15 49.0138 8.38624 none both 0 4000 1 0 horizontal https://justnature.pl 300 1
sticky-logo

Pellet drzewny – ekologiczne paliwo przyszłości

25 marca, 2023
53 VIEWS

Pellet drzewny, zwany również biomasą drzewną, to jeden z najbardziej obiecujących ekologicznych surowców energetycznych, które zyskuje coraz większą popularność na całym świecie. Jest to paliwo stałe, wytwarzane z odpadów drzewnych, takich jak trociny, wióry czy gałęzie, które po procesie suszenia i sprasowania formują się w małe cylindryczne brykiety. Pellet dębowy i pellet sosnowy to dwa najczęściej produkowane rodzaje pelletu drzewnego, z których każdy charakteryzuje się innymi właściwościami. Pellet dębowy to jedna z najbardziej pożądanych odmian pelletu drzewnego.

Pellet dębowy, czy pellet sosnowy

Dębowe brykiety są cięższe, twardsze i bardziej zwarte niż sosnowe, dzięki czemu palą się wolniej i dłużej. To właśnie ze względu na te cechy pellet dębowy jest polecany do pieców i kotłów, które pracują w trybie ciągłym. Ponadto pellet dębowy charakteryzuje się wysoką wartością opałową, co oznacza, że jedna tona pelletu dębowego może zastąpić nawet 500 litrów oleju opałowego. Pellet sosnowy, z kolei, jest lżejszy i bardziej porowaty niż pellet dębowy. Dzięki temu jest on szybciej nagrzewany i łatwiej się rozpala. Pellet sosnowy jest zwykle tańszy od dębowego, co sprawia, że jest on popularny wśród osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z paliwami stałymi. Warto jednak zaznaczyć, że pellet sosnowy ma nieco niższą wartość opałową niż pellet dębowy, co oznacza, że potrzebna będzie większa ilość pelletu sosnowego, aby uzyskać tę samą ilość ciepła. Pellet drzewny jest ekologicznym paliwem, które może znacznie zmniejszyć nasze uzależnienie od paliw kopalnych. Wytwarzanie pelletu drzewnego jest bowiem procesem przyjaznym dla środowiska, a jego spalanie nie generuje większej ilości dwutlenku węgla niż sama roślina w ciągu swojego życia. Ponadto pellet drzewny jest także tańszym paliwem od paliw kopalnych, a jego cena w przyszłości może jeszcze bardziej spadać, w miarę rozwoju technologii i rozwijania się rynku.

Czy warto wybrać pellet?

Pellet drzewny to również bardzo wygodne paliwo. Nie wymaga ono bowiem składowania w dużych ilościach, jak ma to miejsce w przypadku węgla czy drewna opałowego. Pellety można przechowywać w małych workach, co ułatwia transport i magazynowanie. Ponadto pellety są bardzo łatwe w użyciu, ponieważ można je łatwo załadować do pieca lub kotła za pomocą specjalnego systemu zasypowego. W Polsce pellet drzewny zyskuje coraz większą popularność, a jego produkcja i sprzedaż rozwija się w szybkim tempie. Coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z tego ekologicznego i oszczędnego paliwa, co przyczynia się do ochrony środowiska i redukcji emisji szkodliwych substancji do atmosfery.

Wpis powstał przy współpracy z CaptainPellet.pl

ZOBACZ RÓWNIEŻ Uprawa słonecznika na ziarno – o czym należy pamiętać? 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x