15 49.0138 8.38624 none both 0 4000 1 0 horizontal https://justnature.pl 300 1
sticky-logo

Pachnotka – jak o nią dbać? Jakie ma właściwości?

19 lipca, 2021
634 VIEWS
pachnotka

Pachnotka – choć bardzo popularna w krajach azjatyckich, to w Polsce nie każdy o niej słyszał – a szkoda – szczególnie przez jej właściwości.

Dbając o zawartość naszej lodówki, zwracamy dużą uwagę na to, w jakim stopniu to, co do niej wkładamy jest naturalne. Coraz rzadziej kupujemy produkty mocno przetworzone. A gdyby podobne zachowanie wprowadzić do naszego ogrodu? To, co cieszy w nim nasze oko, może również być czymś pożytecznym.

Pachnotka zwyczajna jest jednoroczną rośliną wywodzącą się z Chin. W Europie traktujemy ją głównie jako roślinę ozdobna, choć wykazuje możliwość pozytywnego oddziaływania na nasz organizm. Między innymi działa przeciwalergicznie, przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. W medycyny chińskiej wykorzystywana jest od lat.

Znajdziemy ją naprawdę w wielu miejscach – od herbaty po… sushi. Jej działanie jest naprawdę szerokie – przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, łagodzące objawy alergii. W branży kosmetycznej, spotykamy ją również jako produkt wspierający nas w walce z zmarszczkami, czy środek do pielęgnacji włosów!

Pachnotka – Ogólna charakterystyka

Pachnotka dorasta do wysokości 80 – 100 centymetrów. Jej łodyga silnie się rozgałęzia i odznacza się grubymi ciemnozielonymi lub czerwonawymi liśćmi o charakterystycznym zapachu. Na pierwszy rzut oka liście pachnotki kształtem przypominają liście pokrzywy. Są one jednak dużo bardziej błyszczące, a przy tym o wiele słabiej owłosione. Jej kwiaty to niewielkie białe dzwonki zebrane w kwiatostany w kształcie kłosów. Pachnotka kwitnie od lipca do września.

Gdzie posadzić i jak o nią dbać?

Pachnotka zwyczajna najbardziej lubi gleby umiarkowanie żyzne i dobrze utrzymujące wilgoć. Pod względem odczynu najbardziej odpowiadać jej będą te lekko kwaśne bądź lekko zasadowe. Najlepiej wtedy kwitnie, a jej liście będą mocniej zabarwione na słonecznym stanowisku.

Chcąc dostarczyć jej składników odżywczych, powinno się ostrożnie stosować nawozy o dużej zawartości azotu. Natomiast jeśli zależy nam na kolorowych liściach pachnotki, które z całą pewnością urozmaicą rabatkę, powinniśmy stosować nawóz o większej zawartości potasu. Po raz pierwszy nawóz najlepiej podać jej, gdy minie około 6 tygodni od jej zasadzenia. Podlewać należy ją, gdy wierzchnia warstwa ziemi jest wyraźnie przeschnięta.

Wysiew pachnotki

Pachnotkę wysiewa się na przełomie marca i kwietnia. Roślinki powinny wzejść po około 2 – 3 tygodniach. Następnie najlepiej przesadzić je do niewielkich doniczek, by pod koniec maja posadzić na stałym miejscu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Ziemiórka – jak sobie z nią poradzić?

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
marta
marta
2 lat temu

wygląda pięknie!

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x