15 49.0138 8.38624 none both 0 4000 1 0 horizontal https://justnature.pl 300 1
sticky-logo

Rośliny odstraszające komary – 3 najpopularniejsze gatunki

16 października, 2022
841 VIEWS
główne_lawenda-waskolistna-roslina-odstraszajaca-komary

Radzenie sobie z insektami potrafi być niezwykle uciążliwe, dlatego doskonałe rozwiązanie stanowią rośliny odstraszające komary. Dzięki nim przebywanie na świeżym powietrzu staje się o wiele przyjemniejsze. Jakie rośliny na komary warto posadzić w swoim ogrodzie, aby uwolnić się od gryzących owadów?

Co odstrasza komary?

Jednym z polecanych sposobów na pozbycie się komarów jest posadzenie w pobliżu rośliny, której zapach odstrasza insekty. Wybierając odpowiednie gatunki i rozmieszczając je w kluczowych miejscach, można uniknąć konieczności korzystania z chemicznych oprysków.

Rośliny są w stanie odstraszać komary dzięki wydzielanym związkom. Olejki eteryczne tworzoną niewidzialną barierę, której insekty nie są w stanie pokonać – szczególnie, jeśli produkowana jest przez wiele roślin jednocześnie. Koniecznie należy jednak pamiętać, że każda z nich posiada ograniczony zasięg, na jaki może rozprzestrzeniać się jej zapach. Oznacza to więc, że jeden krzaczek nie pozwoli na osiągnięcie takich efektów, jakie daje kilka roślin.

Rośliny na komary – jakie wybrać?

Wybierając rośliny ogrodowe, których zadaniem będzie odstraszanie komarów, warto stawiać na najskuteczniejsze rozwiązania. Istnieje szereg gatunków, które szybko i sprawnie pozwolą pozbyć się niechcianych insektów. Jakie rośliny będą najlepszym wyborem do tego celu?

Kocimiętka właściwa – doskonała na balkon i do ogródka

Kocimiętka stanowi książkowy przykład rośliny, która pozwoli zabezpieczyć domowników przed uciążliwymi owadami. Ogromnym jej plusem jest fakt, że kwitnie przez całe lato (od lipca do września). Co więcej, z powodzeniem może być uprawiana w donicy, dlatego sprawdzi się zarówno jako dekoracja tarasu, jak i balkonu. Jej fioletowy kolor będzie niezwykle estetyczną ozdobą, wobec czego nada się nie tylko do odstraszania komarów, ale również doda przestrzeni wokół nieco kolorytu.

Kocimiętka właściwa roślina odstraszająca komary

Lawenda wąskolistna – łatwa w pielęgnacji

Lawenda, podobnie jak kocimiętka, przez całe lato kwitnie na fioletowo, dzięki czemu pięknie prezentuje się na tarasie lub balkonie. Dużą zaletą tej rośliny jest przede wszystkim łatwość pielęgnacji, a także możliwość kwitnienia nie tylko latem, ale również jesienią. Ta propozycja pozwoli skutecznie pozbyć się uciążliwych insektów.

Lawenda wąskolistna roślina odstraszająca komary

Mięta pieprzowa – aromatyczne odstraszanie komarów

Mięta jest rośliną, którą bez żadnego problemu można uprawiać nie tylko w ogródku, czy na balkonie, ale również na domowym parapecie, gdzie skutecznie odstraszy komary chcące wlecieć do mieszkania. Warto jednak pamiętać, aby postawić ją w odpowiednio nasłonecznionym stanowisku, gdzie czuje się najlepiej. Aromatyczny zapach mięty stworzy barierę, której nie będą chciały przekroczyć żadne insekty.

Oprócz wyżej wymienionych doskonale sprawdzą się również rośliny takie jak:

  • mirt zwyczajny,
  • koper włoski,
  • bazylia pospolita.

Jakie są jeszcze inne rośliny odstraszające komary? Co warto wiedzieć na ich temat? Interesujące informacje o komarach dostępne są na stronie dedykowanej tym insektom, gdzie znajduje się wiele  ciekawostek na temat tych uciążliwych owadów – miejsca rozwoju komarów ich biologia i ekologia.

Mięta pieprzowa odstraszająca komary

ZOBACZ RÓWNIEŻ Ostropest plamisty

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x