Rany i urazy skóry u koni pojawiają się bardzo często. Powstają zarówno podczas wypasu, jak i w stajni. Zdarza się, że źródłem otarć i skaleczeń jest niedopasowany sprzęt. W większości przypadków z uszkodzeniem skóry można poradzić sobie samemu. Dlatego warto wiedzieć, co powinna zawierać stajenna apteczka i jak leczyć drobne skaleczenia u konia.
Dlaczego o skórę konia należy starannie dbać?
Zadania skóry są wszechstronne. Osłania narządy wewnętrzne przed wpływami zewnętrznymi i chroni przed urazami mechanicznymi. Zdrowa zapobiega przenikaniu bakterii, wirusów i pasożytów. Tłuszcz znajdujący się w tkance podskórnej służy jako materiał amortyzujący i jako izolacja termiczna. Temperatura ciała jest również regulowana głównie przez skórę. Ponadto skóra działa jak narząd wydalniczy. Jest także ważnym narządem zmysłów. Skóra konia może spełniać te ważne funkcje tylko wtedy, gdy jest nienaruszona. Jako organ graniczny między organizmem a środowiskiem, jest szczególnie narażona na szkodliwe wpływy i reaguje z dużą wrażliwością.
Jakie są następstwa otarć i mikrouszkodzeń skóry konia?
Konsekwencje, takie jak podrażnienia, powierzchowne zranienia i otarcia oraz stany zapalne mogą skutecznie uniemożliwiać trening, a zlekceważone prowadzić do poważnych kontuzji. Dlatego w każdej stajni powinna znajdować się starannie wyposażona apteczka. Muszą się w niej znajdować środki dezynfekujące, maść i balsam dla konia wspomagające gojenie, lek na kolkę, materiały opatrunkowe, żel chłodzący i podstawowy sprzęt weterynaryjny, taki jak termometr i jednorazowe rękawiczki. Ponadto rząd musi być starannie dopasowany i regularnie konserwowany.
Jak postępować z drobnymi zranieniami na ciele konia?
Powierzchowne urazy można leczyć samemu, stosując się do podstawowych zasad. Czystość jest najważniejsza, dlatego najlepiej założyć jednorazowe rękawiczki lub przynajmniej umyć ręce przed opatrzeniem rany. Do przemycia nadają się roztwory zawierające jod. Warto przyciąć włosy lub ogolić brzegi rany. Następnie na oczyszczoną skórę należy nałożyć maść antyseptyczną. Dobrze, kiedy zawiera jednocześnie składniki pielęgnujące i wspomagające gojenie.
Dużym powodzeniem wśród właścicieli koni cieszą się preparaty naturalne. Klienci sklepu z artykułami weterynaryjnymi Fit-Vet często poszukują produktów wielofunkcyjnych, które leczą i pielęgnują. Na przykład maści z cynkiem nie tylko wspierają gojenie otarć, ale wspomagają walkę z grudą. Olejki eteryczne łagodzą świąd po ukąszeniach owadów i pomagają w przypadkach lipcówki i skórnych zmian alergicznych.