15 49.0138 8.38624 none both 0 4000 1 0 horizontal https://justnature.pl 300 1
sticky-logo

Kiedy sadzić pomidory i jak je uprawiać?

7 grudnia, 2022
467 VIEWS
kiedy-sadzic-pomidory

Pomidory to przepyszne warzywo, które możemy wykorzystywać naprawdę na bardzo różne sposoby. Dość problematyczne może być jednak ich sadzenie, gdyż podobnie jak inne rośliny, pomidory mają swoje zasady. Zatem kiedy sadzić pomidory i jak to zrobić właściwie?

Jak uprawiać pomidory?

Najlepszy czas na sadzenie pomidorów to niezaprzeczalnie wiosna, tuż po ostatnich przymrozkach. Pomidory są roślinami ciepłolubnymi i potrzebują co najmniej sześciu godzin światła słonecznego dziennie, żeby wydać owoce. Jeśli mieszkasz w rejonie o krótkim okresie wegetacyjnym, możesz zasadzić pomidory w domu i następnie przesadzić je do ogrodu, gdy pogoda się ociepli. Pomidory są uniwersalną rośliną i można je uprawiać na wiele sposobów. Przy uprawie warzyw mogą pomóc nawozy dolistne.

Podłoże

Możesz uprawiać je w gruncie, w podwyższonych grządkach lub w pojemnikach. Jeśli uprawiasz pomidory w gruncie, musisz przygotować glebę, uprawiając ją i dodając substancje organiczne. Pomidory najlepiej radzą sobie w luźnej, dobrze przepuszczalnej glebie. Kiedy będziesz gotowy do sadzenia, wykop dół dwa razy szerszy od bryły korzeniowej i wystarczająco głęboki, aby roślina znalazła się w ziemi na tym samym poziomie, co w pojemniku. Delikatnie wyjmij roślinę z pojemnika i poluzuj korzenie. Umieść roślinę w dołku i wypełnij go ziemią. Dobrze podlej roślinę. Wkrótce po zasadzeniu pomidory należy przybić do palika lub ustawić w klatce, co pomoże podtrzymać roślinę podczas wzrostu i produkcji owoców.

Podlewanie

Pomidor to spragniona roślina i trzeba ją regularnie podlewać, a zwłaszcza podczas gorącej, suchej pogody. Podlewaj rośliny u podstawy, uważając, żeby nie zmoczyć liści, gdyż mokre liście są bardziej podatne na choroby. Co dwa tygodnie nawoź pomidory nawozem rozpuszczalnym w wodzie. Gdy pomidory zaczną dojrzewać, możesz je zebrać i cieszyć się nimi na świeżo lub wykorzystać w swoich ulubionych przepisach.

Kiedy sadzić pomidory?

Jeśli planujesz uprawiać pomidory w domu (na balkonie w doniczkach) lub w ogrodzie, najlepszym czasem na ich sadzenie jest okres od końca maja do czerwca. Pamiętaj, żeby przeczekać ewentualne wiosenne przymrozki – dlatego lepiej zacznij sadzić swoje sadzonki pomidora dopiero po 25 maja. Pomidory lubią ciepłe i słoneczne miejsca, dlatego warto upewnić się, że w miejscu, w którym je posadzisz, będą one miały dostęp do odpowiedniej ilości światła.

O czym warto pamiętać przy sadzeniu pomidorów?

Sadząc pomidory, warto pamiętać o kilku kluczowych kwestiach, które zapewnią obfite zbiory. Po pierwsze, wybierz słoneczne miejsce w ogrodzie, które ma dobry drenaż. Pomidory potrzebują co najmniej sześciu godzin światła słonecznego dziennie, stąd też idealne jest dla nich miejsce skierowane na południe. Jeśli uprawiasz pomidory w pojemnikach, upewnij się, że mają one co najmniej 18 cali szerokości i otwory drenażowe. Przygotuj glebę, dodając do niej kompost lub dobrze rozłożony obornik, aby rośliny mogły się rozwijać. W miarę wzrostu rośliny uszczypnij pędy boczne, które pojawiają się między osiami liści, ponieważ w ten sposób zachęcisz roślinę, aby wkładała energię w produkcję owoców, a nie liści. Podlewaj regularnie, zwłaszcza w okresach suszy, a co kilka tygodni stosuj zrównoważony nawóz.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Jak być eko? Jak żyć ekologicznie na co dzień? Poznaj kilka sposobów na ochronę planety

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x