Już na etapie projektu budowlanego warto jest wybrać nowoczesne rozwiązania technologiczne. Ich zastosowanie przełoży się na wysoka jakość budynku oraz przyniesie inwestorowi liczne korzyści, w tym oszczędności. Świetną opcją w tym zakresie jest Strop Teriva, bazujący na bardzo nowoczesnej technologii.
Strop zalicza się do najbardziej istotnych elementów konstrukcyjnym w budownictwie. Służy do oddzielania kondygnacji budynku lub przestrzeni wewnętrznych, zapewnia nośność i stabilność całej konstrukcji. Zdecydowanie więc warto wybrać system stropowy cechujący się wysoką jakością i trwałością, a także oparty o nowoczesnych rozwiązaniach technologicznych. Rozwiązania takiego dostarcza Budmaster, a jest nim Strop Teriva.
Strop Teriva – skład i właściwości
Strop Teriva zalicza się do zyskujących coraz większą popularność stropów gęstożebrowych, czyli monolityczno-prefabrykowanych stropów belkowo-pustakowych. Jest to bardzo nowoczesne rozwiązania, technologia, która dosłownie zmienia branże budowlaną, przekładając się na łatwość montażu i liczne oszczędności dla inwestora. Wynikają one z tego, że system ten, oprócz głównych elementów konstrukcyjnych, zawiera również liczne elementy uzupełniające.
Najważniejszy element systemu stropowego Teriva stanowią betonowe belki stropowe prefabrykowane. Są to kratownice przestrzenne, zatopione w zbrojonej betonowej stopce belki i opierane na ścianach nośnych konstrukcji lub podciągach, a także kotwiczone w wieńcach stropowych. Pomiędzy nimi układane są pustaki stropowe: betonowe, żużlobetonowe lub keramzytowe. Ich funkcją jest zmniejszanie ciężaru stropu Teriva. Belki, pustaki i pozostałe elementy zalewa się betonem, co poprawia wytrzymałość i sztywność całej konstrukcji stropu. Przy czym nowoczesna konstrukcja stropu Teriva sprawia, że zużycie betonu jest o wiele niższe niż w przypadku klasycznego stropu monolitycznego. Warto dodać, że betonowanie wykonuje we własnym zakresie inwestor, zgodnie z projektem wykonawczym.
Do tego dochodzą elementy opcjonalne stropu Teriva. Zaliczają się do nich prefabrykowane kształtki wieńcowe, które zastosować można, przygotowując ściany do montażu belek stropowych. We własnym zakresie inwestor wykonać może zbrojenia, do czego służą siatki przypodporowe.
Nowoczesne technologie zastosowane przy produkcji stropu Teriva sprawiają, że jest on stosunkowo lekki i łatwy w montażu. Nie trzeba angażować licznej ekipy budowlanej ani dźwigu, do ułożenia całej konstrukcji wystarczą dwie lub trzy sprawne, doświadczone osoby. Elementy prefabrykowane, z jakich składa się strop, są też łatwe w transporcie i składowaniu na placu budowy – wystarczy utwardzona powierzchnia oraz drewniane podkładki.
Do tego dochodzi atrakcyjna strop Teriva cena za m2.
Pustak Teriva – nowoczesne rozwiązanie
Czynnikiem, który sprawia, że strop Teriva jest tak nowoczesnym i praktycznym rozwiązaniem, są pustaki stropowe Teriva, betonowe lub keramzytowe.
Właśnie dzięki nim ten system stropowy doskonale sprawdza się w budownictwie rodzinnym, ale też w przypadku budynków użyteczności publicznej czy magazynowych. Pustaki stropowe nie stanowią elementu konstrukcyjnego stropu, lecz jego wypełnienie i służą do obniżenia jego ciężaru. Dzięki swej niskiej masie, mogą być montowane bez zastosowania ciężkiego sprzętu.
Mają one świetne właściwości termoizolacyjne, toteż sprawiają, że konstrukcja staje się odporna na utratę ciepła, co oczywiście pomaga znacząco zaoszczędzić na ogrzewaniu. Do tego dochodzi wysoka ognioodporność stropu Teriva, również będąca zasługą pustaków stropowych.
Dzięki zastosowaniu elementów prefabrykowanych, w tym pustaków, system stropowy Teriva jest jednym z najnowocześniejszych rozwiązań konstrukcyjnych tego typu.