15 49.0138 8.38624 none both 0 4000 1 0 horizontal https://justnature.pl 300 1
sticky-logo

Trądzik hormonalny – jak leczyć i jak zapobiegać?

23 sierpnia, 2023
225 VIEWS
Trądzik hormonalny - jak leczyć i jak zapobiegać

Trądzik to nie tylko problem nastolatków! Okazuje się, że coraz częściej dotyczy osób dorosłych, zwłaszcza kobiet. Jedną z jego głównych przyczyn jest zaburzenie gospodarki hormonalnej. To właśnie ona wpływa na pracę gruczołów łojowych i ma wpływ na powstawanie stanów zapalnych skóry. Jak rozpoznać trądzik hormonalny i jak go leczyć?

Czym jest trądzik hormonalny?

Trądzik hormonalny to specyficzny rodzaj trądziku. Jest jest on spowodowany wzmożonym, a często  także nieprawidłowym działaniem hormonów (androgenów i estrogenów). Wspomniane hormony odpowiadają za wiele procesów w organizmie, w tym za metabolizm skóry i produkcję sebum przez gruczoły łojowe.

Trądzik hormonalny cechuje się tym, że zmiany skórne występują głównie w dolnej części twarzy: na brodzie, policzkach, żuchwie. Mogą też atakować  szyję, dekolt i plecy. Trądzik hormonalny jest niestety dość bolesny i uporczywy. Jego leczenie często zależy od  indywidualnego podejścia do tematu i stałej współpracy z dermatologiem.

Sebum a trądzik

Sebum to ważna naturalna substancja nawilżająca, która dodatkowo chroni skórę przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Jednak gdy jego produkcja jest zbyt intensywna lub sebum ma nieodpowiedni skład, prowadzi to do zatykania porów skóry i tworzenia się zaskórników, czyli czopków złożonych z sebum, martwych komórek naskórka i bakterii. Te ostatnie często sa powodem stanów zapalnych skóry i prowadzą do powstawania grudek, krostek i ropnych torbieli.

Kogo dotyczy trądzik hormonalny?

Trądzik hormonalny może dotykać osoby w różnym wieku, niezależnie od płci. Warto jednak wiedzieć, że najczęściej pojawia się u kobiet po 25. roku życia, gdyż są one bardziej narażone na wahania poziomu hormonów płciowych w różnych okresach życia. Na tworzenie się krostek i niedoskonałości wpływ ma:

– okres dojrzewania – związany ze wzrostem produkcji androgenów i nadaktywność gruczołów łojowych;

– cykl menstruacyjny – gdy dochodzi do spadku poziomu estrogenów i wzrostu poziomu progesteronu. Może to nasilać objawy trądziku;

– ciąża, gdyż wówczas zmienia się stężenie wielu hormonów;

– menopauza – maleje produkcja estrogenów i wzrasta poziom androgenów, a zatem wzmaga się produkcja sebum i trądziku;

– zaburzenia endokrynologiczne – czyli np. zespół policystycznych jajników, nadczynność lub niedoczynność tarczycy, guzy nadnerczy;

– niektóre leki wpływają na produkcję sebum; należą do nich: sterydy anaboliczne, kortykosteroidy, leki przeciwdepresyjne, leki przeciwpadaczkowe, a także niektóre środki antykoncepcyjne;

– stres i używki mogą mieć negatywny wpływ na stan skóry i zaburzać równowagę hormonalną.

Jak leczyć trądzik hormonalny?

Jak leczyć trądzik hormonalny? Wszystko zależy od danego zaburzenia. Jednak w większości przypadków poleca się zastosowanie tabletek hormonalnych. Z pewnością nie obędzie się też bez zmiany pielęgnacji. Zamiast agresywnych wysuszających preparatów, warto wprowadzić do pielęgnacji ksometyki nawilżające skórę i równoważące poziom sebum. Warto tez uzbroić się w cierpliwość: leczenie trądziku hormonalnego bywa dość żmudne i często wymaga indywidualnego podejścia do tematu. Bywa, że nie obędzie sie bez konsultacji z dermatologiem. Lekarz może zlecić odpowiednie badania hormonalne aby wykluczyć lub potwierdzić ewentualne choroby, lub zaburzenia współistniejące z trądzikiem. Wówczas jest w stanie dobrać odpowiednią terapię.

 

Artykuł partnera

ZOBACZ RÓWNIEŻ Jak powinna wyglądać pielęgnacja bardzo wrażliwej skóry na co dzień?

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x