Łysienie plackowate może się rozwinąć jako efekt jednoczesnego wystąpienia wielu różnych czynników. Prowadzą do niego czynniki genetyczne i immunologiczne, ale też i długotrwale utrzymujący się stres oraz niewłaściwa pielęgnacja czy zła dieta. Każdy przypadek powinien być leczony w sposób indywidualny. Co jednak ważne – to leczenie może przyjąć formę całkowicie naturalną. Nie każdy chce przecież od razu sięgać po mocne i intensywnie działające środki farmakologiczne. Jeżeli tylko da się ich uniknąć, warto to zrobić, zamiast automatycznie wprowadzać do organizmu kolejne chemiczne związki, które prawie zawsze będą nie tylko pomagać, ale też i wywoływać pewne skutki uboczne. Jakie zatem są domowe sposoby na łysienie plackowate? Przekonajmy się.
Łysienie plackowate
Zanim jednak przejdziemy sobie do szczegółowego omówienia konkretnych metod mających na celu zwalczenie łysienia plackowatego, warto zapoznać się z pewnymi podstawowymi radami, które tyczą się codziennego postępowania w przypadku zdiagnozowania tej choroby. Jak ono powinno wyglądać? Otóż przede wszystkim łysieniu plackowatemu warto by było zapobiegać, a czasem – wbrew pozorom – da się to uczynić. Aby sposoby na łysienie plackowate nie były później potrzebne, należy przede wszystkim na bieżąco kontrolować stan skóry głowy. Dobrze jest reagować od razu wtedy, gdy tylko coś złego będzie się z tą skórą dziać. Nawet łupież wymaga leczenia. Czasami to właśnie on przeradza się bowiem w łysienie plackowate. Innym czynnikiem mogącym doprowadzić do rozwoju tej choroby jest nadmiernie przetłuszczająca się skóra głowy.
Łysienie plackowate a składniki o działaniu antybakteryjnym
W kuracjach mających leczyć łysienie dość często wykorzystuje się pozytywne działanie środków przeciwbakteryjnych, czyli tych wykazujących się właściwościami antybakteryjnymi. Nie muszą to być jednak środki gotowe. Akurat tego rodzaju preparaty każdy jest w stanie wykonać sobie sam, tworząc je z czterech bardzo prostych składników: wody, cytryny, cebuli oraz czosnku. Takie domowe sposoby na łysienie plackowate są naprawdę pomocne.
Jak wykonać?
Aby wykonać roztwór antybakteryjny, w pierwszej kolejności należy sięgnąć po jedną dużą cytrynę oraz główkę cebuli i obrać te produkty ze skórki, a następnie zmiksować blenderem lub robotem kuchennym wraz z dwoma ząbkami czosnku. Teraz do papki można dodać mniej więcej jedną szklankę wody i znów wszystko wymieszać bądź blendować, aż składniki utworzą jednolity roztwór. Produkt jest już prawie gotowy, tylko trzeba go jeszcze przelać przez sitko, aby upewnić się, że nie wystąpią w nim żadne pestki czy pozostałości z łupinek. Preparat należy wcierać bezpośrednio w skórę głowy przed każdym planowanym myciem włosów. Najlepiej utrzymać go na skórze przez przynajmniej pół godziny. Dzięki temu zadziała on jeszcze lepiej.
Domowe sposoby na łysienie plackowate a regeneracja zapewniana przez curry
Niektóre sposoby na łysienie plackowate są naprawdę nietypowe i zaskakujące. Jeden z nich polega bowiem na wzmacnianiu włosów przy pomocy roztworu wykonanego z… curry!
Jak taki produkt wykonać?
Jest on jeszcze prostszy i szybszy w przygotowaniu niżeli opisana w powyższym akapicie wcierka. W małym rondelku lub garnku należy podgrzać ze sobą trzy składniki:
- szklankę zwykłej wody,
- cztery łyżki naturalnego oleju kokosowego oraz
- sporą garść liści curry lub kilka łyżek gotowej przyprawy.
W momencie, w którym roztwór nabierze ciemniejszego koloru, można ściągnąć go z ognia i poczekać, aż odrobinę wystygnie. Jako że pozwala on na przeprowadzenie przynajmniej kilku zabiegów, warto przelać go do oddzielnego pojemnika lub słoika, by w ten sposób bezpiecznie go przechowywać. Roztwór należy wsmarowywać w skórę głowy raz na trzy dni i pozostawiać go tam na całą noc, a rano spłukiwać.
Jeżeli jednak te wszystkie domowe sposoby na łysienie plackowate nie przyniosą w pełni satysfakcjonujących rezultatów, trzeba będzie uzupełnić je bardziej specjalistyczną kuracją. Tę kurację powinien już zaplanować lekarz. Czasami bez konsultacji medycznej wyleczenie łysienia plackowatego jest niemożliwe.