15 49.0138 8.38624 none both 0 4000 1 0 horizontal https://justnature.pl 300 1
sticky-logo

Domowe inhalacje na zatoki z ziół, soli fizjologicznej, Amolu

3 listopada, 2021
1940 VIEWS
domowe-inhalacje-na-zatoki

Chore zatoki to problem, który dokucza wielu ludziom. Często stan jest chroniczny, ciągnący się latami i okresowo pojawiający się przy pogorszeniu pogody lub słabszej kondycji organizmu. Jak sobie z tym poradzić, kiedy przyjmowane leki nie pomogły lub były skuteczne tylko jakiś czas? Rozwiązaniem problemu mogą okazać się inhalacje na zatoki z ziół, olejków eterycznych lub z Amolu.

Jak robić inhalacje na zatoki?

Wykonanie zabiegu nie wymaga specjalistycznego inhalatora, wystarczy zwykła miska i ręcznik. Do miski wlewamy gorącą wodę, zaparzamy w niej garść ziół, pochylamy nad naparem głowę i nakrywamy ją ręcznikiem. Wdychamy napar przez 10 – 15 min. Stygnąca woda działa coraz słabiej, dlatego wykonujemy inhalację dopóki jest gorąca. Wystarczy 6 – 7 zabiegów, powtarzanych codziennie aby uzyskać długotrwały efekt. Zioła działają przeciwzapalnie i odkażająco. Bakterie, często uodpornione na antybiotyki, giną pod wpływem ziół.

Inhalacje na zatkane zatoki – z czego?

Ziołowe inhalacje

Decydując się na domowy sposób na zatoki jakim są ziołowe inhalacje można albo użyć kilku torebek herbaty z danymi roślinami albo wsypać 50 g wysuszonych ziół, o ile takowe mamy pod ręką. W zależności od preferencji i potrzeb, stosuje się pojedyncze gatunki lub tworzy mieszankę z:

  • tymianku,
  • lawendy,
  • rumianku,
  • szałwii lekarskiej,
  • mięty pieprzowej.

Inhalacje na zatoki z Amolu

Część osób decyduje się na ten wszechstronny lek, który z dużym prawdopodobieństwem znajdziemy w szafce naszej babci. Inhalacje z Amolu nadają się do stosowania na zatoki ze względu na szereg drogocennych ziół. Istnieje jednak jedno zastrzeżenie. Jako że środek ten zawiera alkohol, trzeba zachować ostrożność i stosować właściwe proporcje. Zaleca się rozcieńczyć łyżkę Amolu w 1 litrze gorącej wody. 

Inhalacje na zatoki z soli fizjologicznej

Do różnego typu inhalacji bardzo często wykorzystuje się sól fizjologiczną, czasem jako podstawę mieszaniny a czasem jako jedyny składnik. Ze względu na jej powszechność i uniwersalność można ją znaleźć w każdej aptece. Jednak jeśli z jakiegoś powodu nie chcemy specjalnie wychodzić, a w naszej apteczce ten składnik się skończył, łatwo da się go zastąpić. Wystarczy sięgnąć po zwykłą sól kuchenną.

Inhalacje z olejków eterycznych

Z problemem zatkanych zatok na ratunek mogą przybyć także olejki eteryczne. Warto mieć je w swoim domu, ponieważ przydadzą się w wielu aspektach: od sprzątania, po kąpiele, masaże, aż po kwestie zdrowotne. W tym wypadku do inhalacji parowych najlepiej będzie użyć kilku kropel olejku:

  • eukaliptusowego, 
  • miętowego, 
  • oregano,
  • tymiankowego,
  • majerankowego,
  • sosnowego,
  • z drzewa herbacianego,
  • rumiankowego,
  • czy specjalnej mieszanki olejków.

Sprawdzą się one zarówno, gdy chcemy odetkać zatoki jak gdy męczy nas niedrożność nosa. Nie warto jednak przesadzać z ilością kropel w naszej inhalacji, bo łatwo “przedobrzyć” przez co cały proces ”parówki” będzie wyjątkowo nieprzyjemny.

inhalacje-na-zatoki-z-soli-fizjologicznej-amolu

Inhalacje na zatoki z inhalatorem

Nie trzeba zaopatrywać się w specjalny inhalator, jeśli nie ma potrzeby jego stałego lub częstego używania. Jednak może okazać się nieodłącznym elementem domowego wyposażenia w przypadku występowania częstych dolegliwości takich jak katar, zatkane zatoki lub choroby układu oddechowego. Takie urządzenie z pewnością będzie dużym ułatwieniem, a jego działanie będzie skuteczniejsze.

Nebulizacja – z czego ją zrobić?

Nebulizację z inhalatorem można przeprowadzać zarówno w domu jak i w gabinecie lekarskim. W warunkach domowych należy pamiętać, aby dokupić do niego niezbędny wkład taki jak sól fizjologiczna, mieszanki inhalacyjne (np. z ektoiną lub kwasem hialuronowym), czy wziewne solanki. Zdarza się, że w przypadku chorób przewlekłych dróg oddechowych lekarz zaleca nabycie inhalatora i przepisuje niezbędne do dalszej kuracji wziewne leki.

Ważne jest zaznaczenie, aby nie dodawać olejków eterycznych do nebulizatora, ponieważ tego rodzaju sprzęt nie jest w stanie rozbić ich gęstych kropel.

Czy inhalacje szkodzą?

Parówki mogą zaszkodzić w sytuacjach, gdy stosuje się je nieumiejętnie lub zbyt długo podczas jednej sesji. Nebulizacje mogą okazać się szkodliwe jeśli nebulizator zostanie przelany. Mogą także okazać się nieskuteczne, jeśli specjalna maseczka będąca częścią sprzętu zostanie założona nieprawidłowo.

Domowe inhalacje na katar, zatoki i gardło – przeciwwskazania

Przede wszystkim należy unikać stosowania tego zabiegu lub skonsultować go z lekarzem, gdy mamy problem z:

  • niewydolnością oddechową,
  • niewydolnością serca,
  • krwotokami z dróg oddechowych.

Ponadto nie powinno się wykonywać parówek ani nebulizacji na noc.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Plamka żółta – jak wygląda jej zwyrodnienie?

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
kajtek
kajtek
2 lat temu

mi pomaga zawsze olej z oregano

ola
ola
2 lat temu

ja z kolei uwielbiam z tea tree <3

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x