Jako właściciele kota powinniśmy mieć w domu pewne podstawowe materiały i środki lecznicze. Co oczywiste, nie mogą one zastąpić wizyty u weterynarza, lecz czasami można je zastosować, zanim się do niego udamy lub też jako kontynuację zaleconego leczenia. W co więc warto wyposażyć domową kocią apteczkę? O tym przeczytasz w tym artykule.
Wypadki, zranienia, urazy – pospolite kocie przypadłości
Koty wychodzące dość często łapią kleszcze czy ulęgają zranieniom. Dlatego w kociej apteczce powinniśmy mieć pęsetę i sterylną igłę, aby w razie potrzeby samemu wyciągnąć kleszcza. Niezbędne będą także nożyczki z zaokrąglonymi czubkami, aby wyciąć sierść wokół zranienia. W przypadku zranień potrzebny będzie także środek do dezynfekcji ran i narzędzi, jak np. rivanol, woda utleniona czy octenispet, jak również spirytus. Przydadzą się także gaziki czy bandaże jednorazowe oraz sól fizjologiczna w przypadku konieczności wypłukania zanieczyszczeń z oka itp. Pamiętajmy jednak, aby zawsze po samodzielnym opatrzeniu zwierzęcia udać się do weterynarza na konsultację. Przykładowo, mieszkańcy Ożarowa i okolic mogą skorzystać z konsultacji w gabinecie weterynaryjnym przy ulicy Strażackiej. W przypadku kotów wychodzących, jak i niewychodzących, warto posiadać preparat do czyszczenia kocich uszu, jak również podkłady higieniczne, gdyby kot miał problemy z kontrolą wypróżniania.
Jakie leki można podawać kotu?
Należy mieć na uwadze, ze wiele leków przeznaczonych dla ludzi jest toksycznych dla kota. Jest tak w przypadku paracetamolu czy aspiryny – tych leków absolutnie nie wolno kotom podawać! W przypadku bólu u kota należy skorzystać z leków przepisanych przez weterynarza i przeznaczonych dla kotów. Można natomiast podawać kotom leki przeciwbiegunkowe, jak Smecta czy Lakcid oraz Espumisan. Ważne będą także preparaty do codziennego stosowania, jak np. pasta odkłaczająca czy dedykowane kotom witaminy i minerały, których stosowanie powinno się skonsultować z weterynarzem, np. z gabinetu w Ożarowie Mazowieckim. Będzie on wiedział, które suplementy warto podawać kotom, np. seniorom czy kociętom, aby wesprzeć ich organizm. Podanie kotu tabletki może być trudne, dlatego warto posiadać w domu strzykawkę jednorazową, aby podać lek w postaci rozpuszczonej bezpośrednio do pyszczka. Powinniśmy także mieć w domu termometr elektroniczny, aby w razie potrzeby zmierzyć temperaturę zwierzaka, pamiętając, że prawidłowa temperatura u kota waha się pomiędzy 38 a 39 stopni Celsjusza.