15 49.0138 8.38624 none both 0 4000 1 0 horizontal https://justnature.pl 300 1
sticky-logo

Działka z wjazdem od wschodu – jak optymalnie dobrać projekt domu?

21 kwietnia, 2024
185 VIEWS

Planując budowę domu na działce z wjazdem od wschodu, istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę. Wybór odpowiedniego projektu ma kluczowe znaczenie dla stworzenia komfortowego i funkcjonalnego miejsca do życia. W tym artykule omówimy dwa popularne rodzaje projektów domów, które mogą być idealnym rozwiązaniem dla takiej działki.

Dom przy Alabastrowej 64

Dom z orientacją wschód-zachód

Projekty domów zorientowanych wschód-zachód są idealnym wyborem dla działek z wjazdem od wschodu. Ta orientacja pozwala maksymalnie wykorzystać naturalne oświetlenie i ciepło słoneczne przez większość dnia. To z kolei może prowadzić do oszczędności energii i w pełni komfortowego użytkowania przestrzeni.

Tego rodzaju projekty domów często mają duże okna i przeszklone ściany od strony południowej oraz zachodniej, aby przez większość dnia korzystać z naturalnego oświetlenia, a wieczorem z ciepła zachodzącego słońca. Dzięki temu wnętrze staje się jasne i przyjemne przez cały dzień. Lokalizując dom na działce należy pamiętać, by pomieszczenia nie wymagające dobrego nasłonecznienia znajdowały się od wschodu, lub od północy. Garaże, pomieszczenia gospodarcze, kotłownia, czy sypialnie nie potrzebują całodniowej ekspozycji na naturalne światło słoneczne, dlatego optymalną lokalizacją dla nich będzie północna lub wschodnia część domu. Wybierając gotowe projekty domów do lokalizacji na działce z wjazdem od wschodu, w większości przypadków mamy możliwość wyboru podstawowej lub lustrzanej wersji budynku. Można przyjąć ogólne założenie, które sprawdza się w większości przypadków, że jeżeli budynek posiada garaż ulokowany z prawej strony wejścia, to będzie się nadawał na działkę o wschodniej ekspozycji. Jeśli część garażowa jest po lewej stronie, to układ jest niekorzystny, gdyż brudna część domu będzie posiadała południową wystawę, co nie jest dobrym rozwiązaniem. W takiej sytuacji najlepiej wybrać lustrzane odbicie projektu oraz dodatkowo skonsultować swój wybór z architektem, który będzie wykonywał przystosowanie projektu do działki.

Dom przy Cyprysowej 81

Dom zorientowany na ogród.

Innym popularnym wyborem dla działki z wjazdem od wschodu jest dom zorientowany na zieloną strefę ogrodu. Tego rodzaju projekty domów skupiają się na wykorzystaniu przestrzeni wewnętrznej, tworząc prywatne i zaciszne otoczenie dla mieszkańców. Jeśli planujemy budowę domu na działce o wystawie wschodniej dobrze jest zlokalizować budynek w prawym narożniku działki, najlepiej zaraz od frontu działki. Do eleganckiego zagospodarowania ogrodu zostaje nam wtedy południowa i zachodnia część działki, a więc miejsca o najlepszym nasłonecznieniu.

Projektując teren zielony nie należy jednak zapominać o strefach miejscowego zacienienia. Wystawa na promienie słoneczne nie zawsze jest korzystna, szczególnie gdy cały ogród zlokalizowany jest od południa. Warto zadbać o większe nasadzenia, szczególnie w okolicy placu zabaw dla dzieci. Drzewa skutecznie uchronią przed skwarem, dadzą również odpowiedni mikroklimat dla roślin potrzebujących większej wilgoci. Dodatkowo umieszczenie drzew w planie zagospodarowania terenu może zapewnić większą prywatność, szczególnie jeśli działka sąsiaduje z innymi posesjami.

Projekty domów stawiających na pierwszym miejscu przyjemny i elegancko zaprojektowany ogród często uwzględniają dostępność do zielonej strefy z głównych pomieszczeń, takich jak salon, czy kuchnia. Sprzyja to integracji przestrzeni wewnętrznej z otoczeniem zewnętrznym, jednocześnie powiększając powierzchnię mieszkalną o komfortowy taras – część łączącą ogród z wnętrzem domu. Dla lepszej komunikacji pomiędzy pokojem dziennym, a ogrodem i tarasem warto wybierać projekty domów, które mają zaprojektowane większe przeszklenia oraz przesuwny system drzwi HS. Można również pomyśleć o zastosowaniu w pokojach sypialnych drzwi tarasowych zamiast tradycyjnych okien. Taka konfiguracja doskonale sprawdza się, gdy wybieramy parterowe projekty domów. Mamy wtedy dostęp do zielonej strefy relaksu z każdego pomieszczenia w domu.

Dom przy Bukowej 36

Wybór odpowiedniego projektu domu na działkę z wjazdem od wschodu jest kluczowy dla stworzenia idealnego miejsca do życia. Zarówno dom zorientowany względem osi wschód-zachód, jak i domy otwarte na zielone tereny ogrodu mają swoje zalety i mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb i preferencji. Wschodnia ekspozycja działki jest dosyć prosta do aranżacji, przy założeniu że posiada w miarę regularne kształty. Z powodzeniem znajdziemy również odpowiednie projekty domów, czy to w wersji podstawowej, czy w lustrzanym odbiciu, które będą pasowały na taka parcelę. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto dokładnie przemyśleć potrzeby i wyobrażenia dotyczące przyszłego domu, aby wybrać projekt, który zapewni maksymalny komfort i satysfakcję dla jego mieszkańców.

Artykuł partnera

ZOBACZ RÓWNIEŻ Odzyskiwanie wody szarej

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x