15 49.0138 8.38624 none both 0 4000 1 0 horizontal https://justnature.pl 300 1
sticky-logo

Kiedy jest wymagany raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko?

23 października, 2023
165 VIEWS

Raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko stanowi kluczowy i niekiedy wręcz obowiązkowy dokument w procesie planowania i realizacji inwestycji. Ma na celu zabezpieczenie interesów środowiska naturalnego. Jego istotą jest głęboka analiza potencjalnych skutków danego projektu dla ekosystemów oraz oddziaływanie na społeczność lokalną. Przygotowywany przez ekspertów, raport ten nie tylko identyfikuje potencjalne zagrożenia, ale również proponuje rozwiązania minimalizujące negatywne oddziaływanie inwestycji. Takie raporty stają się nieodzownym narzędziem w dążeniu do harmonijnego współistnienia działań ludzkich ze środowiskiem.

Czym jest raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko?

Warto zacząć od definicji, aby lepiej zrozumieć temat poniższego artykułu. Otóż raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko to dokument, w którym dokładnie analizuje się i opisuje potencjalne skutki planowanego przedsięwzięcia dla środowiska naturalnego. Ma na celu ocenę wpływu inwestycji na różne aspekty środowiska, takie jak jakość powietrza, wody, gleby, bioróżnorodność oraz na społeczność ludzką. Raport ten jest niezbędny do podjęcia świadomej decyzji o ewentualnym wydaniu zgody na realizację danego projektu lub przedsięwzięcia.

Warto dodać, że stworzenie takiego raportu jest usługą płatną, a koszt waha się w okolicach od 15 000 zł do nawet 100 000zł. Nie każdy może być także autorem raportu. Trzeba spełnić wymagania dotyczące wykształcenia i skończyć studia z powiązanych obszarem ochrony środowiska lub należy posiadać odpowiednie doświadczenie w tym zakresie.

Kiedy trzeba przygotować raport o wpływie na środowisko?

Dla pewnych rodzajów inwestycji konieczne jest stworzenie raportu dotyczącego ich wpływu na środowisko. Możemy wyróżnić dwie główne kategorie:

  1. Inwestycje, które zawsze mają duży wpływ (zawsze znacząco oddziaływujące) na środowisko.
  2. Projekty, które mogą potencjalnie znacząco wpływać na środowisko, a dla których odpowiedni organ zdecydował o konieczności oceny ich wpływu.

Niektóre inwestycje z pierwszej kategorii zostały wymienione w rozporządzeniu w Dz.U.2019.1839 Akt obowiązujący Wersja od: 13 września 2023 r. ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko . Należą do nich, między innymi:

  • elektrownie i linie przesyłowe o napięciu co najmniej 220 kV oraz długości przynajmniej 15 km;
  • autostrady i drogi szybkiego ruchu;
  • konstrukcje zatrzymujące wodę o wysokości piętrzenia co najmniej 5 m;
  • hodowle zwierząt przekraczające 210 dużych jednostek przeliczeniowych;
  • stacje demontażu pojazdów;
  • niektóre instalacje do przetwarzania odpadów.

Dlaczego jest to takie ważne?

We współczesnym świecie ludzie coraz częściej dostrzegają wartość i wagę odpowiedzialnego podejścia do środowiska. W związku z tym tego typu raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko jest odzwierciedleniem tego trendu. Jest on zatem mostem łączącym postęp technologiczny z ekologią. Dzięki dokładnej analizie i prognozie potencjalnych skutków inwestycji, raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko jest w stanie podjąć racjonalne decyzje oraz zabezpieczyć środowisko przed nieodwracalnymi zmianami. To niezwykle przydatne narzędzie, a jeśli jesteś nim zainteresowany, warto skontaktować się z doświadczoną firmą w tym zakresie – EKO Bydgoszcz.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Części do Ursusa C 330

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x