15 49.0138 8.38624 none both 0 4000 1 0 horizontal https://justnature.pl 300 1
sticky-logo

Ciekawostki o pająkach – dla ludzi o mocnych nerwach

23 lipca, 2021
1378 VIEWS
ciekawostki o pająkach

Pająki potrafią przerazić, zwłaszcza kiedy pojawiają się na naszej ścianie bez zapowiedzi.  Przed wami przerażające ciekawostki  o pająkach tylko dla ludzi o mocnych nerwach! Jakie sekrety przed nami skrywają?

Ciekawostki o pająkach – tak naprawdę nie są takie straszne!

Uspokajając was na wstępie – w Polsce nie mamy się czego obawiać z ich strony, wręcz przeciwnie! Pająki parafią nam nawet pomóc, pozbywając się szkodników i nieproszonych gości. W rzeczywistości to bardzo fascynujące i tajemnicze zwierzaki.

ciekawostki o pająkach

1. Samice czarnej wdowy, tak jak modliszki, odgrywają głowę swojemu partnerowi. Różnica polega na tym, że samiec pająka sam poświęca się i często zmusza samicę do dokonania na nim tego strasznego czynu.

2. Jedynym miejscem na Ziemi, w którym nie ma pająków, jest Antarktyda. Pająków nie ma tam, tylko i wyłącznie dlatego, że jest to dla nich zabójczy klimat i nie zdążyły się do niego jeszcze zaadaptować.

3. Według badań kobiety boją się pająków średnio 4 razy częściej niż mężczyźni. Oznacza to, że na cztery kobiety cierpiące na arachnofobię przypada jeden mężczyzna.

Pająk flexi-wegetarianin?

4. Na świecie istnieje jeden pająk wegetarianin! Bagheera kiplingi, bo o nim mowa, nie przestrzega swojej diety zbyt rygorystycznie. Co prawda zdarza się mu sięgnąć po owady, ale znaczną część jego diety stanowią akacje.

5. Tarantula to jedyny pająk, który może zginąć w wyniku upadku, nawet z bardzo niewielkiej wysokości. Dzieje się tak, ponieważ jej egzoszkielet jest bardziej wrażliwy niż u innych pająków. Jego najmniejsze uszkodzenia mogą doprowadzić do jej śmierci.

6. Pajęcza sieć składa się w całości z białka. Jest ona zbudowana z włókien fibroinowych, czyli czystego białka, które są ze sobą sklejone serycyną, która też jest czystym białkiem.

7. Topik to jedyny gatunek pająka, który całe życie spędza w wodzie. Oznacza to, że nigdy z niej nie wychodzi i wszystkie pajęcze aktywności, w tym również tkanie sieci, w niej uskutecznia. Co ciekawe nie różni się budową od innych pająków.

ciekawostki o pająkach

8. Najbardziej jadowitym pająkiem żyjącym w Polsce jest sieciarz jaskiniowy. Nie jest on jednak na tyle silny, żeby zabić człowieka, chyba że wystąpi u niego silna reakcja alergiczna. Jego ukąszenia są jednak bardzo bolesne.

9. Pająki są kanibalami. Jeśli jedynym pożywieniem w okolicy będzie inny pająk, bez skrupułów do pożrą.

10. Zamieszkujący Madagaskar pająk Caerostris darwini tworzy sieć, która jest najtwardszym znanym nam materiałem pochodzenia naturalnego. Muszą być mocne, bo służą mu w schwytaniu latających nad rzekami ważek.

Na tym kończą się nasze zebrane ciekawostki o pająkach. Co o nich myślicie? Dowiedzieliście się czegoś nowego?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Czy hodowla psów rasowych prowadzi do okrutnych anomalii?

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
hubert
hubert
2 lat temu

pająki są kanibalami/? ;O wow!

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x