15 49.0138 8.38624 none both 0 4000 1 0 horizontal https://justnature.pl 300 1
sticky-logo

USG w diagnostyce weterynaryjnej

15 czerwca, 2022
422 VIEWS

Ultrasonografia to prawdziwy przełom w medycynie, który przyczynił się do znacznego rozwoju tej branży. Badania USG nie są jednak przeznaczone tylko dla ludzi. Równie pomocne okazują się one w weterynarii. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak przeprowadza się badania USG u zwierząt, jakie schorzenia można dzięki nim zdiagnozować oraz kiedy wskazana jest taka metoda diagnostyczna.

Zastosowanie USG w weterynarii

Badania USG zwierząt to powszechna praktyka oferowana przez weterynarzy. Jest ona całkowicie bezinwazyjna, dzięki czemu bez problemu zbadasz wewnętrzne narządy swojego podopiecznego bez potrzeby przeprowadzania operacji chirurgicznych.

Ultrasonografia wykonywana jest przy pomocy fali ultradźwiękowych, które umożliwiają przesłanie obrazu poszczególnych narządów na monitor komputera. Fale takie są w pełni bezpieczne a samo badanie zupełnie bezbolesne. Dlatego nie musisz martwić się o swojego zwierzaka.

Badania USG u zwierząt przeprowadzane są w celu wykrycia defektów znajdujących się wewnątrz organizmu. Na podstawie takiej analizy diagnozuje się wszelkiego rodzaju choroby:

  • nerek,
  • wątroby,
  • macicy,
  • prostaty,
  • żołądka,
  • jelit,
  • serca.

Odpowiednio wczesna diagnostyka potrafi zapobiec rozwijaniu się niebezpiecznych wirusów, nowotworów czy stanów zapalnych zwierząt.

Twój zwierzak jest w stanie krytycznym i nie dasz rady zabrać go do kliniki? Postaw na wizyty domowe. Weterynarz z pewnością przystanie na Twoją propozycję.

Ultrasonografię stosuje się również w przypadku zwierząt ciężarnych. Płód zazwyczaj można wykryć już około 20-25 dnia ciąży. Dzięki ultrasonografii możesz monitorować przebieg ciąży na każdym etapie rozwoju.

Jak widać, badania USG w weterynarii mają zastosowanie w naprawdę wielu sytuacjach, a przeprowadzenie ich niesie za sobą wiele korzyści mogących zapobiec przyszłym chorobom zwierzaka. Klinika weterynaryjna Chorzów umożliwia Ci przeprowadzenie takich badań w szybki i bezpieczny sposób.

Jak przygotować zwierzaka do USG?

Każdy właściciel zwierzaka, nieważne czy jest to kot, pies, chomik czy jakiekolwiek inne stworzenie, wie, jak ważne jest zapewnienie mu zdrowego rozwoju. Dlatego właśnie tak istotna jest regularna kontrola jego zdrowia.

Czeka Cię wizyta u weterynarza i zastanawiasz się, jak przygotować swojego pupilka do badań USG? Przede wszystkim postaraj się nie karmić go niczym co najmniej 8 godzin przed badaniem. W przypadku badań pęcherza moczowego lub prostaty najlepiej powstrzymać podopiecznego również przed oddawaniem moczu. W miarę możliwości zrób to na 1-2 godziny przed rozpoczęciem USG.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Bulgotanie w brzuchu u psa

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x