15 49.0138 8.38624 none both 0 4000 1 0 horizontal https://justnature.pl 300 1
sticky-logo

Drzewka samopylne – czym się charakteryzują?

12 września, 2022
397 VIEWS
Drzewka samopylne - czym się charakteryzują

Drzewka owocowe samopylne mogą być uprawiane nawet przez nowicjuszy. Jakie odmiany samopylne warto zasadzić w swoim ogrodzie? Czym są uniwersalne zapylacze i jaką pełnią funkcję?

Jak przebiega zapylanie drzewek owocowych?

Aby zrozumieć czym tak naprawdę są drzewka samopylne, należy zapoznać się z procesem zapylania drzewek owocowych. Pyłek musi zostać przeniesiony na znamię słupka. Dopiero wtedy zawiązuje się owoc. Wniosek jest prosty – to, że dane drzewo kwitnie, nie oznacza, że zaowocuje. Dopiero kiedy owad odżywiający się pyłkiem, przeniesie go na inną roślinę – drzewo może zostać zapylone.

Wyróżnia się drzewka samopylne i obcopylne. Te drugie, aby mogły zostać zapylone, wymagają bliskości drzewa innej odmiany, które kwitnie w tym samym przedziale czasowym. Te odmiany wymagają od sadownika nieco większych umiejętności. Brak wiedzy może prowadzić do błędnych wniosków i frustracji związanych z tym, że drzewko nie owocuje lub plony są zbyt nikłe, aby można było uznać je za satysfakcjonujące. Nieco łatwiejsze w pielęgnacji i utrzymaniu są drzewka samopylne, z którymi poradzi sobie nawet osoba rozpoczynająca przygodę z hodowlą drzew. Jaka jest ich charakterystyka?

Drzewka samopylne – charakterystyka

Drzewka samopylne

Drzewka owocowe samopylne nie wymagają pary, aby mogły zaowocować. Jest to możliwe dzięki temu, że pyłek kwiatowy może zapylić takie drzewko jeśli pochodzi z kwiatu tej samej rośliny. Co to oznacza w praktyce? Brzoskwinia samopylna może być jedynym drzewem na całej działce, a i tak zaoferuje właścicielowi bogate plony.

Jakie drzewka samopylne są wybierane najczęściej? Z reguły są to Brzoskwinie, Morele oraz Nektaryny. Co ciekawe, istnieją również krzewy, które mogą zostać zapylone przy pomocy własnego pyłku. Są t m.in Porzeczki i Maliny.

Ogólny mechanizm funkcjonowania drzewek samopylnych jest nieco prostszy do zrozumienia niż w przypadku odmian obcopylnych. Nie ma konieczności analizowania, czy pokrywa się termin kwitnienia dwóch roślin. Nie występuje również problem związany z intersterylnością, która polega na tym, że dana odmiana nie toleruje pyłku jakiejś innej, nawet jeśli ich kwitnienie ma miejsce w tym samym czasie.

Czym są uniwersalne zapylacze?

Drzewka samopylne

Uniwersalne zapylacze są niezwykle ważnym elementem dobrze przemyślanego ogrodu. Dzięki nim, można zmaksymalizować ilość owoców wydawanych przez drzewka. Są to rośliny, które pasują do wielu odmian i umożliwiają ich zapylenie. W ogrodzie warto zasadzić uniwersalny zapylacz, który będzie dostosowany do wielu różnorodnych roślin.

Niezwykle ważne jest to, aby między drzewkami pozostały utrzymane odpowiednie odległości. Jeśli dystans będzie zbyt daleki – uniwersalne zapylacze nie spełnią swojej funkcji. Jakie gatunki są najczęściej wybierane? Śliwka Węgierka Zwykła, Jabłoń Golden Delicious czy Gruszka Lukasówka to tylko niektóre z chętnie kupowanych uniwersalnych zapylaczy.

Warto pamiętać też o tym, że aby dane drzewko zostało zapylone, niezbędna jest też obecność owadów. Aby pojawiły się one w ogrodzie należy zminimalizować ilość stosowanych chemicznie środków. Odstraszają one większość pszczół i trzmieli, a także innych owadów zapylających. Bez nich nawet drzewka samopylne nie wydadzą owoców.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Ostropest plamisty

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x