15 49.0138 8.38624 none both 0 4000 1 0 horizontal https://justnature.pl 300 1
sticky-logo

Części do Ursusa C 330

22 października, 2022
272 VIEWS
Części do Ursusa C 330

Traktor Ursus C 330 to legenda. Ciągnik ten znany jest wielu rolnikom w Polsce. Ba! Ku jego czci powstają nawet modele do sklejania. Co jednak najważniejsze, choć jego produkcja zakończyła się już dawno, wciąż można go spotkać podczas pracy w polu. Dlatego potrzeba nowych części nie maleje. W niniejszym artykule opowiemy co nieco na ich temat, jak i samego Ursusa C 330.

Legendarny Ciągnik firmy Ursus

Aby poprawnie dobrać części do ursusa c 330, trzeba zrozumieć sam pojazd. Otóż ten ciągnik to stosunkowo lekka maszyna, która była produkowana w latach 1967-87. Przez te dwie dekady model zdominował polską wieś. Zakłady Mechaniczne Ursus w Warszawie mogły więc mówić o sukcesie. I nie były to słowa rzucone na wiatr, ponieważ i dziś, po 35 latach od zakończenia produkcji, te traktory wciąż służą polskim rolnikom. Może nie są sprzętem podstawowym, ale są obecne i wykonują różne zadania.

Silnik maszyny to jednostka wysokoprężna i czterosuwowa. Posiada 2 cylindry i bezpośredni wtrysk paliwa. Pojemność skokowa wynosi 1960 cm³ przy stopniu sprężania 17 i ciśnieniu wtrysku 13,2 MPa (135 kG/cm²). Moc tego silnika to 30 koni mechanicznych. Maksymalne spalanie to 4l/mth przy ciężkiej pracy, czyli na godzinę wychodzi jakieś 15-20 l paliwa. Zakres prędkości jazdy od 1,87 do 23,44 km/h. Tak się prezentują podstawowe dane techniczne związane z osiągami Ursusa C 330. Na tle innych Ursusów wypada to całkiem nieźle. Zwłaszcza pod względem żywotności oraz możliwości naprawy. Nie jest trudno kupić też używany silnik w dobrym stanie.

Ważną zaletą modelu były (i wciąż są) jego kompaktowe rozmiary. Gabaryty ciągnika to długość 308 cm, szerokość 159 cm i wysokość 199 cm. Masa w wersji standardowej lekko przekracza 1,5 tony. Udźwig podnośnika tymczasem prezentuje się następująco: na oś przednią 635 kg, 1040 kg na oś tylną; na oś przednią 677 kg, na oś tylną 1224 kg. A jeśli dodać do tego liczbę biegów (6/2), wychodzi, że Ursus C 330 to niewielki pojazd, który jest zdolny wiele osiągnąć. Choćby z tego względu jest wciąż popularny nie tylko u rolników, lecz także leśników. Mały Ursus często pracuje przy zrywce drzewa, gdzie na pewno przydaje się stosunkowo łatwa zmiana regulacji prześwitu oraz rozstawu kół… Aha, ten ciągnik również bezproblemowo odpala przy silnych mrozach.

Części w dobrym stanie technicznym

Zarówno na rynku wtórnym, jak i części zupełnie nowych można znaleźć elementy, które posłużą do naprawy ursusa c 330. Będą to zarówno akumulatory, jak i całkiem dobry zespół sprzęgający rozrusznika. Do tego trzeba wliczyć całą masę naprawdę drobnych elementów, które śmiało mogą posłużyć za zamienniki oryginałów.

Nie brakuje jednak producentów, którzy chętnie tworzą komponenty stuprocentowo dostosowane do starych ciągników. Ursus C 330 nie jest wyjątkiem. Oznacza to, że firma AGTECH, chociażby, jest w stanie dostarczyć ledową lampkę kierunkowskazu, która powstała na bazie materiałów dopasowanych do tego modelu ciągnika. Lampka to oczywiście tylko jeden z licznych przykładów. Chyba nie będzie przesadą, gdyby ktoś teraz powiedział, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby zbudować C 330 od podstaw i to w skali 1:1.

Tak więc biorąc pod uwagę powyższe, można być pewnym, że ten niewielki ciągnik jeszcze długo będzie z nami obecny. Dobra wydajność, łatwy dostęp do części ursusa c 330 oraz niewiele wysiłku przy remoncie to przepis, który chyba jest gwarancją niezawodności tej maszyny. Nie można tego powiedzieć o większości traktorów, które są i młodsze, i bardziej nowoczesne w konstrukcji.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Farba oczyszczająca powietrze – czym jest?

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x