15 49.0138 8.38624 none both 0 4000 1 0 horizontal https://justnature.pl 300 1
sticky-logo

Jak prawidłowo dobrać siodło dla konia? – to musisz wiedzieć

24 maja, 2023
215 VIEWS

Siodło dla konia to najważniejszy element rzędu końskiego. Dobranie siodła jest niezwykle istotne, od tego przecież zależy komfort jazdy. Siodło dla konia spełnia także ważną rolę dla samego zwierzęcia – ochrania jego grzbiet. Jak prawidłowo dobrać siodło dla konia? Jest kilka ważnych zasad, które poznasz czytając ten artykuł.

Siodło dla konia – jakie są rodzaje siodeł?

Siodła dla konia występują w kilku rodzajach. Siodła wszechstronne umożliwiają zarówno skakanie przez przeszkody jak i ujeżdżanie konia. Siodła ujeżdżeniowe służą do ujeżdżania konia. Siodła skokowe, jak nazwa wskazuje, przeznaczone są do skoków. Siodła rajdowe używane są do rajdów konnych. Siodła damskie to siodła dedykowane paniom. Siodła dziecięce to specjalne siodła, które zakłada się na kuce i służą do jazdy konnej dla dzieci i młodzieży.

Jak dobrać siodło dla koni a- na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Jak dobrać siodło dla konia? Czym kierować się podczas zakupu? Po pierwsze jakością wykonania. Wytrawny jeździec dobrze zna marki i wie, jakich producentów wybierać kupując siodło dla konia. Osoby początkujące mogą tego nie wiedzieć. Dlatego warto zwracać uwagę na jakość skóry i wykończenie siodła, a w razie potrzeby zapytać sprzedawcę o radę. Ważna podczas zakupu jest też cena. Siodła z najniższej półki cenowej mogą być średniej jakości. Najlepiej celować w akcesoria, które nie są najtańsze.

Jak dobrać siodło dla konia w 5 krokach

Jeśli nie wiesz, jak dobrać siodło dla konia, zrób to w tych 5 prostych krokach. Krok 1 – wolna przestrzeń między przednim łękiem a wyrostkami kolczystymi powinna wynosić 2-4 palce. Jeśli nie ma tej swobody, siodło może uwierać konia podczas jazdy. Krok 2- siodło dla konia musi być na tyle wygodne, by dobrze leżało na grzbiecie i nie blokowało ruchu łopatek. Krok 3 – sprawdź, czy siodło nie uciska kręgosłupa i wiązadeł. Krok 4 – siodło musi być odpowiedniej długości, tzn. musi się zaczynać na łopatce, a kończyć na ostatnim żebrze. Krok 5 – środek ciężkości siodła musi być w najgłębszym miejscu siedziska.

Jak dobrać siodło dla konia – jakie są ceny siodeł?

Jak dobrać siodło dla konia, by nie stracić fortuny? Najlepiej i najtaniej robić zakupy w internecie. Na stronach sklepów z akcesoriami dla koni można upolować czasami bardzo fajną promocję. Siodła dla konia kosztują od 1500 zł w górę. Najdroższe siodła kosztują nawet kilkanaście tysięcy. Jeśli chodzi o siodła dla kucy, to ich ceny nie powalają z nóg tak bardzo jak siodła dla konia. Siodło dla kuca można nabyć w sklepie internetowym już za niespełna 500 zł.

Jak dobrać siodło dla konia – o tym musisz pamiętać!

Na koniec bardzo ważna rzecz. Siodło dla konia musi być starannie wybrane i dobrze leżeć na grzbiecie zwierzęcia. Pamiętaj, że nie cena jest tutaj najważniejsza, a jakość. Dobrze dobrane siodło wpływa na twój komfort jazdy, ale także na komfort poruszania się twojego konia.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Jak zaleczyć drobne zranienia na ciele konia?

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x