15 49.0138 8.38624 none both 0 4000 1 0 horizontal https://justnature.pl 300 1
sticky-logo

Babka płesznik w walce z otyłością i cukrzycą

19 lipca, 2021
926 VIEWS
babka płesznik

Babka płesznik (Plantago psyllium) to gatunek rośliny pochodzący z rejonów Morza Śródziemnego.

Rośnie dziko także na terenach zachodniej Azji i północnej Afryki. Uprawia się ją w wielu krajach, w tym także w Polsce. Dlaczego ostatnio wraca do łask?

Babka płesznik – skład chemiczny i właściwości

Surowiec farmaceutyczny stanowi nasienie babki płesznik(Psylii semen), które ma postać podłużną i eliptyczną o barwie od jasnobrunatnej do ciemnobrunatnej. Bogate jest przede wszystkim w śluzy i irydoidy, zawiera także błonnik, cukry, białka, kwasy tłuszczowe i sterole. Jego składniki odpowiadają za obniżenie poziomu lipidów (przez wpływ na regulację metabolizmu cholesterolu). 

Podobnie dzieje się ze stężeniem cukru we krwi (zmniejszają wchłanianie glukozy z jelit). Błonnik natomiast odpowiada za regulację pracy jelit, wywołuje uczucie nasycenia, dzięki czemu wspomaga walkę z nadwagą i otyłością.

Zastosowanie babki lancetowatej

Babka płesznik może okazać się pomocna w walce ze zbędnymi kilogramami.

Pomoże także jako remedium na uciążliwe zaparcia i problemy z bolesnym wypróżnianiem się, które są związane m.in. z operacjami w obrębie jelita grubego, hemoroidami i stanowią istotny kłopot dla pacjenta. Wykorzystuje się je również pomocniczo w hipercholesterolemii oraz cukrzycy typu I.

Stosowanie nasienia płesznika

Nasienie płesznika jest dostępne zarówno w sklepach jak i aptekach. Osoby dorosłe powinny przyjmować je 2-3 razy dziennie po 8 łyżeczek wraz z jedzeniem. Dzieci natomiast po 2 łyżeczki 1 raz dziennie.

Babka płesznik – bezpieczeństwo stosowania

Nasienie babki stosowane w zalecanych ilościach jest generalnie bezpiecznym środkiem i zazwyczaj nie wywołuje działań niepożądanych. Należy jednak uwzględnić, że może wchodzić w interakcje z licznymi lekami i preparatami. Należą do nich m.in.: leki obniżające poziom cukru oraz lipidów oraz preparaty litu, wapnia, glikozydy nasercowe i witamina B12 – należy zachować minimum 2 godzinny odstęp w czasie ich przyjmowania, gdyż nasienie może ograniczać ich wchłanianie. W okresie stosowania nasienia babki ważne jest, aby pić co najmniej 2 litry wody dziennie. Jest ona bezpieczna dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, choć jej użycie powinno być skonsultowane z lekarzem. Nie powinno się natomiast podawać preparatów zawierających nasienie babki dzieciom poniżej 6 roku życia. Nie powinny przyjmować ich także osoby z bólami brzucha, skurczami oraz niedrożnością jelit.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Plagiocefalia u niemowlaka

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x