15 49.0138 8.38624 none both 0 4000 1 0 horizontal https://justnature.pl 300 1
sticky-logo

Warzywniak w ogrodzie, czyli jak zacząć uprawiać warzywa?

22 lipca, 2021
1214 VIEWS
warzywniak-w-ogrodzie

Własnoręcznie uprawiane warzywa są dużo lepsze w smaku niż te kupowane. Dzieje się tak, gdyż domowa uprawa jest w stu procentach ekologiczna. Dzięki temu warzywa mają odpowiednio dużo czasu na to, żeby dojrzeć. Stosowanie nawozów wpływa na szybszy rozwój roślin, co umożliwia szybsze zbiory. Jednak ma to również negatywny wpływ na smak warzyw. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na własny warzywniak w ogrodzie.

Warzywniak w ogrodzie, czyli jak można siać warzywa w ogródku?

Przydomowy warzywnik nie musi być duży. Już jeden ar ziemi wystarczy, żeby zaopatrzyć w warzywa czteroosobową rodzinę. Z takiej grządki będziemy mogli zbierać plony od maja do czerwca. Oczywiście na tak małej przestrzeni nie posiejemy np. ziemniaków. Jednak zapewnimy naszej rodzinie wszystkie pozostałe warzywa. Warzywnik możemy prowadzić na kilka sposobów. Uprawa warzyw w ogrodzie kojarzy się głównie z grządkami na ziemi. Jest to dobry sposób, gdyż nie musimy inwestować w skrzynie. Jeśli chcemy, żeby grządka warzywna była bardziej dekoracyjna, to może być ona okrągła. Okrągła grządka powinna mieć średnicę 3-4 metrów. Następnie okrąg możemy podzielić na kilka równych części. W każdej części posadzimy inne warzywa. 

Kiedy sadzić i jakie warzywa w ogródku?

Istotną rolę odgrywa płodozmian, czyli sianie po sobie różnych warzyw. Dla przykładu wczesną wiosną siejemy nowalijki. Po sałacie lub rzodkiewce dobrze będą rosły pomidory. Z kolei w następnym sezonie możemy posadzić tam np. marchewki. W ten sposób nasze rośliny będą lepiej rosły. Ostatnim sposobem uprawy są podwyższone grządki.

Warzywniak w ogrodzie – najpierw właściwa ziemia

Przygotowanie grządki warzywnej powinniśmy zacząć od przekopania ziemi. Jeśli mamy w naszym ogrodzie krety lub nornice to warto wykopać ziemię na głębokość około 30 cm i zabezpieczyć grządkę siatką na krety. W ten sposób uchronimy korzenie roślin przed zjadaniem. Jeśli mamy twardą ziemię w ogrodzie, to warto wymieszać ją z ziemią ogrodową, którą kupimy w sklepie. Miękka ziemia ułatwi roślinom ukorzenianie i pobieranie składników odżywczych, co przełoży się na ich szybszy wzrost. Niektóre warzywa, a w szczególności nowalijki wymagają przykrycia ich włókniną. Włóknina ta chroni rośliny przed zimnymi nocami. Warzywa możemy sadzić bezpośrednio do gruntu. 

uprawa-warzyw-w-skrzyniach

Rozsada warzyw

Jednak niektóre gatunki wymagają wcześniejszego przygotowania rozsady. Do nich zaliczyć możemy ogórki, pomidory, papryki, warzywa dyniowate i kapustne. Nowalijki sadzimy już w kwietniu. Oczywiście nie możemy zapominać o włókninie. Szklarnia lub tunel foliowy to dobry sposób na szybsze zbiory warzyw. W szklarni dobrze rosną pomidory, ogórki, papryki, dynie, cukinie, bakłażany i ostre papryczki.

Warzywniak w ogrodzie – podlewanie i obornik

Domową uprawę warzyw możemy nawozić obornikiem. Obornik granulowany dobrze sprawdza się jako nawóz, gdyż nie ma intensywnego zapachu. Możemy nawozić całą grządkę na wiosnę. Można również w późniejszym okresie kilka granulek obornika umieścić obok każdej rośliny. W ten sposób dostarczymy naszym warzywom niezbędnych składników odżywczych. Codziennie powinniśmy podlewać naszą grządkę warzywną. Ważne jest to, żeby lać wodę na ziemię, a nie na rośliny. Mokre liście i łodygi mogą ulec poparzeniu na słońcu. To z kolei może doprowadzić do śmierci rośliny. Najlepiej grządkę podlewać rano lub wieczorem.

Uprawa warzywa w skrzyniach

Uprawa warzyw w skrzyniach staje się coraz popularniejsza. Dzieje się tak, gdyż gleba w wielu ogródkach jest słabej jakości. Podwyższone grządki pozwalają uniknąć chorób z gleby, a także lepiej zabezpieczają warzywa przed szkodnikami. Warto zaznaczyć, że można uprawiać warzywa zarówno w skrzyniach drewnianych, jak i plastikowych, czy nawet ręcznie stworzonych skrzynkach z palet, czy bloczków betonowych. Można dowolnie przebierać w możliwościach, tak by warzywniak w ogrodzie sprostał oczekiwaniom i potrzebom każdego zaczynającego ogrodnika.

jak-siac-sadzic-warzywa-w-ogrodzie

Od czego zacząć sadzenie warzyw w skrzyniach?

Najpierw pod skrzynię powinniśmy wykopać dół o głębokości około 20 centymetrów. Następnie ustawiamy skrzynię na docelowym miejscu. Na spodzie dajemy siatkę na krety, najlepiej dwie warstwy. Dodatkowo wnętrze skrzyni zabezpieczamy czarną agrowłókniną. Zapobiega to przedostaniu się chorób z gleby do naszej skrzyni. Na dno skrzyni dajemy stare gałęzie, skoszoną trawę, zrębki drewniane i kompost. Wszystko to mieszamy z ziemią ogrodową, którą kupujemy.

Kupna ziemia jest dobrej jakości, dlatego dobrze sprawdzi się do uprawy warzyw, zwłaszcza jeśli chcesz, by Twój warzywniak w ogrodzie się rozrastał. Górną warstwę ziemi możemy nawieźć obornikiem granulowanym. Opieka nad warzywami w skrzyniach wygląda tak samo, jak w przypadku uprawy gruntowej. Jednak tutaj w ciągu pierwszych 2-3 lat uprawy nie musimy stosować nawozu. Dodatek obornika może jednak zwiększyć plony.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Sprawmy aby w naszym domu było czysto nawet w zakamarkach

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
hania
hania
2 lat temu

ja sadze pomidorki w doniczce na balkonie 😉

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x