Kurczak, kaczka czy indyk to bardzo popularne główne składniki obiadowe, którymi zajadamy się na co dzień. Należą one do szeroko pojętego drobiu. Ceny są więc ważne zarówno dla hodowców i dostawców, jak i dla zwykłych ludzi kupujących tego typu jedzenie w sklepach spożywczych i supermarketach. Tym razem sprawdzimy, jak w poszczególnych regionach naszego kraju kształtują się ceny drobiu.
Jeden kraj, jedna cena? To byłoby za proste.
Osoby, które podróżują po Polsce, mają okazję przebywać w różnych regionach kraju, więc z pewnością widzą różnicę w cenach tych samych produktów. Tak wygląda rzeczywistość. Przyjrzyjmy się jej bliżej, uwzględniając siedmiodniowy okres – od 8 do 14 lipca 2024 roku w odniesieniu do czterech regionów:
- północnego – pomorskie, warmińsko-mazurskie, podlaskie, kujawsko-pomorskie;
- centralnego – łódzkie i mazowieckie;
- południowo-wschodniego – małopolskie, podkarpackie, śląskie, świętokrzyskie, lubelskie;
- zachodniego – dolnośląskie, opolskie, lubuskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie.
Aby nasza analiza była bardziej przejrzysta, zajmiemy się tylko jednym rodzajem drobiu – kurczętami. W pierwszym z wyżej wymienionych regionów, na północy naszego kraju, średnia ich cena wyniosła 5213,16 zł/t. W Polsce centralnej, w której skład wchodzą przede wszystkim dwa duże województwa – łódzkie i mazowieckie – średnia cena drobiu (kurcząt) była niższa o ponad 150 zł/t. Dokładnie wyniosła ona 5059,24 zł/t.
Pozostały nam jeszcze dwa regiony. Polska południowo-wschodnia to rekordzista pod względem średniej ceny drobiu (kurcząt) w okresie 8-14 lipca 2024 roku. Wartość ta osiągnęła aż 5670,32 zł/t, czyli ponad 600 zł/t więcej niż w Polsce zachodniej. Tam średnia cena drobiu spadła w porównaniu do poprzedniego okresu statystycznego i wyniosła 5055,73 zł/t. Więcej informacji: https://agronomist.pl/srednie-ceny/drob.
Na ceny drobiu wpływają ceny zboża
Jednym z podstawowych składników pasz wykorzystywanych podczas hodowli drobiu jest zboże. W praktyce oznacza to, że wzrost cen w tamtym sektorze powoduje również zmiany w sektorze hodowlanym, np. wzrastają ceny indyków. Jest to sytuacja całkowicie naturalna, ponieważ droższa pasza zwiększa koszty hodowców ptactwa, co w konsekwencji przekłada się na wzrost cen – kurcząt, kaczek, indyków i innych tego typu zwierząt hodowlanych.
To także świetny przykład pokazujący, jak różne sektory gospodarki wzajemnie na siebie oddziałują. Z tego względu wysoka inflacja doprowadza do wzrostu cen prawie wszystkich dostępnych produktów.
Artykuł partnera