15 49.0138 8.38624 none both 0 4000 1 0 horizontal https://justnature.pl 300 1
sticky-logo

Czy region kraju ma wpływ na cenę drobiu?

22 sierpnia, 2024
281 VIEWS

Kurczak, kaczka czy indyk to bardzo popularne główne składniki obiadowe, którymi zajadamy się na co dzień. Należą one do szeroko pojętego drobiu. Ceny są więc ważne zarówno dla hodowców i dostawców, jak i dla zwykłych ludzi kupujących tego typu jedzenie w sklepach spożywczych i supermarketach. Tym razem sprawdzimy, jak w poszczególnych regionach naszego kraju kształtują się ceny drobiu.

Jeden kraj, jedna cena? To byłoby za proste.

Osoby, które podróżują po Polsce, mają okazję przebywać w różnych regionach kraju, więc z pewnością widzą różnicę w cenach tych samych produktów. Tak wygląda rzeczywistość. Przyjrzyjmy się jej bliżej, uwzględniając siedmiodniowy okres – od 8 do 14 lipca 2024 roku w odniesieniu do czterech regionów:

  • północnego – pomorskie, warmińsko-mazurskie, podlaskie, kujawsko-pomorskie;
  • centralnego – łódzkie i mazowieckie;
  • południowo-wschodniego – małopolskie, podkarpackie, śląskie, świętokrzyskie, lubelskie;
  • zachodniego – dolnośląskie, opolskie, lubuskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie.

Aby nasza analiza była bardziej przejrzysta, zajmiemy się tylko jednym rodzajem drobiu – kurczętami. W pierwszym z wyżej wymienionych regionów, na północy naszego kraju, średnia ich cena wyniosła 5213,16 zł/t. W Polsce centralnej, w której skład wchodzą przede wszystkim dwa duże województwa – łódzkie i mazowieckie – średnia cena drobiu (kurcząt) była niższa o ponad 150 zł/t. Dokładnie wyniosła ona 5059,24 zł/t.

Pozostały nam jeszcze dwa regiony. Polska południowo-wschodnia to rekordzista pod względem średniej ceny drobiu (kurcząt) w okresie 8-14 lipca 2024 roku. Wartość ta osiągnęła aż 5670,32 zł/t, czyli ponad 600 zł/t więcej niż w Polsce zachodniej. Tam średnia cena drobiu spadła w porównaniu do poprzedniego okresu statystycznego i wyniosła 5055,73 zł/t. Więcej informacji: https://agronomist.pl/srednie-ceny/drob.

Na ceny drobiu wpływają ceny zboża

Jednym z podstawowych składników pasz wykorzystywanych podczas hodowli drobiu jest zboże. W praktyce oznacza to, że wzrost cen w tamtym sektorze powoduje również zmiany w sektorze hodowlanym, np. wzrastają ceny indyków. Jest to sytuacja całkowicie naturalna, ponieważ droższa pasza zwiększa koszty hodowców ptactwa, co w konsekwencji przekłada się na wzrost cen – kurcząt, kaczek, indyków i innych tego typu zwierząt hodowlanych.

To także świetny przykład pokazujący, jak różne sektory gospodarki wzajemnie na siebie oddziałują. Z tego względu wysoka inflacja doprowadza do wzrostu cen prawie wszystkich dostępnych produktów.

 

Artykuł partnera

ZOBACZ RÓWNIEŻ Jak palić liście laurowe?

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x