15 49.0138 8.38624 none both 0 4000 1 0 horizontal https://justnature.pl 300 1
sticky-logo

Stypa, czyli jak wygląda zaproszenie na obiad po pogrzebie i dlaczego warto ją zorganizować?

23 sierpnia, 2022
2782 VIEWS
zaproszenie na obiad po pogrzebie

Przy okazji pogrzebów spotykamy się zwykle z bliższą i dalszą rodziną, która nierzadko przybywa z odległych zakątków kraju a nawet z zagranicy. Zaproszenie na obiad po pogrzebie jest więc bardzo dobrym zwyczajem, szczególnie wtedy gdy wiemy, że będziemy mieć gości bezpośrednio po długiej podróży. Obiad po pogrzebie jest swego rodzaju dopełnieniem ceremonii żałobnej i pozwala na zacieśnienie więzi rodzinnych. Przy tej okazji można powspominać osobę zmarłą i porozmawiać o sprawach rodzinnych z dawno niewidzianymi osobami.

Zaproszenie na obiad po pogrzebie

Warto wcześniej uprzedzić uczestników pogrzebu o organizacji małego poczęstunku po ceremonii kościelnej. Jednak można to zrobić także po pogrzebie, informując wszystkich obecnych. Jednak pod warunkiem, że ich liczba nie jest zbyt duża i jesteśmy w stanie każdemu zapewnić miejsce. W sytuacji, gdy w pochówku uczestniczyła większa liczba ludzi takich jak sąsiedzi, dalsi znajomi, koledzy z pracy, którzy nie znali zbyt dobrze pochowanej osoby, przy zapraszaniu na obiad dobrze jest wspomnieć, że zaprasza się jedynie bliskich przyjaciół i rodzinę. W celu uniknięcia tego typu niezręcznych momentów, warto jednak wcześniej uprzedzić osobiście zgromadzonych o odbywającym się obiedzie i zaznaczyć im, że są mile widziani.

Jak powinien wyglądać obiad po pogrzebie?

W sąsiedztwie wielu dużych cmentarzy znajdują się specjalne lokale gastronomiczne, które specjalizują się w organizacji obiadów po pogrzebach. Na takie spotkanie zwykle zaprasza się członków najbliższej rodziny. Sporo trudności przysparza oszacowanie, jak wielu gości skorzysta z zaproszenia. Większość restauracji jednak doskonale sobie z tym radzi, przygotowując kilka dodatkowych miejsc. Zwykle przy ustalaniu szczegółów obiadu pobierana jest tylko zaliczka. Główną część zapłaty uiszcza się po pogrzebie, gdy dokładnie wiadomo ile osób skorzystało z obiadu. 

Obiad po pogrzebie w restauracji

Zdecydowanie warto tego typu obiad zorganizować w restauracji zamiast robić go w mieszkaniu. Często w domu nie ma warunków i czas ku temu by przygotować poczęstunek. No obiad po pogrzebie zwykle zaprasza się od 20 do 50 osób. Całe spotkanie ma charakter biesiady przy stole. Menu na tego typu okazje jest standardowe. Zwykle podaje się zupę a na drugie danie tradycyjny polski obiad w postaci na przykład zestawu z kotletem drobiowym, ziemniakami i surówką. Jako deser podaje się kilka ciast do wyboru. Oprócz tego goście mogą korzystać z kawy i herbaty, napić się soków czy wody. 

Czas trwania stypy

Obiady po pogrzebie zwykle nie trwają więcej niż dwie godziny i nie ma potrzeby przygotowywania większej ilości dań. Wybierając miejsce na tego typu spotkanie warto postawić na restauracje lub bar które znajdują się niedaleko cmentarza. Ewentualnie można zorganizować uroczystość w miejscu powszechnie znanym. Wskazane jest też aby obiad odbywał się w oddzielnej sali a nie w lokalu, gdzie równocześnie funkcjonują goście z zewnątrz.

Przy okazji pogrzebu zdecydowanie warto zaprosić bliską rodzinę na obiad, bo będzie to bardzo dobra okazja do tego, by podtrzymać więzi rodzinne i godnie ugościć uczestników pogrzebu.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ 6 oryginalnych sposobów na wykorzystanie olejków zapachowych w domu

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x