15 49.0138 8.38624 none both 0 4000 1 0 horizontal https://justnature.pl 300 1
sticky-logo

Freebord, czyli snowboard na asfalcie

27 czerwca, 2022
237 VIEWS
Czym jest freebord i w jaki sposób można go uprawiać?

Snowboard to sport cieszący się sporą popularnością mimo, że ma jedną, bardzo istotną wadę – można go uprawiać jedynie na ośnieżonych stokach, a więc albo jedynie w sezonie zimowym lub za granicą, w górach, gdzie śnieg utrzymuje się przez cały rok. A co jeśli ktoś nie chce czekać do następnej zimy lub nie stać go na drogie wycieczki? Rozwiązaniem wtedy okazuje się freebord.

Czym jest freebord?

Freebord to nazwa specjalnej deski, dzięki której miłośnicy snowboardu mogą oddawać się ulubionej aktywności między sezonami. Na pierwszy rzut oka freebord wygląda jak zwykła deskorolka, jednak przy bliższych oględzinach od razu da się zauważyć różnicę. Są nią dwa obrotowe kółka zamocowane na środkowej osi deski – to właśnie dzięki nim deska może poruszać się w sposób przypominający jazdę na snowboardzie. Z kolei dwie pary zainstalowanych na specjalnych amortyzatorach kółek bocznych zapewniają stabilizację podczas wykonania manewrów – skrętów, ślizgów, hamowania etc. Kolejnym elementem, który odróżnia freebord od zwykłej deskorolki są również wiązania, charakterystyczne dal sprzętu snowboardowego.

Jak jeździć?

Pod względem techniki jazdy, freebord bardzo przypomina jazdę na snowboardzie – utrzymanie równowagi i wykonywanie manewrów wymaga tej samej koordynacji ruchowej. Doświadczeni miłośnicy jazdy na snowboardzie bardzo szybko przyzwyczają się do tego nietypowego sprzętu, z kolei osoby, które chciałyby zacząć swoją przygodę z tym sportem mogą zdobyć niezbędne umiejętności podczas kursu snowboardowego, organizowanego np. przez firmę Szkoła Zdrowia. Freebord przystosowany jest do jazdy po utwardzonych, równych nawierzchniach – idealnie sprawdzą się asfaltowe drogi o niewielkim nachyleniu.

Czy to bezpieczne?

Konstrukcja freebordu daje bardzo dużą kontrolę nad torem i prędkością jazdy – w razie potrzeby użytkownik deski może szybko skręcić lub hamować. Niemniej wciąż istnieje pewne ryzyko wypadku – utrata równowagi przy dużej prędkości i upadek na asfalt może skończyć się poważnymi urazami. Dlatego decydując się na jazdę trzeba pamiętać o:

  • noszeniu odpowiednik środków ochrony – kasku, ochraniaczy na kolana i łokcie.
  • odpowiednim doborze miejsca jazdy – najlepiej sprawdzą się mało używane, pozbawione skrzyżowań drogi o niewielkim nachyleniu.
  • Odpowiednim przygotowaniu kondycyjnym – pozwoli to uniknąć wielu kontuzji,

Ważne jest również prawidłowe przeszkolenie, najlepiej pod postacią kursu snowboardowego. W trakcie kursu z profesjonalnym instruktorem można dowiedzieć się jak jeździć bezpiecznie, w jaki sposób panować nad deską i jakich zachowań unikać podczas jazdy, by nie powodować niebezpiecznych sytuacji.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Jak kobiety chronią piersi w trakcie walk bokserskich?

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x