Umiejętnie dobrany rodzaj wentylacji sprawia, że mieszkańcy danego domu cieszą się lepszym zdrowiem i komfortem przebywania wewnątrz budynku. Ponadto, taka instalacja powinna zapobiegać gromadzeniu się zbyt dużych ilości wilgoci, co skutkuje powstawaniem pleśni i innych problemów. W artykule przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje wentylacji oraz ich cechy charakterystyczne.
Wentylacja – dlaczego jest tak istotna?
Sprawna wentylacja ma ogromne znaczenie i jest to kwestia, której nie można bagatelizować. Po pierwsze pozwala uniknąć wielu mniej lub bardziej poważnych dolegliwości. Można tu wymienić takie jak częste bóle głowy, osłabienie kondycji, podrażnienie nosa i gardła. Ponadto, brak dostępu do świeżego powietrza wysokiej jakości może skutkować rozwijaniem się chorób układów oddechowego. Z oczywistych powodów taki stan rzeczy utrudnia normalne funkcjonowanie osób zmagających się z alergiami. Poza tym słaba wentylacja w pomieszczeniach musi skutkować złym samopoczuciem, co przekłada się na mniejszą efektywność w pracy oraz szkole. Nie można zapominać, że dostęp do świeżego powietrza w szczelnych domach minimalizuje ryzyko niszczenia ścian budynku wskutek działania rozwijających się pleśni oraz grzybów. Warto zaznaczyć, że omawiana instalacja nie może być mylona z klimatyzacją, której zadaniem jest nadawanie powietrzu określonych właściwości, na przykład jego schładzanie lub nawilżanie.
Rodzaje wentylacji
Wentylacja naturalna
Najprostszy ze wszystkich systemów wentylacji stosowanych w Polsce. Z tego powodu jest on też najbardziej zawodny. Taka zależność wynika z uzależnienia od panujących warunków atmosferycznych. Wentylacja grawitacyjna jest tania w eksploatacji, ale przestaje działać, kiedy na dworze jest cieplej niż wewnątrz budynku. Ponadto, podczas trwania chłodnych miesięcy powoduje odczuwalne straty ciepła. Taki rodzaj wentylacji działa dzięki sile ciągów w kanałach kominów wentylacyjnych, która nierzadko okazuje się zbyt słaba, aby umożliwiać efektywną wymianę powietrza w pomieszczeniach.
Wentylacja wywiewna
Kolejne stosunkowo tanie rozwiązanie to montaż wentylacji wywiewnej. Również w tym przypadku napływ powietrza odbywa się w sposób naturalny, przez nawiewniki ścienne lub okienne. Proces wywiewu jest wspomagany przez wentylatory, które wymuszają usuwanie powietrza. Takie rozwiązanie zwalnia z konieczności budowania murowanych kominów i pozwala sterować intensywnością wymiany powietrza. Niestety ma też swoje wady, takie jak konieczność stosowania nawiewników lub częstego otwierania okien oraz niska efektywność zimą. Ponadto, taki rodzaj wentylacji nie może być stosowany w pomieszczeniach, w których znajdują się otwarte komory spalania.
Wentylacja z odzyskiem ciepła
Aktualnie, największą popularnością cieszy się wentylacja nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła. Takie rozwiązanie gwarantuje skuteczną wymianę powietrza niezależnie od panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych. Poza tym pozwala na jego filtrowanie, co przekłada się na znacznie lepsze samopoczucie mieszkańców. Wentylacja z rekuperacją stanowi naturalny sposób na ogrzewanie budynków. Z tego powodu taka opcja wiąże się z zadowalającymi oszczędnościami wynikającymi z całkowitego lub częściowego uniezależnienia od tradycyjnych metod grzewczych. Dla wielu osób minusem takie rozwiązanie są wysokie koszty montażu, ale nie można zapominać, że każda osoba decydująca się na taką instalację może liczyć na dofinansowanie z budżetu państwa.
Rekuperacja – dlaczego warto?
Większość nowoczesnych, energooszczędnych budynków korzysta z wentylacji z rekuperacją. Taka opcja zwalnia z konieczności budowania kominów z kanałami wentylacji grawitacyjnej. Odzyskiwanie ciepła pozwala uzyskiwać zadowalające oszczędności, które mogą być wykorzystane w znacznie przyjemniejszy sposób niż opłacanie rachunków za ogrzewanie. Ponadto, osoby korzystające z rekuperacji mogą oddychać świeżym powietrzem, co przekłada się na lepszy nastrój i mniejsze ryzyko występowania wielu dokuczliwych dolegliwości. Nie można zapominać, że wentylacja z odzyskiem ciepła pozwala na kontrolowanie poziomu wilgoci oraz siły nawiewu oraz wywiewu powietrza.
Główne zadanie wentylacji to zapewnienie nieustannego dostępu do świeżego powietrza, ale w dzisiejszych czasach takie instalacje mogą spełniać wiele więcej ról. Z tego powodu wiele osób stawia na wentylację z rekuperacją. Jest to opcja zapewniająca sprawną wymianę powietrza niezależnie od warunków atmosferycznych. Ponadto, rekuperacja pozwala na ekologiczne i niedrogie ogrzewania budynków.