15 49.0138 8.38624 none both 0 4000 1 0 horizontal https://justnature.pl 300 1
sticky-logo

Bulgotanie w brzuchu u psa

20 sierpnia, 2022
1239 VIEWS
Bulgotanie w brzuchu u psa

Przelewanie w brzuchu u psa może oznaczać nie tylko głód. O ile w większości przypadków nie ma się czego obawiać, gdy takie sytuacje mają miejsce sporadycznie, o tyle warto przyjrzeć się temu bliżej, gdy zdarzają się częściej lub niespodziewanie. Nietypowe zachowanie psa takie jak wiercenie się, gorszy nastrój czy bulgotanie w brzuchu u psa mogą świadczyć o czymś poważniejszym. O czym? O tym poniżej.

Bulgotanie w brzuchu u psa, gdy zjadł za dużo jedzenia

Czasami, zwłaszcza u psów, które jedzą bardzo szybko, układ pokarmowy, kiedy jest przeciążony może wydawać dudniące dźwięki, tzn. kiedy zwierzę zjadło dużą ilość pokarmu. Zwykle dzieje się tak, gdy pies jest sam i sięga do worka z karmą lub innym jedzeniem przeznaczonym do spożycia przez ludzi i połyka duże ilości.

W takich przypadkach można również zaobserwować obrzęk brzucha. Na ogół szumy i obrzęki ustępują po kilku godzinach i nie trzeba robić nic więcej poza czekaniem, aż nastąpi trawienie. Jeżeli zaobserwuje się inne objawy lub pies nie odzyska normalnej aktywności, a w jelitach nadal będzie mu burczeć, należy zabrać psa do lekarza weterynarii w celu dokonania oceny. Bulgotanie w brzuchu u psa może oznaczać coś poważniejszego, dlatego lepiej zwrócić się do specjalisty.

Przelewanie w brzuchu u psa i biegunka – może oznaczać problemy z układem pokarmowym

Zdarza się jednak, że pies zjadł tylko swoją zwykłą porcję, a w jego jelitach nadal bardzo burczy. W tym przypadku możemy mieć do czynienia z problemem złego wchłaniania lub nieprawidłowego trawienia składników odżywczych, który występuje, gdy układ pokarmowy nie jest w stanie prawidłowo przetwarzać pokarmu. Zwykle jest to wynikiem problemów z jelitem cienkim lub trzustką. Psy te będą chude, mimo że jedzą z apetytem. Ponadto mogą wystąpić inne zaburzenia trawienia, takie jak biegunka. Wymaga to pomocy weterynaryjnej, ponieważ w celu rozpoczęcia leczenia należy ustalić konkretną przyczynę zaburzeń wchłaniania.

Przyczynami bulgotania w brzuchu psa mogą być przykładowo:

  • choroby organów wewnętrznych (jelit, trzustki),
  • choroby pasożytnicze,
  • zatrucie pokarmowe,
  • bogate w cukry, tłuste jedzenie lub podanie mu żywności przetworzonej, smażonej.

Głośne burczenie u psa w brzuchu, gdy nic nie jadł

W przeciwieństwie do tego, co wyjaśniliśmy w poprzednim punkcie, czasami psu bardzo burczy w brzuchu, ponieważ jest pusty. Jest to niezwykle rzadkie zjawisko u psów żyjących obecnie z ludźmi, ponieważ my, opiekunowie, zwykle karmimy je raz lub kilka razy dziennie, więc nigdy nie spędzają zbyt wielu godzin na czczo. Słyszymy dudnienie w jelitach psa w przypadku, gdy z powodu choroby przestaje on jeść przez dłuższy czas. W takim przypadku dudnienie powinno ustąpić po wznowieniu normalnego karmienia.

Bulgotanie u psa w brzuchu a niedożywione zwierzę

W dzisiejszych czasach możemy spotkać psy z dużym głodem w przypadku zwierząt porzuconych lub źle traktowanych. Jeśli więc weźmiemy psa z ulicy lub współpracujemy ze schroniskiem, możemy zobaczyć psy, którym burczy w brzuchu. Widzimy też, że są wychudzone, niektóre wręcz wyniszczone, w stanie niedożywienia.

Burczenie w brzuchu powinno ustać, gdy psy zostaną nakarmione. Zaleca się podawanie tym psom pokarmu i wody stopniowo, sprawdzając, czy je tolerują, kilka razy w małych ilościach. Ponadto będą wymagały kontroli weterynaryjnej w celu sprawdzenia ich parametrów życiowych, odrobaczenia i wykluczenia obecności potencjalnie poważnych i niebezpiecznych chorób u zwierzęcia w złym stanie fizycznym i immunologicznym.

Burczenie w brzuchu u psa i gazy a zmiana diety

Dziwne dźwięki, które wydaje brzuch zwierzaka może związany ze składem karmy. Karmy, które zawierają zboża, zwłaszcza kukurydzę, groch lub bób powodują gromadzenie się gazów w jelitach, co może prowadzić do bulgotania w żołądku u psa. W związku z tym warto czytać składy i zaopatrzyć się w karmę, która nie ma w składzie na pierwszym miejscu zbóż. Lepiej wybierać karmy monobiałkowe lub takie, które zawierają większą ilość warzyw.

Co robić, gdy psu głośno burczy w brzuchu?

Jeśli usłyszysz, że z psem dzieje się coś złego i słychać wyraźnie przelewanie się w brzuchu, bulgotanie lub burczenie, powinieneś:

  • zwrócić uwagę na występowanie objawów towarzyszących burczeniu w jelitach,
  • poszukać ewentualnych resztek jedzenia, które pies mógł zjeść,
  • podaj zwierzakowi gotowaną dynię lub puree z dyni – ma ona właściwości odtruwające oraz regulujące przemianę materii poprzez spowolnienie trawienia. Spowoduje zahamowanie biegunki oraz zapobiegnie zaparciom.
  • a jeżeli burczenie nie ustaje, a objawy nasilają się lub pogarszają, skontaktuj się z lekarzem weterynarii.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Ciekawe akcesoria dla psa i kota, jakie wybrać?

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x