunki za wodę – przegląd instalacji
Na obniżenie rachunków wpłynąć może także przegląd instalacji. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy jak wiele wody tracimy przez kapiące krany, cieknące spłuczki i nieszczelne uszczelki. Ich naprawa to nie tylko kwestia oszczędności, ale także ekologii. Jeśli ktoś wie jak czytać rachunki i dostrzeże, że na przestrzeni czasu stopniowo się zwiększają, może się okazać, że ma nieszczelne rury lub krany i powinien zrobić przegląd.
I w kontekście ekologii jeszcze jedna ważna kwestia. Wiele osób dba o segregację śmieci, a przed wyrzuceniem plastikowych lub szklanych opakowań dokładnie je myje lub chociaż opłukuje. I mimo że mają dobre intencje to jest to niepotrzebne marnowanie wody i tylko zawyża rachunki za wodę. Samo opróżnienie opakowań z resztek w tym przypadku w zupełności wystarczy, a pojemniki i tak trafiają do mycia w sortowniach.
same dobre rady, dzieki za wpis!11!