15 49.0138 8.38624 none both 0 4000 1 0 horizontal https://justnature.pl 300 1
sticky-logo

Jak dopasować siodełko do roweru?

27 czerwca, 2022
325 VIEWS
Wybór siodełka rowerowego – co należy uwzględnić?

Na rynku dostępne są różnorodne akcesoria rowerowe, które zapewniają komfortowe i bezpieczne podróżowanie jednośladem. W przypadku siodełek wybór odpowiedniego może okazać się trudnym zadaniem. Głównie dlatego, że istnieje wiele rodzajów tego akcesorium. Prawidłowo dobrane siodełko jest gwarancją wygodnej jazdy na rowerze, dlatego warto zadbać o to, by wybrany produkt spełniał wszystkie oczekiwania użytkownika. Z tego artykułu dowiesz się, co należy uwzględnić, żeby odpowiednio dopasować siodełko do roweru!

Jakie siodełko do wybranego typu roweru?

Do poszczególnych rodzajów rowerów dedykowane są dane typy siodełek. Wybór tego akcesorium często uwarunkowany jest uprawianą dyscypliną kolarską. Wygodne modele siodełek rowerowych to takie, które umożliwiają swobodne przyjmowanie różnych pozycji w trakcie jazdy. W przypadku górskiego kolarstwa ułożenie ciała rowerzysty zmienia się wielokrotnie w zależności od ukształtowania terenu: inną pozycję przyjmuje, wjeżdżając pod górę, niż z niej zjeżdżając. Dlatego siodełka rowerowe przeznaczone do rowerów MTB są małe i płaskie.

Kolarstwo szosowe opiera się na pokonywaniu długich dystansów, dlatego w tym przypadku wyróżnia się wiele modeli siodełek, np. triathlonowe, szosowe amatorskie lub profesjonalne czy przełajowe. Tego typu części rowerowe różnią się nie tylko pod kątem typu kolarstwa szosowego, ale także parametrów takich jak: długość, kształt czy masa siodełka.

Jednym z częściej wybieranych rodzajów jednośladów są rowery miejskie, które doskonale sprawdzają się w rekreacyjnych przejażdżkach. Ich użytkownicy zazwyczaj kierują się wygodą – i słusznie, ponieważ rowery miejskie nie są przeznaczone do wyczynowego i sportowego kolarstwa, a służą głównie do przemieszczenia się z punktu A do punktu B.

Na co warto zwrócić uwagę, wybierając siodełko rowerowe?

Oprócz typu roweru należy uwzględnić również inne kwestie, które zapewniają komfortowe podróżowanie jednośladem. W trakcie wybierania odpowiedniego siodełka warto zwrócić uwagę również na materiał, z którego zostało wykonane, a także płeć rowerzysty. Tego typu akcesorium przeznaczone dla mężczyzn charakteryzuje się anatomicznym wcięciem na środku, natomiast siodełka dla kobiet są nieco szersze i krótsze. W ofercie sklepu internetowego RoweryRolki z Krakowa dostępne są zarówno żelowe, jak i piankowe siodełka. Czym się od siebie różnią? Siodełko żelowe lepiej amortyzuje wstrząsy i dopasowuje się do ciała. Natomiast piankowe odpowiedniki są bardziej miękkie, ale intensywnie użytkowane szybciej się zużywają.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Freebord, czyli snowboard na asfalcie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x