15 49.0138 8.38624 none both 0 4000 1 0 horizontal https://justnature.pl 300 1
sticky-logo

Uszkodzona macierz paznokcia – przyczyny, objawy, leczenie

30 października, 2023
230 VIEWS
Uszkodzona macierz paznokcia - przyczyny, objawy, leczenie

Wygląd dłoni jest niesamowicie istotny, ponieważ potrafi znacząco wpłynąć na pierwsze wrażenie, jakie robi się na innych osobach. Warto więc zadbać o dobry stan swoich paznokci, aby zawsze prezentowały się schludnie. Niekiedy jednak może się to okazać utrudnione, chociażby w wyniku niefortunnego uszkodzenia macierzy paznokcia. Jak więc należy sobie radzić w takich sytuacjach?

Co to jest macierz paznokcia?

Macierz paznokcia jest jego żywą częścią, dobrze ukrytą pod wałem paznokciowym. Pokrywa ją obrąbek naskórkowy, przez co pozostaje niewidoczna. Niektórzy nazywają ją potocznie „korzeniem”, ponieważ to właśnie z tego miejsca zaczyna się wzrost paznokcia – wyjaśnia Malwina Gryszkiewicz – podolog redagująca artykuły dla serwisu https://serv-med.pl/. Następuje w niej podział komórek, a gdy ich zrogowaciała masa ulega nawarstwieniu, przesuwa się po łożysku paznokcia w kierunku końca palca. Macierz stanowi wobec tego najważniejszy element budujący paznokieć. Powstaje w niej kreatyna, a ponadto skupia nerwy, naczynia krwionośne oraz naczynia limfatyczne, których zadanie to dostarczenie substancji odżywczych, jakie są niezbędnym czynnikiem prowadzącym do regularnego wzrostu.

Uszkodzona macierz paznokcia – przyczyny

Macierz paznokcia cechuje się sporą delikatnością, mimo iż ukryta jest nie tylko pod wałem paznokciowym, ale również pod obrąbkiem naskórkowym. Uszkodzenie jej okazuje się niestety dosyć proste. Najczęściej ma miejsce w wyniku urazu mechanicznego, takiego jak:

  • zmiażdżenie,
  • przygniecenie,
  • silne uderzenie,
  • skaleczenie w trakcie manicure.

Wystarczy więc chwila nieuwagi, aby doszło do szkody. Często też niefortunne urażenie ma miejsce, kiedy korzysta się z usług niedoświadczonej kosmetyczki. Warto więc zwracać uwagę na renomę salonu, który ma się zamiar odwiedzić.

Jak wygląda uszkodzona macierz paznokcia?

Charakterystyczne objawy uszkodzenia macierzy paznokcia to:

  • deformacja płytki paznokciowej,
  • ból w okolicy urażonej,
  • zahamowanie lub spowolnienie wzrostu paznokcia,
  • ropne nacieki,
  • onychomadeza.

Zwłaszcza ostatni symptom jest dosyć znaczący. Onychomadeza polega bowiem na tym, iż płytka paznokciowa spełza, co skutkuje nawarstwianiem się kolejnych paznokci. Bardzo ciężko przeoczyć tak oczywisty sygnał, że z macierzą dzieje się coś niepokojącego.

Jak leczyć uszkodzoną macierz paznokcia?

Jak leczyć uszkodzoną macierz paznokcia? Rodzaj problemu oraz stopień uszkodzenia to kluczowe aspekty przy ustalaniu sposobu leczenia tego typu urazu. Jeżeli pojawił się krwiak, przeważnie odbarcza się go poprzez nawiercenie płytki paznokciowej. Czasami jednak takie rozwiązanie nie wystarczy i powstaje przykra konieczność usunięcia całego paznokcia. Niezależnie od sytuacji, powinno się pamiętać o regularnym stosowaniu środków antyseptycznych, dzięki czemu istnieje możliwość zmniejszenia ryzyka, że wda się zakażenie. Warto stosować zwłaszcza Octenisept, ponieważ środek ten nie podrażnia skóry, tak jak chociażby woda utleniona albo spirytus.

Osobą, która zajmuje się tego typu problemami, jest podolog, a także dermatolog, zwłaszcza w trudniejszych przypadkach, wymagających przyjmowania preparatów na receptę. Mowa tu przede wszystkim o nadkażeniach bakteryjnych oraz wirusowych. Jeżeli ma dojść do oczyszczania lub usunięcia paznokcia, podolog wprowadza specjalne opatrunki, natomiast po wygojeniu rany wdraża terapię, mającą pomóc w prawidłowym odrośnięciu paznokcia. Aby zadbać o prawidłową i szybką regenerację, warto zdecydować się na skorzystanie z kosmetyków odżywiających macierz i łożysko. Największą skutecznością cechują się środki zawierające kolagen.

Świetny pomysł stanowi również zastosowanie diety bogatej w witaminy C, E i A, a także w biotynę i cynk. Jeżeli nie ma się ochoty na wprowadzanie modyfikacji w sposobie żywienia, można przyjmować odpowiednie suplementy, polecone przez podologa albo farmaceutę. Wymienione mikroskładniki znajdują się między innymi w:

  • jajach,
  • rybach,
  • nabiale,
  • orzechach,
  • owocach,
  • warzywach.

Warto również zaznaczyć, że najwięcej witamin i minerałów występuje w wątróbce. Jeśli dodatkowo cierpi się na niedobór żelaza, najlepiej wybrać wieprzową, gdyż jest go tam spora ilość.

 

Artykuł partnera

ZOBACZ RÓWNIEŻ Kaszak na powiece – czym jest i jak go usunąć?

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x